16:03 17/10/2017
מבזקים
דף הבית > כלכלה > המחוזי: מסתננים יקבלו נקודות זיכוי במס כמו תושבים

המחוזי: מסתננים יקבלו נקודות זיכוי במס כמו תושבים

השופט מגן אלטוביה קבע כי החלטת הממשלה שלא לפעול נגד מעסיקי מסתננים מהווה "אישור עבודה קבוצתי". רשות המסים כבר מכינה את הערעור

האם העסקת מסתננים לא חוקית? לא לפי בית המשפט המחוזי, אשר קבע באחרונה בשתי פסיקות כי מסתננים מאריתריאה ומחבל דארפור שבסודן יזכו לאותן נקודות זיכוי שמקבלים תושבי ישראל מתוקף היותם תושבים, כך מפרסם הבוקר (א') עיתון "כלכליסט". פסיקות אלו נוגדות את טענת רשות המסים, שלפיה הם לא זכאים להטבת מס משום שהעסקתם אינה חוקית.

מסתננים בדרום תל אביב. בקרוב יקבלו זיכוי מס? צילום: פלאש 90
מסתננים בדרום תל אביב. בקרוב יקבלו זיכוי מס? צילום: פלאש 90

בפסיקתו מתבסס השופט מגן אלטוביה על חוק יסוד יסוד: כבוד האדם וחירותו, לפיה לכל אדם יש זכות לעבוד לפרנסתו. אלטוביה קובע כי החלטת הממשלה מ-2011 לפיה אי העסקת עובדים מסודן ומאריתריאה לא תיאכף, כ"אישור קבוצתי זמני" לעבוד בארץ כדין,"ולו לצורך פרשנות כללי מס הכנסה ובחינת זכאותם של אלו לנקודות זיכוי", לשון השופט.

פקיד שומה תל אביב צפוי לערער בימים הקרובים לבית המשפט העליון באמצעות הפרקליטות ולטעון שההחלטה סותרת החלטה קודמת שנתן בית המשפט המחוזי בבאר שבע.

ההחלטה שהתקבלה תקפה אמנם רק למגישת העתירה, חברת עומר הנדסה בע"מ שיוצגה על ידי עו"ד אלכס שפירא, אבל עשויות להיות לה השלכות רוחב משמעותיות, כיוון שהיא החלטה תקדימית. לפי חוקי מס הכנסה, גבר תושב ישראל מקבל 2.25 נקודות זיכוי שמתורגמות לכ־480 שקל בחודש ואשה תושבת ישראל מקבלת 2.75 נקודות זיכוי שמתורגמות לכ־600 שקל בחודש — אלו התנאים שיחולו לפי הפסיקה גם על מבקשי המקלט המועסקים בעומר הנדסה בע"מ.

לפי רשות המסים, העובדים מאריתריאה ומסודן אינם ראויים לקבל נקודות זכות כיוון שהעסקתם אינה חוקית. פסיקתו של אלטוביה עלולה להוביל למצב בו המדינה מזכה לא רק את עובדי עומר הנדסה בע"מ אלא את כל עשרות אלפי המסתננים העובדים בארץ בכך תיגרע מקופת המדינה הכנסה בגובה של מיליוני שקלים בשנה.

לדברי עו"ד רני שורץ, המייצג את איגוד המסעדות בישראל "לפסקי הדין הללו יש משמעות כלכלית עצומה עבור מאות בתי עסק שנערכו להם השומות בסוגיית נקודות הזיכוי שנזקפו לאורך שנים למועסקים מאריתריאה ודרפור. פסיקתו של השופט מגן עומדת בניגוד לפסק דין של בית המשפט המחוזי בבאר שבע, כך שבית המשפט העליון יידרש בקרוב להכריע בין שתי העמדות הסותרות".

לתגובות

אולי יעניין אותך גם

צילום: אריאל וויטמן

שיבושים בנתב"ג: "העובדים לקחו את הנוסעים כבני ערובה"

עיכובים בפריקת המזוודות, הורדת הנוסעים, ועיכובי טיסות בשל מחאת עובדים שלא התייצבו למשמרתם. "אנחנו דחוסים בחדר חשוך ומחכים שיתנו לנו לעלות לטיסה"