בנימין נתניהו ושר המדע והטכנולוגיה אופיר אקוניס הכריזו היום על הזוכים בפרס לחדשנות בתחום אנרגיה חלופית לתחבורה: ג'נס נילסן מהאוניברסיטה הטכנולוגית קלמרס משוודיה ופרופ' מקולג' דה פראנס מצרפת. השניים זכו בפרס היוקרתי על פיתוח טכנולוגיות בעלות פוטנציאל לשמש כתחליף לדלקים לתחבורה. זו השנה החמישית שהפרס מוענק על ידי ראש הממשלה, המדע והטכנולוגיה וקרן היסוד.

פרופ' ג'נס נילסן משוודיה (מימין) ופרופ' ג'ין-מארי טרסקון  מצרפת (משמאל). צילום שמאלי: The Royal Society
פרופ' ג'נס נילסן משוודיה (מימין) ופרופ' ג'ין-מארי טרסקון מצרפת (משמאל). צילום שמאלי: The Royal Society

 

הפרס, על שם אריק ושילה סמסון, בסכום של מיליון דולר, הוא הפרס הכספי הגדול ביותר בתחום האנרגיה החילופית בעולם ומוענק למדענים שקידמו את הנושא משמעותית. במשרד ראש הממשלה מסבירים כי הזוכים נבחרו מתוך מספר רב של מועמדים שהומלצו לפרס על ידי נשיאי אוניברסיטאות ומכוני מחקר ועל ידי מנהלים בתעשיות מהעולם ומישראל. הזוכים נבחרו על ידי ועדת מומחים בין-לאומית שהגישה המלצתה לאישור חבר נאמנים בראשות פרופ' יצחק אפלויג, נשיא הטכניון לשעבר.

עוד מסבירים במשרד רה"מ, כי הפרס הוא חלק מתוכנית ממשלתית שמטרתה לקדם את המעבר של התחבורה בישראל עד לשנת 2025 למקורות אנרגיה חליפיים לנפט ולאפשר את היתכנות ההפחתה של משקל הנפט כמקור אנרגיה בתחבורה. לתלות העולמית בנפט יש השלכות מדיניות, כלכליות וסביבתיות והיא מהווה איום אסטרטגי.

"העתיד שייך לתחבורה החכמה ולעולם מתקדם ללא דלקים מזהמים", הכריז רה"מ נתניהו. "אני רואה במחקר ובפיתוח טכנולוגיות למציאת תחליפי נפט ותחבורה חכמה – משימה לאומית עליונה. זהו אינטרס לאומי, סביבתי ובעל פוטנציאל כלכלי עצום. אני מברך את פרופ' ג'נס נילסן ופרופ' ג'ין-מארי טרסקון על זכייתם בפרס הממחיש את ההישגים המדעיים הנפלאים שלהם".

"משימה לאומית עליונה". רה"מ בטקס הענקת הפרס ב-2014. צילום: קובי גדעון, לע"מ
"משימה לאומית עליונה". רה"מ בטקס הענקת הפרס ב-2014. צילום: קובי גדעון, לע"מ

לדברי שר המדע והטכנולוגיה אופיר אקוניס, "ישראל מחויבת לקידום החדשנות ובתוך כך בעדיפות גבוהה למציאת תחליפי נפט לתחבורה. ההשפעה של תחליפי נפט על העולם תהיה אדירה, בעלת משמעות היסטורית. גם השנה ניתן הפרס על בסיס מצוינות מדעית ומידת הפוטנציאל להשפעה על האנושות כולה".

הפרס מוענק לשני הזוכים על מחקריהם פורצי הדרך בפיתוח תהליכים חדשניים, יעילים וזולים שעשויים להוות תחליף לדלק לתחבורה. הזוכה הראשון, פרופ' ג'נס נילסן, הוא מהחוקרים הבולטים בעולם בתחום ההנדסה המטבולית. במהלך השנים פרסם למעלה מ-600 מאמרים מדעיים שזכו לכ-43,000 ציטוטים וכן רשם 50 פטנטים שרבים מהם יושמו בתעשייה. הוא חבר באקדמיות למדעים ולהנדסה של שבדיה, דנמרק וארצות הברית.

פרופ' נילסן וצוותו גילו מנגנון מולקולרי חדש המעניק לזן "מהונדס" של שמרים את היכולת לייצר אתנול, המשמש כדלק, בטמפרטורה מעל ל-40 מעלות צלסיוס. שמרים "רגילים" אינם שורדים בטמפרטורה מעל ל-30 מעלות צלסיוס ולכן יש לקרר את מיכלי התסיסה דבר הדורש אנרגיה רבה. לזן שפיתחו פרופ' נילסן וקבוצתו יש פוטנציאל תעשייתי גדול ליצור ביו-אתנול מביו-מאסה שכיום אין בה שימוש. פרופ' נילסן מפתח גם את הדור הבא של דלקים ביולוגיים יעילים יותר מאתנול. הוא פיתח זני חיידקים ליצור חומצות שומן קצרות שיעילות מאד כדלקים בעיקר למטוסים ויש ענין רב בתעשייה בפיתוחם. יתר על כן, הוא הוכיח כי באמצעות המעבר מביו-אתנול לדלקים ביולוגים מתקדמים ניתן להשיג ירידה משמעותית בפליטת גזי חממה.

הזוכה השני, פרופ' ג'ין-מארי טרסקון, הוא דמות מובילה בעולם בתחום הבטריות ואחסון אנרגיה חשמלית. בשלושת העשורים האחרונים התמקדו מחקריו בפיתוח חומרים חדשניים לאלקטרודות ולאלקטרוליטים חדשים, שהגדילו בצורה משמעותית את יכולת האחסון והיעילות של בטריות ליתיום נטענות. הדגש במחקריו הוא על גילוי חומרים חדשים, לצורך מזעור הפסדי מעבר אנרגיה וזאת במטרה לפתח סוללות עם ביצועים גבוהים עבור כלי רכב חשמליים. הבטריות במכוניות החשמליות וההיברידיות של חברות ניסן-רנו מבוססות על הפיתוחים של טאראסקון. הוא מעוטר בפרסים רבים, פרסם מעל 650 מאמרים ורשם מעל 80 פטנטים שכ-25 מהם אושרו לשימוש בתעשייה ושבעה מהם כבר מוסחרו.

"פוטנציאל להשפעה על האנושות כולה". צילום: מרים אלסטר, פלאש 90
"פוטנציאל להשפעה על האנושות כולה". צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

 

לדברי יושב ראש חבר הנאמנים פרופ' יצחק אפלויג, "התגליות המדעיות הבסיסיות והפיתוחים הטכנולוגיים של מקבלי הפרס מקדמים את האנושות צעד קרוב יותר לרגע שבו נוכל להתנתק מהצורך להשתמש בדלקים הפוסיליים המתמעטים והמזהמים לתחבורה ולצרכים אחרים".

ד"ר ענת בונשטיין, ראש התוכנית הלאומית לתחליפי דלקים ותחבורה חכמה, אמרה כי "אנו רואים בשיתוף פעולה בין-לאומי נדבך משמעותי בצמצום השימוש העולמי בנפט בסקטור התחבורה. זאת לצד עידוד חשיבה יצירתית וחדשנית ומדיניות תומכת. מטרת הפרס להקטין את התלות בנפט ואת התלות במדינות יצרניות הנפט ובכך לחזק את כלכלת העולם".

חבר הנאמנים שבחן את ההמלצות לפרס של ועדת שופטים בין-לאומית והחליט על הזוכים, כלל חמישה בעלי שם מהעולם בהם חתן נובל פרופ' אהרון צ'חנובר; ראש המועצה הלאומית לכלכלה במשרד רה"מ פרופ' אבי שמחון; המדען הראשי במשרד המדע והטכנולוגיה פרופ' אלכסנדר בליי; יו"ר קרן היסוד מודי זנדברג; ונציג משפחת התורם.

הפרס יוענק לזוכים ב-31 באוקטובר במסגרת ועידה בין-לאומית לתחליפי דלקים ותחבורה חכמה אותה מקדמים מנהלת תחליפי דלקים ותחבורה חכמה במשרד ראש הממשלה, משרד המדע והטכנולוגיה וקרן היסוד. אל הוועידה, המתקיימת זו הפעם החמישית בישראל, יגיעו מומחים מתעשיית האנרגיה והרכב, אנשי ממשל מהעולם, מומחים בין-לאומיים ומשקיעים בכירים, במטרה לקיים פורום לגיבוש מדיניות בין-לאומית בתחום תחליפי נפט ולמצב את ישראל כמרכז תעשייה וידע מוביל.

אלירן טל
כתב בדסק המדיני של ערוץ 20

רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.