ברקת והלוי מאושרים בטקס ההוקרה לבן אמו. צילום מסך
ברקת והלוי מאושרים בטקס ההוקרה לבן אמו. צילום מסך

 

נהגי מוניות אוהבים שירות אקספרס. יוסף בן אמו, נהג מונית משכונת גילה בירושלים, קיבל ממפקד מחוז ירושלים ניצב יורם הלוי ומראש העיר ניר ברקת, שירות אקספרס VIP. אחרי שבן אמו התראיין מול כל מיקרופון שהיה בסביבה, וסיפר בהתרגשות רבה כיצד עזר לנטרל את המחבל שפצע קשה את המאבטח, אשר אלמליח, בתחנה המרכזית בירושלים, מיהרו מפקד המחוז הלוי וראש העיר ירושלים ברקת לזמן בדחיפות את בן אמו, לקיים טקס בו הרעיפו עליו שבחים בכך שמנע אסון גדול יותר והעניקו לו סיכת הוקרה. הלוי וברקת כבר מכירים את הנוהל הזה, יש להם במגירה לא מעט סיכות הוקרה, הרצון להודות לאזרחים שמנעו אסון הוא מבורך מאוד, הבעיה היא הלהט של הלוי וברקת לקיים תוך דקות אחדות את הטקס, כמובן במעמד התקשורת.

מפקד המחוז וראש העיר הם אנשים רציניים, בעלי תפקידים בכירים מאוד. שניהם מקבלים מידי יום החלטות משמעותיות, אחראים על מערכות חשובות וקריטיות בחיי היום יום, וההחלטה של השניים לקיים בפזיזות טקס הוקרה לנהג המונית הוא יותר מהזוי. לא ברור ממה חששו הלוי וברקת שמיהרו כל כך להזמין את נהג המונית יוסף בן אמו ולהעניק לו את סיכת ההוקרה. מילא ראש העיר ברקת, אחד שמאוד אוהב תקשורת והיה חשוב עבורו לנצל את המומנטום, את הנוכחות של התקשורת, להוציא סיכה מהמגירה, לומר את הטקסט שהוא כל כך מכיר ומדקלם בעל פה. אבל איך מפקד מחוז, ניצב במשטרה, אדם רציני ומוערך כמו יורם הלוי, נופל במלכודת של נהג מונית ותקשורת חובבנית. איך יכול להיות שמפקד מחוז, שמיטב הכוחות שלו עוד בשטח הפיגוע, לא עושה בדיקה עם אנשיו וניזון מההצהרות שפיזר נהג המונית בתקשורת.

פיגוע ירושלים. דוברות מד"א
פיגוע ירושלים. דוברות מד"א

 

הבהילות של ניצב הלוי והפזיזות של ראש העיר ברקת, רק ממחישות לנו פעם נוספת עד כמה התקשורת הפכה לדבר העיקרי בשיקול הדעת של מקבלי ההחלטות, גם כאשר מדובר באירוע ביטחוני משמעותי. מזל שהלוי וברקת לא הצטלמו סלפי עם בן אמו והעלו לפייסבוק. מסקרן לדעת מה אמרו לעצמם הלוי וברקת אחרי התיעוד שפורסם מאוחר יותר באתר "ynet", פרסום המוכיח כי לא נהג המונית בן אמו היה זה שתפס את המחבל ונטרל אותו, לא בן אמו מנע אסון גדול, אלא היה זה אחראי המשמרת של חברת האבטחה הפרטית שפועלת בתחום התחנה המרכזית בירושלים. בן אמו בכלל חשב שמדובר בקטטה ומיהר להפריד בן המאבטח למחבל אחרי שראה אדם (המאבטח) מכה אדם (המחבל) ששוכב על הארץ וסופג ממנו אגרופים.

בן אמו מיהר לספר לכל העולם שהוא נטרל את המחבל, הלוי וברקת עלו מהר מאוד למונית הכסף עוד לפני שבדקו את מסלול הנסיעה. בפועל, לא רק שבן אמו לא נטרל את המחבל כפי שטען, הוא הפריע למאבטח שהכה אותו כדי לנטרלו עד להגעת השוטרים. התנהגותו של נהג המונית, שלא במתכוון יש לציין, עוד יכולה הייתה לגרום למחבל לברוח מהמקום אחרי שהמאבטח השתלט עליו ובן אמו הזיז אותו ממנו. המאבטח שנוטרל את המחבל הוא אחראי המשמרת בחברת האבטחה. "חששתי לחייו של המאבטח", סיפר האחמ"ש, תושב ירושלים, בן 30, נשוי ואב לילד. "חתרתי למגע כי חששתי שיהיו עוד נפגעים חפים מפשע. שמעתי את המכה, התחלתי לרוץ לשם, ופשוט התנפלתי עליו. בלי לחשוב פעמיים, פשוט רצתי. רק רציתי לתפוס את הבן אדם הזה ושלא יפגע בעוד אנשים מסביב. לא ידענו אם יש עליו עוד סכין, אנחנו לא יודעים מה יש עליו, פשוט חתרתי למגע. עשיתי את כל מה שאימנו אותי לעשות, את כל מה שלימדו אותנו".

ומה מתבקש כעת ממפקד המחוז וראש העיר? להזמין את אותו מאבטח אחראי משמרת לטקס הענקת סיכת הוקרה. נו מה לעשות, הלוי וברקת טעו – הלוי וברקת ישלמו. שניהם צריכים לקיים טקס נוסף, לדקלם שוב את הברכות ולהודות למאבטח שמנע אסון. אפשר להשאיר לנהג המונית בן אמו את סיכת ההוקרה, לא צריך לבקש ממנו להחזירה. עצם העובדה שבן אמו חשב ששני אזרחים רבים והוא מיהר להפריד ביניהם, הוא ראוי למילה טובה. בעידן של התקשורת והחיבה של ברקת אליה, אפשר להעניק סיכה גם לאזרח שמנסה להפריד בין שני אזרחים שמחליפים אגרופים.

‫משה בוקר‬‎

‫משה בוקר‬‎

כתב הספורט של אתר ערוץ 20