בימים אלו של ספירת העומר, ימים שלפי המסורת היהודית מתו 24,000 תלמידים של ר׳ עקיבא ולפי גרסה אחרת 24,000 חברותות, זוגות תלמידים שישבו ולמדו כל היום, דהיינו 48,000 תלמידים.
כח התורה העיקרי של אותה תקופה היה ה״כוילל״ של ר׳ עקיבא. והמגיפה הנוראה שכילתה את כל התלמידים, שיתקה כמעט לגמרי את לימוד התורה הסדיר של אותה תקופה.
שמא תשאלו מדוע זה קרה להם? האם עברו עבירות קשות? האם עשו שטויות בסתר? אולי לא באמת למדו, ורק שיחקו אותה ש״תורתם אומנותם״ כדי להפטר ממטלות מסוימות?
התשובה היא, שכל התשובות אינן נכונות.
אלפי תלמידי ר׳ עקיבא אכן היו צדיקים, שתורתם אומנותם לא היה בגדר מליצה אלא עובדה נכונה, הם אכן לא פסקו מתלמודם וחידשו וחידדו את הגמרא ללא הפסק.
אז מה קרה? מה השתבש?
אז זהו, שיש כנראה בסיס חשוב שרק עליו התורה יכולה להתקיים, ובסיס זה נקרא ״דרך ארץ״ או במילים אחרות כבוד איש לרעהו. כבוד בסיסי ללא תנאים, וזה כנראה מה שהיה חסר אצל תלמידי ר׳ עקיבא. כתוב שהם לא נהגו כבוד איש ברעהו, ובמצב כזה, ללימוד התורה אין על מה להתפס.
בימים אלו של חילוקי דעות ומנהגים שונים, כל כך חשוב לזכור שחייבים לכבד איש את רעהו למרות דעות ומנהגים שונים, ואם מסיפור תלמידי ר׳ עקיבא נחמד וניישם את זה, וננהג בכבוד איש לרעהו, לפחות מותם של אלפי תלמידי חכמים לא היה לשווא, וכל דרך ארץ ומידות טובות של כל אחד מאיתנו יהיה לעילוי נשמתם.
בימים אלו נהוג על פי המסורת היהודית להימנע משמיעה של מוסיקה רגילה שעשויה על ידי כלי נגינה, אלא לשמוע שירים שעשויים רק מקולות שירה ללא כלי נגינה.
את השיר ״שועתי״ הלחנתי בליל הושענא רבה תוך כדי אמירת תהילים, כשהגעתי לפרק פ״ח וקראתי את המילים החזקות האלו, לא יכלתי להתעלם מהם ורצתי לפסנתר, התחלתי להלחין ולשיר לריבונו של עולם,
״ואני , אליך ה' שועתי, ובבוקר תפילתי, אקדמך. למה, ה׳ תזנח נפשי, תסתיר פניך ממני ״.

בגרסה ווקאלית זו של השיר, פניתי לחברי המוסיקאי רולי אזרחי מניו יורק, ולחברי הביטבוקס האנושי דיג׳י רפי, וככה בשיתוף פעולה טרנס אטלנטי יצא השיר והקליפ שלפניכם, במיוחד לימי ספירת העומר.

20 News

20 News