רבות כבר נאמר על המצוקה הקשה של בעלי מוגבלות בבואם למערת המכפלה בחברון. למעלה משני מיליון מבקרים מגיעים בכל שנה למערת המכפלה, מקום קבורתם של אבות האומה ואחד המקומות הקדושים בישראל כבר אלפי שנים.

חרף זאת, המקום אינו נגיש כלל לאנשים עם מוגבלות. קרוב למאה מדרגות מחכות למי שבא למקום להתפלל, לבקר או להשתתף בשמחה. לפני שנתיים אף נפל בדרך למערה בחור בשם מוטי אוחיון אשר מרותק לכיסא גלגלים. אוחיון ספג מכות קשות כשכסאו התהפך, ומאוחר יותר נפטר.

כידוע, בהסכם חברון סוכם ששטח מערת המכפלה הינו בשליטת הווקף הפלסטיני, ונאסר על היהודים לעשות כל פעולה שתשנה את הסטטוס קוו במקום. עקב כך המקום אינו מקורה ואינו ממוזג. בחורף נרטבים המתפללים מגשם ובקיץ חמסין מכה במבקרים הרבים.

מערת המכפלה
צילום: גרשון אלינסון, פלאש 90

נושא ההנגשה יכול היה להיפתר בדרך של הסכמה, שכן ישנם אנשים עם מוגבלות בשני הצדדים, הן היהודי והן המוסלמי . חרף זאת התעקש הווקף עשרות שנים לא לאשר את ההנגשה. בשנים האחרונות חלה התעוררות ציבורית גדולה בעניין. בין השאר היה מעורב ארגון זכויות האדם בצלמו בפרשה, ורתם לעניין קרוב למאה ח"כים וכן שרים וארגונים רבים.

וועדת חוץ וביטחון התכנסה בעניין שלוש פעמים, במטרה לקדם את ההנגשה חרף התנגדות הערבית המקומית. בשנה האחרונה ביקרו במערה ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר הביטחון (דאז) נפתלי בנט, והודיעו שהם מאשרים את ההנגשה אף ללא הסכמת הצד השני, מה שהצריך הוצאת צו הפקעה מידי הווקף. ואכן, לפני כחודשיים חתם שר הביטחון היוצא נפתלי בנט על צו ההפקעה שפורסם מיידית. לפי החוק, לאחר חתימה על צו ההפקעה ישנה תקופה של 60 יום בהם ניתן להגיש התנגדויות. מחר תסתיים התקופה, וחרף הטענות הרבות על התנגדות הערבית להפקעה, הוגשו שתי התנגדויות בלבד: אחת על ידי ארגון השמאל הקיצוני 'עמק שווה', ואחת על ידי עיריית חברון. זאת לעומת מקרים רבים בהם מוגשים מאות ואף אלפי התנגדויות לתכניות בניה שונות. וועדות התכנון והבניה דוחות ברוב מוחץ של המקרים כבר בדיון הראשון את כל ההתנגדויות, מיד עם תום התקופה המוקדשת להגשתן.

אולם לא כן במקרה שלנו. הוועדה מסרבת להתכנס, בטענה שיש לבדוק משפטית את ההתנגדויות. המינהל מסרב לכנס את הוועדה למרות הנחיות הדרג המדיני והביטחוני. נראה כי ברקע הסירוב לכנס את הוועדה עומדת ההתנגדות להנגשת מערת המכפלה, אותה מביע המינהל האזרחי כבר שנים. לפי טענות המינהל, ישנו חשש בטחוני מתגובת ערביי חברון ואיו"ש בכלל בתגובה לפעולות ישראליות חד צדדיות במערת המכפלה.

אולם יצחק. צילום: גרשון אלינסון, פלאש 90

בארגון בצלמו תקפו בחריפות רבה את המינהל, וטענו כי "לאחר שהמינהל סרב אפילו לאפשר דיון פומבי בעניין בכנסת, בטענה שהדיון יגרום למלחמת דת, כעת המינהל ממשיך לתקוע מקלות בגלגלים פשוטו כמשמעו". בצלמו הוסיפו: "אנחנו קוראים לשר הביטחון, שהביע תמיכה פומבית בהנגשת מערת המכפלה, להתערב בענין, ולהורות למינהל מיידית לכנס את הוועדה עוד היום כדי לאשר את ההנגשה. לא ייתכן שזכויות אדם יפגעו בשל חשש דמיוני מהטרור שלא קיים".

מסביבת שר הביטחון לשעבר ויו״ר ימינה נפתלי בנט נמסר:

"ביטול ההחלטה של שר הביטחון נפתלי בנט להקים מעלון במערכת המכפלה הוא שגיאה חמורה של שר הביטחון בני גנץ והממשלה כולה. אחרי שנים רבות של הססנות, השר אישר מתוקף סמכותו כשר הביטחון את הנגשת מערת המכפלה לאנשים עם מוגבלויות. מערת המכפלה מלווה את עמנו עוד מימי קדם וזו זכותנו הצודקת, המוסרית וההיסטורית לחבר אותה לכל עם ישראל. אסור לדרג המדיני לקבל החלטות מתוך חשש או פחד מאומות העולם".

תגובת היחידה לתיאום פעולות הממשלה בשטחים:

"בהמשך להנחיית שר הביטחון דאז, בחודש מאי האחרון נחתמו צווי ההפקעה לטובת פרוייקט הנגשת מערת המכפלה. כמקובל ובהתאם לדין, ניתנו לציבור 60 ימים מיום פרסום צווי ההפקעה, להגשת השגות על צווי ההפקעה ואלו טרם חלפו. בימים האחרונים הוגשו שתי השגות נגד קידום הפרויקט והן מטופלות על ידי הגורמים הרלוונטיים. לאחר סיום הטיפול בהשגות, ובכפוף להחלטת הגורמים הרלוונטיים, ניתן יהיה לבחון את המשך קידום הפרויקט על ידי פנייה למוסדות התכנון".


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.