"לצורך החלמה, הכוח הנפשי לא פחות חשוב מהטיפולים הרפואיים."

ישבנו לראיון עם אברהם עטר מעמותת ׳להושיט יד׳, אדם מאיר פנים שהשמועות על פעולותיו הגיעו הרחק. שמענו על אדם שכל כולו רצון לעזור לזולת.

"הייתי שם בעצמי," הוא אומר לנו, ומספר לנו על ילדו שחלה בסרטן: "אני זוכר את הרגעים שישבתי ליד הילד שלי בבית החולים, הוא קיבל כימותרפיה דרך הוריד, והמבט שלו בעיניים היה הכי כאוב שיש בעולם.

אני זוכר את ההרגשה הזו כאבא, כשאני יושב חסר אונים וחושב  לעצמי שלא אצליח לעולם לפצות את הילד שלי על הכאב הלא הוגן הזה שהגיע אליו ככה פתאום."

מאז אברהם עטר באמת עושה הכל כדי לפצות את הילדים חולי הסרטן. הוא הקים עמותה מיוחדת עבור ילדים המתמודדים עם המחלה, ובהמשך החליט גם שילדים הסובלים משיתוק מוחין יוכלו להנות משירותיה. העמותה שלו, שנקראת ״להושיט יד״, מארגנת עבור הילדים והנערים טיולים מפנקים בחו״ל, מתנות מיוחדות, אירועים, פעילויות ומסיבות. בנוסף, הם מספקים כריכים על בסיס יומי לילדים החולים הנמצאים באשפוז ולבני משפחותיהם הנמצאים עמם במחלקות השונות.

עלמה בת ה-12. ״אנחנו פה בשבילה ובשביל המשפחה.״

"אנשים לפעמים אומרים לי: זו לא הגזמה? אני מסתכל להם בעיניים ואומר להם 'אין לכם מושג מה ילד שחולה בסרטן עובר. שום דבר שנעשה לא יצליח לפצות אותו על הכאב הזה.׳״ למרות דבריו, הוא מדגיש שהבסיס לרצון ליצור חוויות טעונות בשמחה ובהתרגשות חיובית עבור הילדים, לא נובעת ממקום של פיצוי, אלא מתוך רצון לתת כוח. ״צריך להבין, שבשונה ממבוגר חולה סרטן, לילד חולה אין לרוב מספיק כלים רגשיים כדי להתמודד עם ההרגשה שהוא חייב לעבור את הטיפולים. ילדים במצבים מסויימים מגיעים לשלב שבו הם מסרבים נחרצות לקבל טיפול. לכן, תמריצים רגשיים לפעמים קריטיים לחלוטין לצורך תהליכי ההחלמה."

ילדה קטנה עם סבל גדול

את עלמה בת ה-12 מראשון לציון מלווה אברהם עטר, מנכ״ל עמותת ׳להושיט יד׳ כבר שנתיים וחצי. בעצם, ממש כמעט מרגע גילוי המחלה שלה. "הסבל שאני רואה שעלמה והמשפחה עוברות הוא לא יאמן", אומר עטר. עלמה עוברת טיפולים אינטנסיביים וקשים תקופה ארוכה, טיפולים שמשאירים אותה הרחק מבני גילה. המשפחה, שמלווה אותה במהלך הטיפולים, במהלך האשפוזים ובימים הקשים שאחריהם, איבדה גם היא את חיי השגרה שלה.

"המטרה היא לתת רגע אחד של אושר בתוך כל הכאב"

בחודש הקרוב תהיה לעלמה בת מצווה, אירוע שבמצב הנוכחי בו היא שרויה, הופך ללא מובן מאליו בכלל, עבורה ועבור המשפחה. עמותת 'להושיט יד' עורכת עבורה בת מצווה מושקעת: ה׳בוק׳ כבר מוכן, ואמנים רבים הסכימו לתת מזמנם בשביל משימת הקודש הזו, כדי לשמח את עלמה ביום חגה. גם אולמי ״תרין״ מראשון לציון נתנו את המקום עבור האירוע. ״בבסיס שלה העמותה מוכוונת על מנת לעזור כלכלית במקרים של צורך בטיפולים. אבל עבורנו, הפקת אירועים כמו הבת מצווה של עלמה, הם חלק בלתי נפרד מפעילות העמותה. אנחנו כאן במטרה ברורה של לתת רגע של אושר בתוך כל הכאב והקושי של הילד ומשפחתו. אנחנו כאן בשביל לאחל לעלמה המדהימה רק אריכות ימים, החלמה שלמה ובריאות איתנה, ושניפגש גם בשמחות עתידיות!״


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.