מכון המחקר NGO Monitor לאחר פענוח הפיגוע בדולב: "על ישראל וממשלות אירופה לפתוח בחקירה בדבר הכסף האירופי שעבר לארגון אדאמיר, בו עבד ראש חוליית הטרור"

סאמר ערביד, המואשם בביצוע הפיגוע בדולב, עבד במשך שנים בארגון הפלסטיני "אדאמיר", הנהנה ממימון ממשלתי אירופאי – כך לפי מכון המחקר NGO Monitor. ערביד מוזכר בדוחות המכון כעובד בארגון ומי שנעצר ב-2013 על ידי צה"ל בעקבות פעילותו בארגון הטרור החזית העממית לשחרור פלסטין (חז"ע). עד ספטמבר 2018, הוא הופיע באתר של "אדאמיר" כרואה חשבון.

מכון המחקר NGO Monitor מתריע מזה שנים כי רבים מעובדי ארגון אדאמיר ועובדיו לשעבר הם בעלי קשרים לחז"ע. ממשלות אירופה ממשיכות לתמוך בארגון בטענה שהוא מקדם זכויות אדם, למרות שהחז"ע מוכרז כארגון טרור באיחוד האירופי, קנדה, ארה"ב וישראל.

לפי מידע שפורסם על ידי התורמים, בין השנים 2017-2019 אדאמיר קיבל מענק ישיר בסך 180 אלף אירו ממשלת ספרד, ומענק בסך 118 אלף דולר ממשלת שוויץ. בשנים 2014-2017 אדאמיר קיבל מענק על סך חצי מיליון דולר "מהמנהלת לזכויות אדם ומשפט בינלאומי" (קרן סיוע משותפת של הולנד, דנמרק, שוויץ, שבדיה), 200 אלף דולר מממשלת נורבגיה (2016-2015) ו-150 אלף אירו מאירלנד (2016-2017). תורמים נוספים כוללים סוכנויות האו"ם, קרנות ממשלתיות ורשויות מקומיות אך הסכומים העדכניים אינם ידועים.

לאור העובדה שהאחראי על הכסף בארגון מואשם בפעילות טרור, NGO Monitor קורא לממשלת ישראל, ממשלות אירופה המממנות וסוכנויות האו"ם לבצע חקירה מקיפה כיצד הוחלט על מתן המענקים למרות כל הממצאים והעדויות בדבר קשרי הארגון לחז"ע, מדוע תהליך המימון לוקה בחוסר שקיפות וכיצד תפקידו של ערביד כרואה החשבון של ארגון המקבל כסף אירופי מתיישב עם פעילות הטרור בה היה מעורב.

פרופסור ג'ראלד שטיינברג, נשיא NGO Monitor: ״כפי שראינו רק השבוע, החז״ע היה ונשאר ארגון טרור פעיל. מאז 2016 אנו מתריעים על התופעה בה ארגוני 'חברה אזרחית' פלסטיניים במימון אירופאי קשורים ברמות שונות לארגון הטרור החזית העממית לשחרור פלסטין. ארגון אדאמיר הוא חלק בלתי נפרד ממערך ארגונים אלו. ממצאי המחקר שלנו, יחד עם הפרסומים האחרונים בדבר זהות העובדים בארגון לא משאירים ספק – על ממשלות אירופה וסוכנויות האו״ם להפסיק את המימון לארגון לאלתר ולפתוח בחקירה מקיפה.״

מערכת ערוץ 20

מערכת ערוץ 20:עוד באותו נושא