המועצה לשלום הילד, בעקבות החשד להתעללות קשה בתינוקת בת השנה והזנחתה:

יש בישראל יותר מידי ילדים שעוברים גיהנום בתוך הבית שלהם או בסביבתם הקרובה, רבים מהם הם ילדים שלא יכולים או מפחדים לפנות לעזרה.

על פי מחקרים 1 מכל 5 ילדים בישראל נפגע מהתעללות בידי מבוגר.

כדי למנוע התעללות והזנחה בילדים יש להבטיח כי מערכות ההגנה על ילדים יפעלו באופן מיטבי. יש לעבות את שירותי הרפואה והרווחה לילדים, יש להקצות משאבים ולהגדיל את התקנים לעו”סים בקהילה, לאפשר נגישות לשירותים אוניברסליים כגון טיפות חלב ולהבטיח שהשירות יגיע לכל ילד, גם למשל באמצעות ביקורי בית יזומים- כפי שהיה נהוג בעבר.

הדרך הטובה ביותר לעזור לילדים נפגעי התעללות והזנחה היא למנוע את הפגיעה או את המשכה באמצעות עירנות ואחריות חברתית, הן מצד אנשי המקצוע והן מצד הציבור בכללותו. מניעת התעללות והזנחה בילדים צריכה להיות משימה לאומית אולם בהיעדר ממשלה מתפקדת ובהיעדר תקינה מספקת לשירותי בריאות ורווחה, שיוכלו להיות אפקטיביים באיתור וזיהוי ילדים בסיכון ובמניעת התעללות, גוזרת המדינה על פעוטות וילדים רבים, המשך פגיעה. לצד זאת, יש לעודד את הציבור למלא את חובתו המוסרית והחוקית לדווח על חשד להתעללות בילדים, המצליח לא אחת להציל חיים.

על פי השנתון הסטטיסטי של המועצה לשלום הילד, מספרם של הילדים הנמצאים בסיכון ישיר/משפחתי גדל מאז שנת 2000 ביותר מפי 2 והגיע בתחילת 2017 לכ-344,000.

בשנת 2017 הופנו כ-48,000 דיווחים חדשים על קטינים בסיכון לטיפולם של עובדים סוציאליים. 72% מהדיווחים לעובדים סוציאלים היו על ילדים שנפגעו בידי אחראי בתוך המשפחה. מחקרים מלמדים שהמקרים המדווחים הם רק קצה הקרחון של תופעה חמורה ומסוכנת, שהיקפה גדול בהרבה.


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.