צה”ל סיים השמדה של שחצתה לשטח ישראל מתחת למעבר כרם שלום, כך מסר דובר צה”ל תא”ל רונן מנליס בתדרוך כתבים צבאיים.

מעבר כרם שלום. צילום: דובר צה"ל
. צילום: דובר צה”ל

 

מדובר במנהרה שלישית שחצתה לשטח ישראל. “אמש תקפנו את פתח המנהרה בצד הפלסטיני ברפיח”, הסביר תא”ל מנליס. “לאחר מכן פעלו כוחות גדולים במעבר כרם שלום לצורך השמדת המנהרה וזו הסיבה שהמעבר נגמר”.

עוד הוסיף תא”ל מנליס כי “מדובר במנהרת טרור שהתחילה ברפיח בערך 900 מטר מהגדר ועוברת בשטחנו מתחת למעבר כרם שלום, מתחת לצינור הגז והסולר שמזרים לרצועה. ההשמדה היא פעולה הגנה מתחייבת של צה”ל והיא חדרה 180 מטר בשטח ישראל, זו משמעותית”.

צילום: דובר צה"ל
צילום: דובר צה”ל

 

למרות הדיווחים של הפלסטינים בלילה לפיהם מדובר במנהרת סחורות, תא”ל מנליס מסביר כי מדובר במנהרה רב שימושית: “ראינו בלילה ניסיון של חמאס לטעון שמדובר במנהרת הברחה. לא כך הוא הדבר, זו מנהרה שעוברת תחת מקורות אנרגיה אסטרטגיים”, מסביר תא”״ל מנליס. “אנחנו יודעים שהיא ממשיכה לכיוון מצריים ואנחנו מבינים שניתן להשתמש בה למגוון תרחישים כולל הברחות נשק ומחבלים”.

כאן הושמדה המנהרה. צילום: דובר צה"ל
כאן הושמדה המנהרה. צילום: דובר צה”ל

זה מעבר שעוברות בו כ-1500 משאיות מידי יום ומאז מבצע צוק איתן נכנסו למעללה מ-15 מיליון טונות סחורות. “זה המעבר סחורות היחיד שיש לרצועת ושימוש של חמאס במעבר זה לצורך טרור”, אומר תא”ל מנליס. “זה מהלך אבסורדי שמראה כמה חמאס עסוק באזרחים וכמה בטרור”.

צילום: דובר צה"ל
צילום: דובר צה”ל

 

על היכולת של צה”ל לאתר ולהשמיד מנהרות אמר תא”ל מנליס כי “יש מספר דרכים לאיתור מנהרות ויש מגוון שיטות להשמדת מנהרה. אנחנו עוקבים אחר המנהרה כבר זמן מה והלילה הוחלט לפעול להשמידה. מדינת ישראל מחזיקה היום את היכולת המתקדמת ביותר בעולם לסיכול והשמדת מנהרות טרור ולא בכדי אנחנו בחודשיים מצאנו שלוש מנהרות. כל מנהרה דורשת זמן עבודה משמעותי וזו משימה של צה”ל לסיים את השמדת המנהרות עד סוף שנת 2018. אם זה חוזר על עצמו בפעם השלישית אזי יש כאן שיטה”.

ממתינים לתגובת חמאס

בצה”ל מעריכים כי חמאס רואה את המציאות מהצד העזתי ולא ברור לפי שעה איך יגיב. “הרצון שלנו הוא לאפשר שקט והרתעה לאורך זמן במטרה להמשיך לסכל מנהרות טרור ולבנות את המכשול”, מבהיר תא”ל מנליס. “אנחנו עושים הכל כדי לא לדרדר את האזור, אבל ביטחון ומאמץ ההגנה הוא ראשון במעלה. שלא תהיה טעות, מדובר במנהרה שמפירה את הריבונות הישראלית וחמאס מבין שהוא נתפס בסיטואציה מורכבת עבורו”.

צילום: דובר צה"ל
צילום: דובר צה”ל

 

שר הביטחון, אביגדור ליברמן שיבח את פעולת כוחותינו: “הלילה ביצענו פעולה מקצועית ומדוייקת. מדובר בהפרת ריבונות ישראלית בוטה. השמדת מערך המנהרות ההתקפיות היא רכיב חיוני במדיניות הפגיעה השיטתית ביכולות האסטרטגיות של חמאס. המסר להנהגת עזה ולתושביה ברור – השקיעו בקדושת החיים ולא במנהרות קבורה”.

מערכת ערוץ 20

מערכת ערוץ 20


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.