מואזין הוא מי שקורא לאנשים לתפילה. פירוש המילה בערבית (مؤذن) היא ״נותן רשות״. המואזין בעצם הוא מי שנותן לאנשים רשות (اذن) להתפלל.

בראשית האסלאם, במאה השביעית, ועד אמצע המאה העשרים, המואזין היה עולה חמש פעמים ביום אל צריח המסגד וקורא בקולו אל האנשים להגיע לתפילה. קולו היה מגיע אל בתי השכונה, ובכל שכונה היה שבו קראו לתפילה. לאורך תקופה זו, לא הייתה אפשרות לאנשים לדעת את זמני התפילות, לכן תפקידו של המואזין היה נחוץ. כיום, נעשה שימוש בהקלטה של הקריאה לתפילה באמצעות מערכות כריזה ורמקולים רבי עוצמה.

מסגד עכו. צילום: פלאש 90
מסגד עכו. צילום: פלאש 90

השימוש במערכות כריזה במסגדים מהווה לעתים מטרד רעש. בערים צפופות הבעיה קשה אף יותר בגלל ריבוי המסגדים, כאשר כל אחד מהמסגדים מפעיל את הכריזה בנפרד, מה שמגביר את מטרד הרעש. בערים רבות ברחבי העולם חוקקו חוקים המגבילים את השימוש במערכות כריזה במסגדים. במצרים, בירדן, באיראן, בערב הסעודית, בסוריה, במרוקו ובמדינות מוסלמיות נוספות חוקקו חוקים המגבילים או מסדירים את קריאות המואזין מהמסגדים.

מרבית האנשים אינם מחכים לקריאות המואזין כדי לדעת מתי להתפלל. כבר עשרות שנים זמני התפילה כתובים על לוחות השנה. בנוסף, כיום ישנן אפליקציות רבות שמודיעות על זמני התפילות, כך שאין באמת חשיבות לקריאת המואזין כדי לדעת מתי להתפלל. השימוש במערכות כריזה במסגדים להשמעת המואזין נועדה לסימון טריטוריה מוסלמית כחלק ממאבקי כוח ושליטה, בעיקר בערים המעורבות.

הצעת החוק של חבר הכנסת מהבית היהודי, האוסרת על שימוש במערכות כריזה במסגדים, אושרה אתמול (א') בוועדת השרים לחקיקה. אין מדובר בחוק אנטי דתי מכיוון שאין שום פגיעה בחופש הדת. המאמינים ימשיכו להתפלל באותה השעה, גם ללא קריאת המואזין שגם כך לא רלוונטית עבורם.

בשביל לקיים את המסורת – לא צריך מערכת כריזה

המתנגדים לחוק טוענים כי מדובר במסורת ארוכת שנים והדבר מהווה פגישה בהם ובאמונתם. אם הם רוצים לקיים את מסורתם עליהם להחזיר את המואזינים הקוראים בקולם אל צריחי המסגדים, ללא מערכות כריזה וללא הקלטות. לקול מואזין מוקלט הנשמע ברמקולים רבי עוצמה אין שום קשר למסורת. הגיע הזמן להפסיק את הפגיעה באיכות החיים של מאות אלפי אנשים בערים המעורבות ובישובים הסמוכים לכפרים ערביים. מעבר לכך, יש להגביל גם את השימוש במערכות כריזה ורמקולים גם בכנסיות המשמיעות לפנות בוקר שירי הלל ותפילה.

נולדתי וגדלתי בנצרת עילית, עיר המוקפת בישובים וכפרים ערביים: נצרת, ריינה, כפר כנא, עין מאהל ואיכסאל. בשכונה בה גדלתי שמעתי את המואזינים משלושה ישובים שונים. במיוחד הפריעה לנו הקריאה לתפילת הבוקר שנשמעת לפעמים ב-4 וחצי לפני בוקר. גם אם הייתי מוסלמי אדוק, אין שום היגיון בלשמוע כמעט עשרה מואזינים באותו הזמן.

כשם שהשכילו המוסלמים להשתמש באמצעים טכנולוגיים כגון רמקולים ומערכות כריזה, כך עליהם להשכיל ולהשתמש באמצעים טכנולוגיים חדשים להודעה על זמני התפילה: אפליקציות למכשירים ניידים, שליחת הודעות SMS, שעונים מעוררים ועוד. המתפללים כבר לא זקוקים למואזין כדי לקבל את הרשות להתפלל.

אנחנו בפתחה של שנת 2017, והגיע הזמן שמטרד הרעש הבוקע מהמסגדים יחלוף מן העולם.


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.