הנה סיפור שמלמד בפעם המי יודע כמה על אופייה של הברנז'ה. זאת שמתקשה להודות בהדרה שיטתית, מובנת, ארוכת שנים – של קבוצות שלמות באוכלוסיה. גזענות? חס וחלילה. אל תגידו את זה.

עמיחי אתאלי סיפר לנו הבוקר בידיעות אחרונות על המינוי המפתיע של מורה הנהיגה מכפר ירכא: ויש גם יופי של משחק מילים בכותרת "בהילוך ראשון לרשות השנייה".  הממשלה אישרה: עבד שפיק, מורה לנהיגה מכפר ירכא ימונה ליו"ר הזמני של הרשות השנייה לטלווזיה ולרדיו, חיפוש של שמו באינטרנט מעלה תוצאות שלפיהן האיש הוא מורה לנהיגה.

קורות חייו המלאים – לא פורסמו.  אתאלי, מצא באינטרנט תוצאות לפיהן מדובר במורה לנהיגה אבל התקשה כנראה להגיע לאתר הרשות השנייה, כדי לגלות בין חברי המועצה את שפיק וה.. הא. איזה קטע. הנה קורות חייו והוא לא רק מורה לנהיגה: בעל תואר שני בניהול וארגון מערכות חינוך, תואר ראשון בחינוך ומדעי מדינה מאוניברסיטת בר אילן, הנדסאי מכונות ותעודת הוראה בוגר הטכניון. מורה, מחנך ורכז בביה"ס המקיף ’’אחוה’’ רכז כוח אדם טכנולוגי בטכניון, בקיצור. קורות החיים האלה, בצירוף העובדות ששפיק הוא כבר שלוש שנים חבר מועצת הרשות השנייה, קיבל את אישור הוועדה לבדיקת מינויים בחברות ממשלתיות – כל אלה היו קצת מחרבים את הסיפור שלנו: על המינוי המפתיע של מורה הנהיגה שבבוקר אחד מצא את עצמו עומד בראש התאגיד הסטטורי האחראי לשידורי הטלויזיה והרדיו המסחריים בישראל. מי שאגב לא הופתע מההפתעה של כתב ידיעות הם עוקביו בטוויטר שכבר אתמול זכו לקרוא את הדברים הבאים שכתב:

אז איוב קרא מינה מורה לנהיגה ליו"ר הרשות השניה אך בהודעה שפרסם הגדיר את האיש כ"מורה בכיר". מצב רציני שמדובר באחד שלא נוגע בפרטי מסחרי עד 4 טון. וזאת היתה  רק יריה ראשונה בצרור דאחקות על המינוי. והנה עקיבא נוביק, כתב ערוץ עשר: "מרגיש שלא מספיק התעכבנו על העובדה הבלתי נתפשת שאיוב קרא מינה מורה לנהיגה לתפקיד יו"ר מועצת הרשות השניה. היקום משתגע לנגד עינינו. ואחר כך הוסיף  "למרות ההערכה העצומה שיש לי לשר שמעיז לעשות כאלה דאחקות בפומבי, אני חש שבהחלט הגיע הזמן להעביר בכנסת את חוק יסוד: ביטול המדינה והקמתה מחדש".

אז מי כאן באמת הוא זה שעושה דאחקות בפומבי? השר שממנה או העיתונאים שחיפשו באינטרנט ולא מצאו קורות חיים מלבד צמד המילים "מורה לנהיגה"? הברנז'ה לא מתייאשת:

זה שר התקשורת, איוב קרא, שניסה להסביר היום בגלי צה"ל את המינוי הזה שהברנז'ה מסרבת לעכל. המראיין שלו, במקרה, הוא דוד ורטהיים, עורך וואלה ברנז'ה שגם הוא הוא לא מצא פרטים אחרים על עבד שפיק מלבד היותו מורה לנהיגה אבל הזכיר, בין השורות  שגם השר הממנה, איוב קרא הוא בן העדה הדרוזית.

ניסנו למצוא דיווחים קודמים על מקרים אחרים בהם דווח בוואלה  ש"שר אשכנזי מינה פלוני אשכנזי לתפקיד מסויים" – דיווחים כאלה לא מצאנו. אבל במקרה הזה, אל תשכחו לרגע שגם קרא הוא דרוזי.

טענה נוספת נגד שפיק היא שאין לו  את הכישורים המתאימים כדי לעמוד בראש גוף התקשורת הזה והאתגרים הניצבים בפניו. טענה שאפשר להשמיע בעוד מאות אולי אלפי מקרים של נציגי ציבור בגופי פיקוח וחברות ממשלתיות. אבל זה החוק. יש וועדה בראשות שופט שבודקת, מאשרת – וגם עבד שפיק קיבל את אישור הוועדה הזאת. ולא לשכוח שתחת נציגי הציבור יש אנשי מקצוע, מומחים. ככה זה עובד. ותסלח לנו הברנז'ה שממש מזדעזעת היום אבל מקרה ממש דומה היה בשנת 2003. מנשה סמירה, חבר מועצת הרשות השנייה, גם הוא איש חינוך שהיה מנהל בית ספר בבאר טוביה, מונה ליושב ראש זמני של הרשות, ואחר כך ליושב קבוע, לימים גם מנכ"ל ולא תאמינו – אף אחד לא כתב אז שהשר שמינה אותו הוא בן העדה שלו.

הביקורת שנשמעת היום דומה באופן מחשיד לביקורת שנשמעה לפני כמה חודשים כשמונה איוב קרא לתפקיד שר התקשורת, גם אז הברנז'ה הופתעה, גם אז אמרו מה הוא מבין ודאגו להזכיר לו מאיפה הוא בא. אבל גזענות? חס וחלילה. אל תגידו את זה.

 

אמיר איבגי

אמיר איבגי