בהרצליה. צילום: Idc.herzliya

היום (שלישי) תדון בשאלה ההרשאה למרכז הבינתחומי לפתוח . אם הבקשה תתקבל תהפוך המכללה לאוניברסיטה הפרטית הראשונה בארץ. כך לפי דיווח של ספי קרופסקי ב"כלכליסט".

המהלך הצפוי זכה לתמיכה מובהקת של . שיצא אמש בסדרת ציוצים בטוויטר נגד המתנגדים לשינוי. "חבריי באוניברסיטאות, פתיחת עולם המחקר למוסד פרטי (לא על חשבונכם וללא עלות של שקל לישראל!) לא מהווה איום עליכם, אלא ברכה להעצמת המחקר", כתב בנט.

"אני קורא לכם מחר לתמוך בהחלטה היסטורית זאת במועצה להשכלה גבוהה. מרבה מחקר, מרבה ברכה".

בציוץ אחר הבוקר בנושא כתב בנט: "אין כאן שום זילות ושום פשרה על רמת מחקר אקדמית. על פי הנוהל וועדה בינלאומית חיצונית תבדוק ותאשר את הרמה של הבינתחומי. יש כאן תחרות בריאה וטובה. קורא לחברי המל״ג להצביע מחקר בבינתחומי".

דבריו של בנט מגיעים על רקע התנגדות מצד  למהלך. בהודעה שפורסמה אתמול מטעם הוועד נכתב: "במקום לפעול למען האינטרס הלאומי שהנו  "דוקטורט לא בא לידי ביטוי רק בשם 'דוקטור' אלא במחקר עמוק ובמערכת שלמה שמפרה אותו. מוסד שמעניק תארים שלישיים צריך להיות מוסד עם עשייה מחקרית ארוכת טווח בתחומים רבים, אחרת יש פה תואר שהוא רק לצורך קבלת תואר, שאנשים יקבלו רק לצורך אגו או העלאת שכר – בעוד אחרים מבצעים מחקר עמוק ותחרותי ברמה גבוהה. חבל שמהלך זה במכללה יוביל לזילות תארי הדוקטורט. אנו תקווה כי אלו האחראיים על שמירת האינטרסים האקדמיים והלאומיים של ישראל יבינו במהרה את גודל הטעות ויעצרו את קידום המהלך אשר צפוי לפגוע בדור העתיד של החוקרים בישראל". ומיצובה של ישראל כמובילה במדע פורץ דרך, מתרחש כעת מהלך של אישור הענקת תואר דוקטור למכללה ספציפית. מדובר באישור אשר יפגע באיזון בין המחקר והמכללות".

"דוקטורט לא בא לידי ביטוי רק בשם 'דוקטור' אלא במחקר עמוק ובמערכת שלמה שמפרה אותו. מוסד שמעניק תארים שלישיים צריך להיות מוסד עם עשייה מחקרית ארוכת טווח בתחומים רבים, אחרת יש פה תואר שהוא רק לצורך קבלת תואר, שאנשים יקבלו רק לצורך אגו או העלאת שכר – בעוד אחרים מבצעים מחקר עמוק ותחרותי ברמה גבוהה".

"חבל שמהלך זה במכללה יוביל לזילות תארי הדוקטורט. אנו תקווה כי אלו האחראיים על שמירת האינטרסים האקדמיים והלאומיים של ישראל יבינו במהרה את גודל הטעות ויעצרו את קידום המהלך אשר צפוי לפגוע בדור העתיד של החוקרים בישראל".

עדי דניאל

עדי דניאל

עורכת חדשות באתר ערוץ 20

רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.