יעקב שחר. צילום: עמוד הפייסבוק של מכבי חיפה
יעקב שחר. צילום: עמוד הפייסבוק של מכבי חיפה

 

הגזרה הצפונית תמיד הייתה חמה, מפחידה ומטרידה. מספיקה טעות של אחד הצדדים כדי שעניין פעוט יוביל למלחמה גדולה והשקט היחסי הוא תולדה להבנה שכרגע לפחות, עדיף כך. אבל גם בלי חיל אוויר, טנקים ולוחמי חי״ר, וחרף העובדה שמתקן האימונים עדיין באזור, בחיפה מתנהלת בימים אלה אחת המלחמות הגדולות שידע האזור.

אמנם מלחמת מילים, אבל מלחמה. עם הרבה יצרים, קורבנות, טקטיקות, ניצחונות זמניים והמון חוסר ודאות. מצד אחד המדיה, מצד שני מועדון הכדורגל מכבי חיפה. זאת מלחמה מעט מוזרה יש לציין, מאחר שדווקא המועדון היה זה שהכריז מלחמה שאיש אינו יודע להעריך מי ייצא ממנה מנצח. עניין מסקרן לא פחות מהשאלה מתי ואם בכלל תצליח על הדשא מכבי חיפה לשלב בין השגת תוצאות לכדורגל חיובי.

גיא לוזון בדף מסרים לתקשורת

בסיום הניצחון הדחוק על מ.ס אשדוד הגיע גיא לוזון לעמדת הראיונות וניסה להסביר את הסיבות ליכולת החלשה של קבוצתו ששוב התקשתה מול עשרה שחקנים. וזה היה משפט השיא: ״עברנו כל השבוע עליהום גדול״.

רבים מחובבי הכדורגל מחוץ לחיפה לא ממש הבינו למה התכוון המאמן והניחו כי שוב מדובר בתירוץ שבחרה עבורו מחלקת המדיה של המועדון. ייתכן, אגב, שזה אכן תירוץ מקצועי קלוש, אבל זהו גם חלק מדף המסרים ומהתכנית התקשורתית שבנתה מכבי חיפה לימי הלחימה. לחימה שכל גורם במועדון, מהבעלים יעקב שחר ועד לאחרון השחקנים, לוקח בה חלק. מרצון ושלא מרצון.

גיא לוזון. צילום: האתר הרשמי של מכבי חיפה
גיא לוזון. צילום: האתר הרשמי של מכבי חיפה

המועדון לא משדר סימני כניעה

השלב בו חילופי האש והתקריות הפכו למלחמה כוללת הוא היום בו נתן יעקב שחר את האישור להחלטה לשבור את הכלים – נתק מוחלט בין המועדון לעיתונאים, מאבק איתנים נגד גופי תקשורת גדולים וקטנים, מלחמה ללא פשרות. שחר ואנשיו ידעו לאיזה שדה קרב הם נכנסו, לא בטוח שהם יודעים איך ייצאו ממנו. נכון לעכשיו לפחות, מועדון מכבי חיפה לא משדר סימני כניעה ולא מחפש מתווכים לעסקת פשרה. להיפך, ככל שהתקשורת מגבירה את הסיקור השלילי נגד המועדון, שחר ואנשיו מרחיבים את הסנקציות נגד העיתונאים.

נושא החרם על העיתונאים והמלחמה בין הצדדים מעסיק את ראשי המועדון שעות ארוכות מדי יום. בכל פגישות העבודה של בעלי התפקידים הבכירים במכבי חיפה עולה נושא המלחמה מול התקשורת, מנתחים את הפרסומים ביממה האחרונה, מעלים אופציות להטלת סנקציות חמורות יותר, חושבים על דרכים להפריד בין אמצעי התקשורת השונים. היתרון הגדול שיש לקבוצה של שחר הוא היכולת לבצע הפרד ומשול בין העיתונאים ולגרום להם למכור האחד את השני. היריבות והשנאה תהומית בין גופי התקשורת השונים ובין רבים מהעיתונאים והפרשנים המסקרים את מכבי חיפה, מסייעת למועדון להתקדם בהתאם לתכנית שגובשה. רק דבר אחד, בינתיים, לא פועל על פי התכניות – היכולת החלשה של הקבוצה במשחקים.

 

המעורבים בתכנית ההתנתקות

כל מתכנני החרם הגדול על התקשורת העונה היו מלאי ביטחון שהקבוצה תהיה אטרקטיבית, תנצח בלי הפסקה ותגרום לאוהדים להתחבר למועדון ולהיות גוף הרבה יותר חזק מול העיתונאים שייאלצו לפרגן בלית ברירה ולהתחנן להסרת החרם בלי תנאים מקדימים, תוך הבטחה להתיישר על פי מדיניות המועדון.

בישיבות העבודה של בעלי התפקידים הבכירים במכבי חיפה, הייתה הרבה יותר מאופטימיות זהירה כי העונה יש להם קבוצה לאליפות. קבוצה שתחזור לצמרת הכדורגל הישראלי ותציג את הכדורגל האטרקטיבי שהעלה את המועדון על המפה והפך את מכבי חיפה למועדון מפואר שהשיג תארים רבים.

האמונה הייתה כל כך חזקה עד שהם הרשו לעצמם להכריז על התנתקות חד צדדית ועצמאות תקשורתית. המהלך לא היה פשוט, ההתלבטויות היו רבות וממושכות, אבל ברגע שהנשיא נתן את הסכמתו, תכנית ההתנתקות יצאה לדרך בלי שלבים. ניתוק מידי, הפרדה מוחלטת, חוסר נכונות לנהל מו״מ של הרגע האחרון. כל המעורבים במהלך ההיסטורי, מהדובר דודו בזק ועד המנכ״ל אסף בן דב, תמכו במהלך החד צדדי להתנתקות. בן דב הציג לנשיא את מפת הזרימה של התקשורת נגד המועדון וקיבל את ברכת הדרך. כאשר החלו טפטופים של הדלפות על המהלך הצפוי, היו מי שניסו להפחיד את ראשי המועדון במחיר הכבד שהם עשויים לשלם. את בן דב המסרים מהתקשורת לא הרתיעו. מי ששירת כקצין בג׳נין וכאיש שב״כ בשטחים, לא מתרגש ממסרים של כמה עיתונאים. ההתנתקות הפכה לעובדה.

מנכ"ל המועדון, אסף בן דב. צילום: האתר הרשמי של מכבי חיפה
מנכ"ל המועדון, אסף בן דב. צילום: האתר הרשמי של מכבי חיפה

הכרזת המלחמה: אומץ או רהבתנות

אל תקלו ראש בדבר. תקשורת הספורט הפכה בשנים האחרונות לגורם מרכזי ומשמעותי בתקשורת הכללית בארץ, וצריך הרבה אומץ – או טיפשות – לפתוח במלחמה מול גורם דומיננטי מאוד כמו 'ידיעות אחרונות' ואתר 'ynet'. צריך הרבה אומץ – או רהבתנות – להכריז על נתק מוחלט מאתרים חזקים ומשפיעים כמו 'one' וספורט 5, ולהתעלם לחלוטין מערוץ הספורט הטלוויזיוני עם כל התכניות וההשפעה שלהם על דעת הקהל. צריך הרבה אומץ – או נטיות אובדניות – כדי לפתוח חזית עם תחנות הרדיו 102 ו-103 שמשדרות  תכניות ספורט פופולריות מדי יום. אחרי שנים של יחסי עבודה קרובים, דו קיום וחיים בשלום ובהרמוניה, מועדון מכבי חיפה התנתק מגופי התקשורת הרבים והחזקים וסגר בפניהם את שער הכניסה למועדון. המועדון קיבל החלטה לחנך את התקשורת בדרך הקשה ובינתיים לא רואה אף אחד בעיניים.

 

לא אירוע נקודתי, מלחמה כוללת

מאבקים בין קבוצות גדולות לבין התקשורת היו כבר בעבר, אבל לא בסדר גודל כזה. היו מקרים שמועדונים החרימו עיתונאי מסוים או כלי תקשורת אחד, אבל כאן, במקרה של מועדון מכבי חיפה, מהגדולים והמפוארים של הכדורגל הישראלי, מדובר בתקדים. זה לא אירוע נקודתי, אלא מלחמה כוללת נגד הממלכה השביעית, שידועה בנקמנות שלה.

המסר של לוזון כי קבוצתו הציגה יכולת חלשה מול 10 שחקנים של אשדוד בגלל העליהום של התקשורת על הקבוצה שלו, ממחיש את המציאות בה מתנהלת מכבי חיפה העונה.

העיתונאים טוענים כי מכבי חיפה מאבדת את עצמה לדעת מעצם החרם ומנצלים כל הזדמנות כדי להחריף את הביקורת נגד הקבוצה, נגד המאמן, נגד המהלך התקשורתי כלפיהם, והיכולת החלשה להחריד של הקבוצה רק מסייעת להם לקבל לגיטימיות לביקורת הנוקבת.

במכבי חיפה מנסים להקטין את הלהבות בכל הקשור למונח מלחמה, וטוענים כי בגלל התנהלות לא מקצועית של התקשורת בחרו להתנהל אחרת לטובת המועדון ולפעול רק על פי האינטרסים המקצועיים והכלכליים שלו. הגורמים הרשמיים במכבי חיפה חוזרים ומדגישים כי העיתונאים משתמשים במילה מלחמה מכיוון שהם אינם מוכנים להודות בהתנהלות הלא מקצועית מול המועדון ומנסים לכוון את האש אליהם ולהצטייר כביכול כצד הנפגע והפגוע.

אימון מכבי חיפה צילום: האתר הרשמי של מכבי חיפה
מתחם סגור. אימון מכבי חיפה צילום: האתר הרשמי של מכבי חיפה

הארטילריה נגד גיא לוזון

ההגעה של גיא לוזון למכבי חיפה התקבלה בחיוב על ידי התקשורת. רובה, אם לא כולה, החמיאה למאמן והיו כאלה שציינו בפה מלא כי מדובר באיש המקצוע הטוב ביותר שהגיע למכבי חיפה בעשור האחרון. גם כאשר לוזון לא סיפק תוצאות על המגרש, הוא נהנה מתקשורת חיובית. הייתה ביקורת אחרי הפסדים, אבל מערכת היחסים בין המאמן לעיתונאים הייתה טובה מאוד, בעיקר בגלל שתי עובדות: כל עיתונאי ידע שהמאמן לא מדליף לעיתונאי אחר ולכל העיתונאים כבוד והערכה רבה אליו. גם כאשר מכבי חיפה לא הרשימה בעונה שעברה ורשמה הפסדים מביכים, התקשורת ביקרה בצורה סבירה את המאמן. ״תאמין לי אח שלי, אני ממש מעריץ שלו״, אמר לי בפגרה בכנות לא אופיינית אחד העיתונאים הבכירים והוותיקים המסקרים את מכבי חיפה. ״הוא מאמן נדיר. רק ברק בכר ברמה שלו. עזוב גם אדם מדהים. כולם אצלנו חולים עליו״, סיכם העיתונאי.

לאחרונה, מאז ההתנתקות של הקבוצה מהתקשורת, אותו עיתונאי, כמו שאר עמיתיו באותו גוף תקשורת, מפרקים את לוזון מדי יום. אין ספק כי היכולת המביכה של הקבוצה העונה מחייבת ביקורת לא פשוטה, השאלה הגדולה היא אם הסגנון הבוטה נגד המאמן, הדרישה ממנו להתפטר, הפרסומים על כך שאיבד את חדר ההלבשה היו מתפרסמים במידה שהמועדון לא היה מחרים את התקשורת. ״ברור שיש קשר אח שלי. במלחמה כמו במלחמה, מפרקים כל מה שזז. במלחמה יורים אש בלי אבחנה. תאמין לי כואב לי עליו, אבל מה לעשות שאלה החוקים במלחמה. הם התחילו״, סיפר אותו עיתונאי.

 

השימוש בנשק ההמצאות

חזית האש נגד גיא לוזון התגברה בהתאם ליכולת של המדרדרת של הקבוצה ולקצב צבירת הנקודות המשתפר. אין ספק כי לוזון ראוי לביקורת. הוא קיבל תקציב ענק, חופש פעולה נדיר בכדורגל הישראלי ובמיוחד במכבי חיפה בבחירת הסגל, ובינתיים הקבוצה נראית רע. נכון, היא בצמרת, היא במרחק נגיעה מהפסגה, אבל כל זה לא מעניין את התקשורת. בדיוק כמו האוהדים. רבים זוכרים מה קרה לאלי גוטמן בבית״ר ירושלים. המאמן הוביל את הקבוצה למקום השני והיה בתמונת האליפות מול מכבי חיפה של אברם גרנט, אבל האוהדים לא הפסיקו לקרוא לו ללכת הביתה וההנהלה פיטרה אותו. מכבי חיפה, כמו בית״ר ירושלים, היא מועדון שהאוהדים רוצים יכולת ונקודות. הדרישה הבלתי מתפשרת היא לכדורגל אטרקטיבי, שמח ומהנה.

היכולת של הירוקים על כר הדשא חיוורת, וגיא לוזון שעומד בראש הפירמידה המקצועית סופג. בחלק גדול מהמקרים בצדק, אבל גם בחוסר פרופורציה למצב בטבלה וליריבות, ותוך שימוש בנשק ההמצאות. למשל מעמדו בחדר ההלבשה (מצוין, אגב, בניגוד גמור למצג התקשורתי), מעמדו אצל יעקב שחר (איתן, אגב, בניגוד לרמיזות התלושות במדיה).

מצאו את הדרך לתקשר ישירות עם הקהל. צילום: האתר הרשמי של מכבי חיפה
מצאו את הדרך לתקשר ישירות עם הקהל. צילום: האתר הרשמי של מכבי חיפה

נגד הטירוף ובעד הפרופורציה

הדי.אן.איי של מכבי חיפה הוא כדורגל פתוח והתקפי ולוזון יהיה חייב למצוא מהר את האיזון בין צבירת נקודות ומקום בצמרת לבין כדורגל משכנע. אם לא, הוא מסכן את משרתו ולא פחות חשוב את הסיכוי של מכבי חיפה לנצח במלחמה בה פתחה מול התקשורת.

לוזון בינתיים משלם את המחיר במלחמה עם התקשורת. לזכותו ייאמר שהוא משתף פעולה בצורה מלאה עם המועדון בנתק מהעיתונאים ובמסרים שהוא מדקלם לפני ואחרי משחקים נגד התקשורת. לוזון מעביר מסרים, לפעמים סמויים, נגד התקשורת במטרה לחמם את האוהדים נגדה. זו המדיניות של המועדון בימים אלה והמאמן מיישר קו וחוטף בלי הפסקה.

״ברור לגמרי כי כמו שמכבי חיפה משחקת מגיע לנו לקבל ביקורת. זכותה וחובתה של התקשורת לבקר את גיא לוזון, אבל האם הביקורת הזו זהה לביקורת נגד ג׳ורדי קרויף? האם העיתונאים והפרשנים היו משתמשים באותו סגנון נמוך ומלים מכוערות על קרויף? חס וחלילה. קרויף הוא נפוליאון של העיתונאים. הוא יפגע בשופט, יתנהג בצורה מכוערת וכל האש תכוון להתאחדות ולבית הדין. זו תקשורת הוגנת? זה יחס שווה?״, תוקפים במכבי חיפה ומוסיפים: ״בשבוע בו קפטן האלופה נתפס על שימוש בחומרים אסורים ומאמן מכבי תל אביב פוגע בשופט, לא יורדים מאיתנו ושוחטים את הקבוצה. זה הגיוני? יש פה פרופורציה? זה פשוט טירוף״.

 

ההתנתקות בשטח

המועדון קיבל כמה החלטות קיצוניות, כאלה שלא היו מעולם בכדורגל הישראלי. מתחם האימונים בכפר גלים, הבית השני השני של הכתבים המסקרים את מכבי חיפה, נסגר עבורם לחלוטין. ״העיתונאים לא יזכו להיכנס למתחם כפר גלים עד לסיום העונה. אין שום סיכוי שהם יראו אימון אחד של הקבוצה״, הבהירו במועדון. איסור הכניסה לאימונים הוא אחד העונשים הכבדים ביותר עבור העיתונאים. במתחם האימונים הם היו מרגישים בבית, צופים באימונים, משוחחים עם השחקנים מקרוב, עורכים ראיונות שבועיים, אוספים חומרים טריים מהאימונים ויוצאים עם נדוניה גדולה של סיפורים. ״זה נגמר, החגיגה שהיתה נגמרה. הכי מפריע לעיתונאים שהגיעו תמיד למתחם כפר גלים, שלקחנו מהם את הדבר שהם הכי אהבו – להתחכך עם כולם באימונים יום יום כל השנה״, ציינו במועדון.

אופיר מזרחי באימון. צילום: האתר הרשמי של מכבי חיפה
אין לתקשורת קשר עם השחקנים. צילום: האתר הרשמי של מכבי חיפה

הניתוק הכואב מקבוצת הוואטסאפ

מלבד הגירוש מכפר גלים, העיתונאים הוצאו גם מקבוצת הקשר בוואטסאפ ואינם מקבלים הודעות מהמועדון. למשחקי הקבוצה, כל אמצעי התקשורת, גם הגדולים ביותר, מקבלים כרטיס אחד לתא עיתונות למשחקים בסמי עופר וכניסה לצלם אחד. מערכות שהיו נוהגות שנים לשלוח צוות של 3-5 למשחקי הקבוצה ספגו מכה גדולה. אחד מגופי התקשורת הגדולים החליט לרכוש כרטיסים לעיתונאים והפרשנים שלו שיושבים ביציע רגיל ולא בתא עיתונות. חל איסור מוחלט על השחקנים להתראיין, ושחקן שייתפס מדבר עם עיתונאי יועמד לוועדת משמעת והעונש יהיה השעיה וקנס כספי גדול.

 

מודיעין לאיסוף הנפילות של התקשורת

בינתיים, יושבים במכבי חיפה וסופרים לתקשורת את הנפילות ופרסומי הסרק. בעלי התפקידים במועדון אוהבים לאסוף את הפרסומים מדי יום ולצחוק על ההמצאות שמתפרסמות כתוצאה מהנתק. הם מחליפים ביניהם את ההנאה מהחוויה שהעיתונאים, למשל, לא מצליחים לפרסם הרכב משוער נכון, דבר שבעבר היו עושים ללא קושי. ״כל שבוע הם כותבים את ההרכב ולא פוגעים. אף אחד מהשחקנים לא מדליף להם את האימונים. הם ספגו מכה רצינית בנושא ההדלפות״, מתגאים במועדון ונותנים חיזוק לדברים: ״הנה עובדה, בראיון שנתן השחקן הצ'כי ששוחרר הקיץ הוא סיפר שהיו מכות באימונים והרבה בעיות בין השחקנים באימונים. הדברים האלה לא יצאו החוצה כל העונה, וזה אומר הכל. במלחמה נגד ההדלפות ניצחנו, במלחמה נגד ההמצאות אנחנו לא משתתפים. אין הדלפות, יש המצאות״.

אין הדלפות לגבי הרכבים. צילום: האתר הרשמי של מכבי חיפה
אין הדלפות לגבי הרכבים. צילום: האתר הרשמי של מכבי חיפה

 

במסגרת איסוף החומרים על הפרסומים הלא נכונים בתקשורת, מציינים במועדון כמה דברים מעניינים. למשל, הפרסום לפיו נטע לביא הצעיר זעם ועזב את המועדון כאשר גילה כי אינו בסגל למשחק. למרות שבמועדון ידעו שהפרסום אינו נכון, לביא התקשר אחרי הפרסום שלוש פעמים לראשי המועדון כדי להבהיר שהכתב שפרסם את הדבר ההזוי הזה ״מחפש אותו״. פרסום נוסף שבמועדון מתגאים בו כהמצאה, הוא עזיבתם של עומר דמארי וגילי ורמוט את סמי עופר בזעם מיד אחרי המקלחת. בפועל, מציינים במועדון, אחרי המשחק הייתה ארוחת ערב לכל הקבוצה בקומה הרביעית בסמי עופר וגם השניים נטלו בה חלק כמובן. הזעם הגדול ביותר של ראשי המועדון על הפרסומים הלא נכונים נוגע למאמן גיא לוזון. ״כדי לפגוע בקבוצה ולכפות על גיא ללחוץ על המועדון להסיר את החרם, הם מכוונים אליו את האש העיקרית כדי שהוא יבין שכדאי לו לפעול לשלום בית. אין בעיה עם הביקורת, הקבוצה משחקת לא טוב ומגיע לנו ולגיא ביקורת, זה בסדר. הבעיה היא שבצד הביקורת המקצועית יש שפה זולה ומכוערת נגד המאמן והמצאות שלוזון איבד את חדר ההלבשה ומתחיל לאבד את האמון של המועדון. אלה המצאות הזויות״.

 

איך מכבי תל אביב קשורה למלחמה

בחיפה מציגים עוד רשימה ארוכה ומכובדת של פרסומים לא נכונים, אחד מהם הוא הניסיון להמציא משבר בין מאור בוזגלו למועדון אחרי שהשחקן כבר סיכם את תנאיו והצדדים הוציאו הודעה רשמית על הצטרפותו שבועיים קודם. ״הופיעה בשבוע שעבר כותרת גדולה בכלי תקשורת חזק מאוד על אסיפה קשה שגיא לוזון קיים עם השחקנים וציטוט של הדברים הקשים כביכול שהמאמן אמר. אפשר לא לדייק בציטוטים, אבל להמציא שהיתה אסיפה בזמן שבמציאות בכלל לא נערכה אסיפה? זה כבר חמור ומראה עם מי היינו אמורים לעבוד העונה״, אמרו בזעם במועדון.

״גם הביקורת המקצועית חסרת פרופורציה לזו שסופגות קבוצות אחרות. מכבי תל אביב סיימה 3 משחקים בתיקו והכתבים שלה שומרים עליה״, ציינו במכבי חיפה והעלו שוב את התחושות שהיריבות, השנאה וגם הקנאה מול המועדון התל אביבי היא חלק מהמלחמה של המועדון בתקשורת. ״תמיד הם עושים השוואות מה מתפרסם על מכבי תל אביב ומה עליהם. יש כתבים למכבי תל אביב ויש כתבים למכבי חיפה ולא מעניין אותנו מה כותבים במרכז. אנחנו עושים את העבודה שלנו על הצד הכי טוב והכי מקצועי״, מסביר אחד הכתבים הבכירים המסקר את מכבי חיפה. ״זה נכון שהתקשורת עושה הנחות למכבי תל אביב, גם המקום בו אני עובד, אבל זה לא עניין שלי. אני צריך לשלם את המחיר על זה שהכתבים במרכז פרווה? אני אשם שהכתבים במרכז שומרים על מכבי ופוחדים מהמועדון?״. גורם בכיר במכבי חיפה מוצא את אחד ההבדלים בסיקור הכתבים בין המרכז לחיפה. ״העיתונאים כאן חושבים שהם הסיפור המרכזי, שהם הדבר המעניין בפרסום, ומכאן מתחילה הבעיה״.

שחקני מכבי ת"א חוגגים באיסלנד. צילום: עמוד הפייסבוק של מכבי ת"א
משווים את עצמם לצהובים מת"א. צילום: עמוד הפייסבוק של מכבי ת"א

עיתונאי בכיר מאשים את התקשורת

אחד העיתונאים הוותיקים והבכירים שמסקרים את מכבי חיפה, מספר כי קיבל טלפון מיעקב שחר ביום משחק אחרי שפרסם ידיעה שפגעה בהכנות למשחק. ״הידיעה הייתה נכונה״, מספר העיתונאי ומוסיף: ״מה שהפריע לשחר היה העיתוי לפני המשחק ואני חושב שכאן הוא צדק. אף כתב לא היה מפרסם ידיעות נגד מכבי תל אביב שעות לפני משחק״. שאלתי את העיתונאי הבכיר והמוערך שגם אותו המועדון מחרים, האם הוא מסכים עם האשמות של מכבי חיפה נגדם: ״לא נעים לי לומר לך״, הוא פתח ואמר בכנות: ״אם היית שואל מה חלקו של כל צד במלחמה הזו, הייתי אומר 70 אחוז התקשורת אשמה, 30 אחוז מכבי חיפה. אנחנו העיתונאים הפכנו את מכבי חיפה לקבוצה שהכי קל לשחוט ולפרק יום יום דקה דקה. אנחנו מרשים לעצמנו לגזור את כולם בלי אבחנה, לחלקים מאיתנו מתוך אינטרסים זרים, אני מסכים שיש הרבה המצאות, יש פרסומים הזויים ולא נכונים, אבל לא אצל כולם, רק 2-3 עיתונאים שהדמיון שלהם במח לא מצליח להיפגש עם המציאות״. עיתונאי בכיר נוסף שמוחרם לחלוטין על ידי המועדון אומר: ״גם אם תכתוב ביקורת עניינית ונכונה על הקבוצה הם יכעסו עליך ותיאלץ להיענש. זה מועדון שלא מסוגל לקבל ביקורת גם אם הם אומרים שביקורת עניינית זה דבר לגיטימי״.

 

מכבי חיפה הפקות

כדי לפגוע בצורה הרבה יותר קשה בתקשורת, החליטו במועדון לבחור ברדיו חיפה ככלי התקשורת דרכו המועדון יעביר את המסרים שלו לאוהדים ובתנאי שתחנת הרדיו תעבוד על פי הכללים של המועדון. בינתיים, שני הצדדים מרוצים מהמציאות החדשה. בתחנת הרדיו סופגים ביקורת מהקולגות, אבל נהנים מרייטינג גבוה.

מתחם כפר גלים הפך למרכז תקשורתי של מכבי חיפה. המועדון החל לצלם את האימונים, לראיין שחקנים, לערוך כתבות וראיונות חג, לראיין את המאמן, את הבעלים והמנכ״ל, להוציא טקסטים מיוחדים לאוהדים, המועדון משתמש באתר הרשמי, ברשתות החברתיות וברדיו חיפה. מכבי חיפה היא עדיין לא ארסנל וברצלונה, אבל המודל של המועדונים הגדולים האלה מתחיל לפעול בירוק וכולל הפקות פרטיות ותקשורת ישירה עם האוהדים תוך התעלמות מהתקשורת החופשית למעט ראיונות המתחייבים בתקנון המנהלת לפני משחקים ואחרי משחקים. גם מסיבת העיתונאים לפני המשחקים לא נערכת בכפר גלים, כדי לא להכניס את העיתונאים לאגף הסגור. ״אנחנו מפתחים את אגף התקשורת שלנו ונגיע למצב שאנו לא זקוקים בכלל לתקשורת. יש לנו קשר ישיר לכל האוהדים שלנו ואנו מעבירים את המסר שאנו רוצים לכל אחד ואחד מהם. זה עובד הכי טוב״.

בוזגלו מוצג במכבי חיפה. צילום: אתר מכבי חיפה
בוזגלו מוצג במכבי חיפה. צילום: אתר מכבי חיפה

התקשורת כשלה במבחן בוזגלו

מסיבת העיתונאים בה הוצג מאור בוזגלו הייתה המבחן הגדול. ״מכבי חיפה רוצה עכשיו על הגב שלנו להגדיל את מכירת המנויים ולעשות פסטיבל תקשורתי דרכנו, אז בואו נחרים את היום החגיגי״, אמרו העיתונאים. הסוף ידוע, העיתונאים הגיעו, צילמו, שידרו ופרסמו בהרחבה את המעמד. היריבות בין העיתונאים והתחרות בין גופי התקשורת, מאפשרות למכבי חיפה ליהנות בינתיים מהנתק. בכל פעם שהמועדון יכנס מסיבת עיתונאים לא בכפר גלים, העיתונאים ירוצו לסקר למרות האיומים להחרים. הם לא מסוגלים להתאחד, למעט בהסכמה לפרסם דברים שליליים על המועדון.

 

פגיעה כואבת גם בהכנסות

במכבי חיפה מתגאים ומחייכים מכך שלא רק עבודת העיתונאים נפגעה, אלא גם ההכנסות של גופי התקשורת מפרסום צנחו כתוצאה מהחרם על התקשורת. העובדה שאמצעי התקשורת, בעיקר אתרי האינטרנט, לוחצים להפסקת אש רק מגבירה אצל ראשי המועדון את הרצון להמשיך בחרם. בשיחות המתקיימות בין גורמים במועדון לגורמים בתקשורת האלקטרונית, עולה מצוקה לא רק מקצועית אלא גם כספית. לאתרי האינטרנט אין וידאו על מכבי חיפה או ראיונות והיעדר שיתוף הפעולה פוגע בהעלאת התכנים הללו ומוביל לאובדן הכנסות מפרסום. בנוסף, פרויקטים שהיו מתוכננים לשיתופי פעולה שמכניסים כסף לגופי התקשורת בוטלו והמועדון מונע כל אפשרות לפרויקט שמסייע לתקשורת. במועדון אומרים כי המלחמה של התקשורת היא גם נגד המהלך החדש של המועדון – פיתוח עצמאי של הניו מדיה, שגורם נזק כספי גדול ליריבים. ״ברגע שלקחת מכלי התקשורת את ארגז הכלים שלהם, הם כועסים וזועמים. הם לא מקבלים את המציאות החדשה של הניו מדיה, בה הקבוצה יכולה להסתדר בלעדיהם, וזה רק יילך ויגדל״, אמרו במכבי חיפה.

צילום: האתר הרשמי של מכבי חיפה
צילום: האתר הרשמי של מכבי חיפה

ובכל זאת יש אפשרות להפסקת אש

בישיבות העבודה ובשיחות לא רשמיות בין ראשי המועדון במכבי חיפה נטען כי חלק גדול מתקשורת הספורט בישראל ״איבד את האמון והיושרה. התקשורת שכחה את הכלים שלמדה וקיבלה בבית הספר לתקשורת. הדבר הכי חשוב בתקשורת הוא קבלת תגובה והצלבת מידע. התקשורת אצלנו לא מכירה את המושגים הללו״. לטענתם, כמה דברים גרמו להשחתת עיתונות הספורט בישראל: ״׳הפרסום הראשון׳, הבחירה להעלות כמה שיותר מהר דברים לאוויר, גם אם טרם הושג אימות, וההבנה שככל שאתה יותר שלילי ואגרסיבי יש לאתר הרבה יותר כניסות. הנתונים של אמצעי התקשורת מראים שפרסומים עם כותרות שליליות מביאים הרבה יותר כניסות של קוראים והרבה יותר כסף לאתר.

מכבי חיפה, לפיכך, הציבה מספר תנאים לחידוש היחסים עם התקשורת:

  1. יושר עיתונאי ואמינות בפרסום. לא להמציא ידיעות, לא לאיים על שחקנים ועובדי המועדון בסיקור עוין אם לא יהיה שיתוף פעולה מצדם.
  2. כבוד בסיקור. לדעת לכבד את המאמן והמועדון ולא להשתמש במילים וביטויים שאינם מכבדים את אנשי המועדון.
  3. בקשת תגובה על כל ידיעה שמחייבת תגובה בהתאם לכללי האתיקה העיתונאית, והצלבת מידע לפני פרסום.
‫משה בוקר‬‎

‫משה בוקר‬‎

כתב הספורט של אתר ערוץ 20