טראמפ רצה להעביר את השגרירות מת"א לעיר הבירה של ישראל, אך קיבל בקשה מירושלים להתעכב. כך חשף היום (ב') יו"ר המפלגה הרפובליקנית בישראל, מארק צל בשיחה עם ערוץ 20. "טראמפ היה על סף הכרזה של העברת השגרירות האמריקאית מתל-אביב לירושלים, אבל ראש ממשלת ישראל בנימין נתניהו אמר לו 'סע לאט'", אמר צל. "זה יקרה, אבל זה עניין של תזמון".

שגרירות ארה"ב בתל-אביב. בקרוב בירושלים? צילום: מחלקת המדינה
שגרירות ארה"ב בתל-אביב. בקרוב בירושלים? צילום: מחלקת המדינה

בכך, אולי נותן הסבר לדבריו של הסנטור בוב קורקר, יושב ראש ועדת החוץ של הסנאט, לפיהם הנשיא טראמפ התכוון להכריז על העברת השגרירות האמריקאית לירושלים ביום ההשבעה וחזר בו ברגע האחרון. קורקר אמר את הדברים למגזין פוליטיקו בו סיפר כי "הם היו מוכנים להעביר את השגרירות ב-12:01 של 20 בינואר, ואולי ב-12 ושלושים שניות. זה עמד להיות הצעד הראשון שלהם".

קרוקר אמר עוד כי כעת הנשיא טראמפ מחכה לשמוע את טענותיהן של מדינות ערב בנושא. צל חלוק עליו וטוען כי על אף הלחצים שהפעילו הסעודים על הבית הלבן בעת האחרונה, אין כל שינוי במדיניות של טראמפ כלפי ישראל.

המדיניות של טראמפ – שינוי ענק ביחס האמריקאי

צל אמר כי הצהרותיו האחרונות של טראמפ – באמצעות דובר הבית הלבן ובראיון שהעניק ל"ישראל היום" – צריכות לעודד את ישראל. "המדיניות של טראמפ כלפי ישראל לא השתנתה", הוא קובע ומסביר מדוע ההצהרה של שון ספייסר היא "שינוי ענק", לדבריו במדיניות האמריקאית כלפי ההתנחלויות.

נתניהו וטראמפ בפגישתם האחרונה. צילום: לע"מ
נתניהו וטראמפ בפגישתם האחרונה. צילום: לע"מ

"במשך חמישים שנה הממשל האמריקאי אמר שכל יישוב יהודי מעבר לקו הירוק הוא מכשול לשלום. נשיאים כמו אובמה וקרטר הגדירו את היישובים כבלתי לגיטימיים או בלתי חוקיים. נשיאים מתונים כמו בוש ורייגן אמרו שזה לא לא חוקי, אבל בהחלט מכשול לשלום. בא דובר הבית הלבן ואמר מפורשות משהו שלא נאמר מעולם – שאף אחד מהיישובים הקיימים הוא לא מכשול לשלום. מדהים", אומר צל.

לדבריו, גם החלק השני של הצהרתו של ספייסר היא שינוי דרמטי במדיניות האמריקאית לטובת ישראל: "החלק השני של ההצהרה היה שבנייה שמעבר לגבוולות המוניציפליים של אותם ישובים או הקמה של ישוב חדש לא יעזרו להשיג שלום. זה גם מהפך, כי עד כה האמריקאים אמרו שגידול טבעי הוא גם בלתי חוקי ומכשול לשלום".

"טראמפ מקיים את מה שהבטיח – גם כלפי ישראל"

יו"ר המפלגה הרפובליקנית בישראל הוסיף כי בראיון שהעניק הנשיא לעיתונאי בועז ביסמוט, טראמפ אמר משהו 'טלגרפי', כהגדרתו. "הוא אמר שישובים לא עזורים לשלום, אבל הוא גם אמר 'אני לא אגנה את ישראל, אני אגן עליה'". לדבריו, התבטאויות אלו של טראמפ משקפות את המדיניות בה ינקוט טראמפ כלפי ישראל: "היא היחידה שתכריע לגבי גורלה של ארץ ישראל. הבית הלבן בראשותו של טראמפ לא בהכרח יאהב את כל מה שהיא תעשה, אבל יכבד".

עו"ד מארק צל, יו"ר המפלגה הרפובליקנית בישראל
עו"ד מארק צל, יו"ר המפלגה הרפובליקנית בישראל

צל התייחס גם לפגישת המנהיגים, בה צפוי נתניהו להמתין לדבריו של טראמפ בנוגע לגבולות הגזרה הצפויים בנוגע לבנייה באיו"ש ולדרוש ממנו לגבות מחיר כבד מאיראן. "ממה שאני מבין, ראש הממשלה צפוי לבקש פחות ממה שהוא יכול לקבל", אומר צל.

לדבריו, נקודת ההכרעה בנוגע לשגרירות בירושלים היא סיום תוקף צו הווטו עליו חתם הנשיא הקודם ברק אובמה, שבועות לפני עזיבתו את הבית הלבן. "השאלה היחידה היא תזמון. בתוך כמה חודשים, עד סוף מאי, תחילת יוני, אובמה חתם על וטו שחוסם. ברגע שייפוג תוקף הווטו, טקראמפ יצטרך להחליט אם להמשיך את הווטו – ואני לא מאמין שזה יקרה – או לא לעשות כלום, ואז השגרירות תעבור לירושלים".

צל מבהיר כי על אף הפרסומים שמראים על נסיגה בתמיכת טראמפ בישראל, עד כה טראמפ "מקיים את מה שהבטיח". הוא ציין בין השאר את ביטול החלטת הנשיא אובמה להעביר לרשות 200 מיליון דולר, את חוסר הגינוי האמריקאי לאישורי הבנייה ביהודה, שומרון וירושלים, לאי היחס לחוק ההסדרה ובאחרונה – לווטו שהוטל על מינויו של סלאם פיאד לנציג משלחת האו"ם בלוב.