יומיים לאחר הפיגוע הרצחני בגבעת התחמושת בירושלים שאירע לפני חודש בדיוק, הוציא צה"ל צו סגירה למשך חודשיים לחנות הממתקים בא-ראם. החנות, המצויה בבעלותו אביו של המחבל שרצח באותו את ולבנה מליחי הי"ד, נסגרה משום שלטענת צה"ל היא מהווה "מוקד להסתה" וחגיגת פיגועים.

בשם ' להגנת הפרט' פנה בהשגה נגד צו הסגירה בניסיון להגן על אב המחבל וטען כי החנות מהווה מקור פרנסה עיקרי למשפחה, וכי לאב לא היתה יד במעשי בנו: "ההחלטה לוקה בחוסר הגינות ושיקולים זרים".

המחבל עצור בידי כוחות הביטחון
המחבל עצור בידי כוחות הביטחון

בהשגה שהגיש, הודה הארגון כי גם הבן המחבל עבד בחנות זו, אם כי "רק בחגים ולעיתים רחוקות", והוסיף: "עסק זה הינו עסק זעיר וצנוע, שבבעלותו ובניהולו של מרשי. מרשי הוא פנסיונר, עובד בחנות לבדו, מתפרנס מהפעלתה, ומעביר בה את זמנו. העסק נפתח בדרך כלל משעות הצהריים. בימי השגרה העסק מכניס הכנסה צנועה. העסק עובד באופן ממשי יותר בחגים ובעיקר בחג אלפיטר בו נהוג למכור ממתקים".

על טענת צה"ל כי המחבל צילם בחנות את צוואתו לקראת ביצוע הפיגוע, השיבו ב'מוקד להגנת הפרט' כי היא "מופרכת".

כזכור, מדובר במחבל בן ה-39 מסילואן שביצע את פיגוע הירי בגבעת התחמושת בירושלים ב-9 באוקטובר והיה אמור להסגיר את עצמו ולהיכנס באותו יום לכלא לאחר שהוגש נגדו לפני שנה וחצי כתב אישום בגין תמיכה בארגון טרור והסתה לאלימות, אך יישום עונש המאסר נדחה ע"י השופטת.

"לא ניתן להעניש את מרשי בגין מעשיהם של אחרים"

עוד טענו בארגון כי "באשר לדגלים שנתלו כביכול לטענתכם מחוץ לחנות, הרי אלה לא נתלו על ידי מרשי ולא לפי בקשתו או הסכמתו. בעניין זח, חשוב לציין כי מיד אחרי היוודע המקרה, ובעקבות הגעת כוחות צבא לאזור החנות, ופריצת דלת החנות ומעצר מרשי, התקהל בסביבת החנות קהל גדול של עוברי אורח ותושבי המקום. לא ניתן להעניש את מרשי בגין מעשיהם של אחרים".

"סגירת החנות מהווה פגיעה בפרנסת מרשי ובזכותו לחופש העיסוק, החוסה תחת חוק יסוד: חופש העיסוק. פגיעה שכזו חייבת לעמוד בתנאי פסקת ההגבלה שבחוק היסוד. על פניו ברור כי היא אינה עומדת באף תנאי שכזה", הוסיפו.

"נראה כי במקרה זה, רק שיקולים זרים עמדו בבסיס ההחלטה לסגור את החנות. הרצון לנקום במרשי ובמשפחתו, שהיווה את הסיבה האמיתית לצו, לא יכול להוות בסיס חוקי להוצאתו. הניסיון להרחיב את הפגיעה במשפחת חשודים בביצוע פיגועים, ולהפוך אותה לליגיטימית, הוא ניסיון בלתי חוקי ובלתי ליגיטימי, ואף מסוכן, ששכרו עלול לצאת בהפסדו", לשון ההשגה.

הארגון עתר לבג"ץ בתואנת "פגיעה בזכויות יסוד לחופש העיסוק ולכבוד האדם"

לאחר שלא קיבל מענה מצה"ל, עתר השבוע המוקד לבג"ץ במטרה להורות לצבא לבטל את צו הסגירה. לטענת המוקד, "הטענות שהועלו בדבר פעילות הסתה הקשורה לכאורה לחנות אינן מבוססות. עם כל יום שעובר מעמיקה הפגיעה בפרנסת האב ומשפחתו, וכיוון שמדובר בפגיעה בזכויות יסוד לחופש העיסוק ולכבוד האדם". הארגון הדגיש בעתירה כי "נדרשות ראיות חד משמעיות ומשכנעות להוצאת הצו, ולא שמועות וטענות בלתי מבוססות".

בית המשפט קבע כי העתירה תובא לדיון בהקדם האפשרי.

אחד הנרצחים בפיגוע הוא השוטר יוסף קירמה הי"ד, שהיה לוחם ביחידת הסיור המשטרתית (יס"מ) במחוז . הוא נורה במהלך חילופי האש עם המחבל תוך שהוא מבצע מרדף רכוב אחריו וחותר למגע בחירוף נפש על מנת לנטרל את המחבל ולמנוע פגיעה נוספת בחפים מפשע. יוסף הי"ד פונה לבית החולים הדסה הר הצופים כשהוא פצוע באורח אנוש, שם נלחמו הרופאים על חייו, עד שלבסוף נאלצו לקבוע את מותו. קירמה, שהועלה בדרגה לאחר הירצחו, הותיר אחריו אישה, הורים ושני אחים.

הנרצחת השניה היא הי"ד, שהייתה גמלאית הכנסת ועבדה בה יותר מ-30 שנה, תחילה במזנון הכנסת ואחר כך התקבלה כעובדת כנסת מן המניין ועבדה שנים רבות במחלקת המשק. עובדי הכנסת הוותיקים זוכרים אישה חמה מאד, אהובה על הכול, מסורה, אכפתית וצנועה. מליחי הותירה אחריה בעל, שלוש בנות וששה נכדים.

בפיגוע נפצעו שלושה בני אדם נוספים, גבר אחד באורח בינוני ושתי נשים באורח קל.

קורבנות המחבל. יוסף קירמה ולבנה מליחי הי"ד
קורבנות המחבל. יוסף קירמה ולבנה מליחי הי"ד

רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.