"לאחרונה אנחנו עדים ללא מעט 'מפלגות מנהיג' שקובע בעצמו את רשימת המועמדים לכנסת וכך, פחות מ-40% מחברי הכנסת הבאה ייבחרו בהליכים דמוקרטיים פנימיים, לעומת כשני שליש רק לפני 10 שנים", אומרים ב'מכון הישראלי לדמוקרטיה' שפרסם סרטון המציע כיצד להיאבק בתופעת "המפלגות הדיקטטוריות שבהן המנהיג מרכיב רשימה בעצמו בצלמו ובדמותו".

מחקר בדקה: פריימריז

בשבועות הקרובים עשרות אלפי אזרחים יצביעו בפריימריז של שלוש מפלגות שונות- מפלגת הליכוד, מפלגת העבודה וMeretz מרצ – ויחליטו למעשה כיצד תורכב רשימת המועמדים לכנסת.לאחרונה אנחנו עדים ללא מעט "מפלגות מנהיג" שקובעים בעצמם את רשימת המועמדים לכנסת וכך, פחות מ-40% מחברי הכנסת הבאה ייבחרו בהליכים דמוקרטיים פנימיים, לעומת כשני שליש רק לפני 10 שנים.עם כל החולשות והפגמים של הפריימריז שייצרו את קבלני הקולות והשתלטות של קבוצות אינטרס, עדיין מדובר בתהליך דמוקרטי חשוב, הפותח את השורות להשתתפות אזרחית רחבה במשחק הפוליטי. מוזמנים לצפות בפרופ' גידי רהט עם #מחקר_בדקה על השיטות השונות בהן ניתן להשפיע, לדרג ולקבוע את מועמדי המפלגה שלכם לכנסת.

تم النشر بواسطة ‏המכון הישראלי לדמוקרטיה‏ في الخميس، ٣١ يناير ٢٠١٩

 

לדבריהם, "עם כל החולשות והפגמים של הפריימריז שייצרו את קבלני הקולות והשתלטות של קבוצות אינטרס, עדיין מדובר בתהליך דמוקרטי חשוב, הפותח את השורות להשתתפות אזרחית רחבה במשחק הפוליטי". לכן, הם גם מציעים שיטת התמודדות עם "המאכרים" שתמנע מקבוצות אינטרסנטיות חוץ-מפלגתיות להשפיע על התוצאות בבחירות לכנסת.

מערכת ערוץ 20

מערכת ערוץ 20