בחיפה דחה היום (שני) את הערר שהגיש השייח' ראאד סלאח על החלטת בית משפט השלום בחיפה לעוצרו עד תום ההליכים, לאחר שקבע כי התבטאויותיו יוצרות סיכון מוחשי לשלום הציבור.

"סלאח שב על דבריו נוטפי הדם שוב ושוב בסיטואציה ציבורית מתוחה ונפיצה, ובכך גילה על עצמו כי הוא מסוכן לשלום הציבור", כתב השופט ארז פורת בהחלטתו. "הדברים נכונים יותר שעה שלעורר עבר פלילי עשיר בעבירות דומות ומתברר כי אינו ירא את רשויות החוק וכי הוא שב ומשתלח בשלטון וברשויות הביטחון באופן המעודד הלכה למעשה מעשי טרור נוספים כלפיהם".

הסית ונעצר. השייח' ראאד סלאח. צילום: פלאש 90
השייח' . צילום: פלאש 90

כזכור, כתב האישום נגד סלאח, שעמד בראש , מייחס לו עבירות של תמיכה בהתאחדות בלתי מותרת והסתה לטרור, ומתאר כיצד פרסם סלאח בחשבון הפייסבוק הפרטי שלו בהזדמנויות שונות פרסומים ובהם קריאה לעשייה מעשה אלימות או טרור. בנוסף נזכר בכתב האישום כי סלאח פרסם דברי שבח, אהדה ועידוד למעשי טרור הן בתפילת יום שישי והן בהלוויית המחבלים תושבי אום אל-פחם, שביצעו את הפיגוע בהר הבית בו נרצחו השוטרים האיל סיתאוי וכמיל שנאן.

בית משפט השלום נענה לבקשת , והאריך את מעצרו של סלאח עד תום ההליכים. סלאח הגיש ערר, בו טען כי האמירות וההתבטאויות שיוחסו לו הוצאו מהקשרם הדתי הנכון, וכי הן אינן מגלות כל עבירה.

מסע הלווית המחבלים מאום אל פחם
מסע הלווית המחבלים מאום אל פחם

כאמור, בית המשפט המחוזי דחה את הערר, וקבע כי ישנן ראיות לכאורה לפחות ביחס לשלושת האישומים הנוגעים לנאומים שנשא סלאח לאחר . השופט פורת בחן את תרגום האמירות של סלאח, וקבע כי "מכלול הדברים שנאמרו וכמו גם שילוב המילים המסמלות פציעה, הרג ודם, על רקע נסיבות אמירתם (ימי עימותים אלימים בירושלים), ובצירוף מיהותו של העורר, כל אלה מבססים לכאורה את האישומים המיוחסים, שעניינם הסתה למעשה טרור".

השופט דחה את ניסיונו של סלאח לשוות לדבריו נופך דתי, וקבע כי דבריו אינם אלא "עידוד ותמיכה כלפי אלה שבחרו להתעמת עם כוחות הביטחון באזור הר הבית, תוך שהעורר מציין שהוא מברך את מי שמתעמת כאמור, ואינו חושש להיפצע ולשפוך את דמו… העורר שהינו בר סמכא בפן הדתי, נתן הכשר ואף ציווי הלכתי למעשי האלימות ולהמשכם".

מוקדם יותר החודש דווח כי ח"כים ערביים השתתפו באירוע תמיכה בסלאח במבנה שהוקם ע"י מפעל הפיס באום אל פחם. בכנס שנערך בעקבות מעצרו של סלאח בחודש אוגוסט נתלו דגלי אש"ף והוצג סרטון המשבח את פעילותו של השייח' תומך הטרור.

 

עדי דניאל

עדי דניאל

עורכת חדשות באתר ערוץ 20

רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.