מזכ"ל האו"ם אנטוניו גוטרש בביקורו בישראל. צילום: פלאש 90
מזכ"ל האו"ם בביקורו בישראל. צילום: פלאש 90

כדאי להיכנס לפרופורציות: ביקורו של מזכ"ל האו"ם, אנטוניו גוטרש, בישראל הוא חשוב. לא בכדי הוא התקבל כאן בזרועות פתוחות ובחיוכים רחבים. חשוב גם להשמיע את הביקורת שהשמיעו באוזניו של המזכ"ל ראשי המדינה על יחסה המפלה והמקומם של האו"ם על מוסדותיו ביחס לישראל. אבל, והאבל כאן גדול – יכולתו של המזכ"ל, דומיננטי ככל שיהיה, לשנות את הדפוס הקיים באו"ם מזה שנים היא אפסית. הצהרותיו חשובות, הן עושות לנו נעים בגב, אבל גם אם גוטרש יסיים את ביקורו ויכריז שהוא מעתה והלאה ציוני נלהב, הארגון שבראשו הוא עומד לא יהפוך פתאום לפרו-ישראלי. תשכחו מזה.

 גם היכולת של האו"ם להשפיע על הנעשה בסוריה לא ממש קיימת. שתי המעצמות, ארצות הברית ורוסיה, סוגרות ביניהן את העניינים הרחק מעינו הרדומה של האו"ם הכנוע, שנחשף במלוא ערוותו במהלך שנות המלחמה העקובה מדם אצל השכנה מצפון. גם לא הייתי מציע שנבנה על כך שהאו"ם יילחם בכוונות איראן ליצור רצף טריטוריאלי שמאיים לא רק על ישראל, אלא על יציבות המזרח התיכון כולו. מה שמותר לאיראנים, אסור לנו. כך בעיניים העוינות של נציגי האומות המאוחדות.
ובכל זאת, משמעות אחת יש לביקור הרשמי הראשון של גוטרש בישראל כמזכ"ל – השגת מידע משמעותי על מצבם הבריאותי והנפשי של האזרחים הישראליים א-סייד ומנגיסטו והחזרת חללי צה"ל  והדר גולדין. ברצועת עזה, כוחו של האו"ם עצום. אחת מזרועותיו, אונר"א, מסייעת הומניטרית על בסיס קבוע לשני שליש מהעזתים. גם נעזר בשירותיו של האו"ם במגוון תחומים כולל בריאות וחינוך.
החללים הנעדרים הדר גולדין ואורון שאול הי"ד
החללים הנעדרים ואורון שאול הי"ד
לכן, פגישתו של המזכ"ל עם משפחות החיילים והאזרחים השבויים חשובה מאוד. אולי החשובה ביותר במסע הזה. אם הם יצליחו לדבר לליבו ולדרוש ממנו לפעול בצורה נחרצת כדי לקבל לפחות אות חיים או מידע מבוסס, הרי שיש ביכולתו להשתמש בכוחות כמזכיר הכללי ולהפעיל מנוף לחצים על חמאס. לפי מקורות מודיעיניים ישראליים, רק לפני שנה קיבלנו בדרכים כאלה ואחרות מידע על מצבו של . גוטרש יבקר השבוע גם ברשות הפלסטינית וגם ברצועה. אם יצליח לקדם את האפיק הזה, שבסיסו הומניטרי לחלוטין ולא פוליטי, הרי שזה יהיה הפרי החשוב ביותר שנוכל לקטוף מהביקור הזה.
הישאם א סייד ואברה מנגיסטו. תמונות: באדיבות המשפחות
האזרחים מוחזקים בשבי חמאס: ואברה מנגיסטו. תמונות: באדיבות המשפחות
אלירן טל
כתב בדסק המדיני של ערוץ 20

רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.