המוסד למודיעין ולתפקידים מיוחדים השיק היום את קרן "ליברטאד" באמצעותה ישקיע ארגון הביון בחברות הזנק (סטארט אפ) ישראליות, תוך התמקדות בתחומי עניין הרלוונטיים לפעילותו.

המוסד בחיפושים. מתוך 'היום הזה' עם אמיר איבגי, הלילה (ג')

 

הקרן לחדשנות טכנולוגית של המוסד, ליברטאד, תתייצב בין המוסד הפועל בחשאי, לבין העולם הטכנולוגי הגלוי", אמר היום (ג') ראש המוסד יוסי כהן באירוע השקת קרן. "באמצעות ליברטאד אנחנו רוצים להתחבר אליכם – מובילי השוק, היזמים, החברות, התעשיות ומכוני המחקר. ליברטאד תאפשר למוסד חיבור חזק, ישיר, פורה עם מאגר המוחות הטכנולוגיים, פורצי הדרך המובילים פה בישראל את עיצוב המחר".

לדבריו, "בנינו את הקרן כך שתתמוך בחופש הפעולה של יזמים בעלי מעוף הפועלים לממש את חלומם, ושתאפשר לנו להשתמש בפיתוחים שלהם למימוש משימתנו הלאומית. המוסד ייתן את חלקו באמצעות מימון של מחקר ופיתוח ובתמורה יקבל לרשותו טכנולוגיה לצרכיו. אני גאה בחדשנות של המוסד".

בשלב הראשון, ישקיע המוסד בחמש חברות סטארט אפ בשנה, בסכום כולל של עשרה מיליון שקלים. תחומי העניין הראשוניים של המוסד: טכנולוגיות רובוטיות, בדגש על פתרונות עבירות והשתקה באוויר, בים וביבשה, טכנולוגיות להצפנת מידע בקבצים גבוהים, טכנולוגיות שיאפשרו זיהוי אוטומטי של מאפיינים אישיותיים ושיטות אוטומטיות לתמצות מסמכים.

המוסד אומנם ישקיע מיליוני שקלים בחברות ההזנק, אולם הוא לא דורש תמלוגים מרווחים עתידיים של החברות אלא רק את הזכות להשתמש בטכנולוגיות שיפתחו החברות. זאת הפעם הראשונה שהמוסד משקיע כספים במוצרים שנמצאים בשלבי פיתוח ראשוניים ולא במיקור חוץ למוצרים מוגמרים וקיימים. המטרה: להיות מובילים בכל פיתוח רלוונטי עתידי.

המוסד מחפש טכנולוגיות פורצות דרך

א', מאגף הפיתוח במשרד ראש הממשלה, אמר לערוץ 20 כי "המוסד מתמודד עם אתגרים מורכבים ודינמיים במספר רב של חזיתות פעולה. בעידן הנוכחי, טכנולוגיה היא אחד ממנועי הצמיחה המרכזיים של הארגון והיא בסיס ליצירת הצלחות והישגים מודיעיניים ומבצעיים". על פי ההערכות, מאות חברות ישראליות יביעו עניין במשקיע הלא צפוי הזה. למעוניינים ניתן ליצור קשר בדוא"ל: contact@libertad.gov.il.

אלירן טל
כתב בדסק המדיני של ערוץ 20