המאבק הממשלתי נגד בג"ץ צובר תאוצה: השרים ואיילת שקד גיבשו תכנית משפטית שנועדה לייצר חוקה לישראל, זאת על מנת להביא להשבת האיזון בין שלוש הרשויות בישראל.

בהודעה שהפיצו שני שרי , התכנית גובשה נוכח שורה של פסקי דין שניתנו לאחרונה על ידי בית המשפט העליון והפרו, כך לדבריהם, את הסטטוס קוו שהתקיים לאורך שנים בין הרשויות המחוקקת והמבצעת לרשות השופטת. השרים הגדירו את יישום התכנית כיעד מרכזי לממשלה הנוכחית במושב הקרוב ויציגו אותה במלואה בישיבת ראשי מפלגות הקרובה.

בהודעה קראו השרים גם ליו"ר מפלגת כולנו, שר האוצר משה כחלון, להצטרף ליוזמה. השניים הזכירו כי לפני כחודש קבע בית המשפט כי נתונה לו הסמכות לפסול דברי חקיקה שהכנסת אישרה אך ורק בשל איכות הדיון, ובכך התייחסו לבבת עינו של כחלון, תכנית המיסוי על דירה שלישית.

בנט ושקד. באדיבות: פלאש 90
בנט ושקד. באדיבות: פלאש 90

"בפסק הדין שניתן זמן קצר לאחר מכן רמז בית המשפט כי ניתן להתעלם מסעיף שמירת הדינים המופיע בחוק יסוד כבוד האדם וחירותו. לא עברו יותר ממספר ימים ופסק הדין שניתן בעניין התקציב הדו-שנתי הודיע על פסילתו, באופן חסר תקדים, של סעיף המופיע בחוק יסוד".

התכנית תכלול את שני הפרקים החסרים בחוקה הישראלית: חוק יסוד "הלאום", אשר יהווה את פרק העקרונות בחוקה והוא כבר בעיצומו של הליך החקיקה, וחוק יסוד "החקיקה", אשר ישלים את הפרק המשטרי החסר בחוקה הישראלית ויצטרף לחוקי היסוד: הכנסת, הממשלה והשפיטה.

חוק יסוד החקיקה החדש יכלול בתוכו פסקת התגברות המסדירה מצבים בהם בית המשפט פסל חוק והכנסת שבה ומחוקקת אותו בתנאים מסוימים. סעיפים נוספים בחוק יסוד החקיקה ייקבעו את הדרך המיוחדת בה יש לחוקק חוקי יסוד ואת העובדה כי אלה אינם נתונים לביקורת שיפוטית כפי שמקובל ברוב מדינות העולם.

"החוק צריך להתגבש בהסכמה ציבורית רחבה ככל הניתן"

השר בנט:"״בתקופה האחרונה בג״צ פסל חוקי כנסת והחלטות ממשלה כמו המתווה להוצאת המסתננים, חוק התקציב ושלילת תושבות של אנשי חמאס.  מצב חדש זה, בו ביטול חוקים הפך לדבר שבשיגרה, ייאלץ אותנו, המחוקקים שנבחרנו על ידי הציבור, לפעול להשיב את האיזון הראוי בין הרשויות. ואת זאת אנו עושים היום״.

השרה שקד: "חוק יסוד החקיקה יגדיר בצורה ברורה את גבולות הביקורת השיפוטית, את הליך החקיקה וחקיקת חוקי יסוד ואת הדיאלוג בין בית המשפט והכנסת. החוק צריך להתגבש בהסכמה ציבורית רחבה ככל שניתן״.


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.