שופט ביהמ"ש המחוזי בירושלים, עודד שחם, סירב היום (שלישי) לבקשת המדינה לדחות את עתירתה של בעניין הבנייה הבלתי חוקית של האו"ם בארמון הנציב. בית המשפט חייב את המדינה לעדכן בתוך שלושה חודשים בתוצאות המגעים הדיפלומטיים המתנהלים עם האו"ם בפרשה.

השופט שחם קיבל את עמדת תנועת רגבים, וקבע על המדינה לעדכן בתוצאות המשא ומתן הדיפלומטי מול האו"ם עד תחילת חודש פברואר 2018, שכן "לעניינים אלה עשויה להיות השלכה על תוצאותיו של ההליך העיקרי".

מטה האו"ם בארמון הנציב. צילום: תנועת רגבים
מטה האו"ם בארמון הנציב. צילום: תנועת רגבים

עו"ד חלי לסר, באת כוח המדינה, טענה כי המגעים הדיפלומטיים מול האו"ם אורכים זמן, ולאור החסינות הדיפלומטית של האו"ם אין סיבה להשאיר את העתירה על כנה.

"צריך לתת למדינה להתנהל כאשר היא לוקחת אחריות ופועלת", טענה נציגת המדינה. "אי אפשר שעמותה תהיה השומר של המדינה".

מבני האו"ם בארמון הנציב. צילום: תנועת רגבים
מבני האו"ם בארמון הנציב. צילום: תנועת רגבים

תנועת רגבים הציגה מצידה את המכרז הנוסף שהוציא האו"ם לבניה נוספת ללא תיאום עם המדינה. מכרז זה פורסם במהלך אותם הימים בהם הצהירה המדינה, כי ראש הממשלה נתניהו סיכם עם מזכ"ל האו"ם על מנגנון תיאום התואם את עקרונות דיני התכנון והבניה.

באת כח המדינה הודתה במענה לשאלת השופט, כי אכן המדינה לא עודכנה מראש בתכניות הבניה החדשות. חרף התנגדות המדינה החליט השופט שחם, כי התיק יישאר תלוי ועומד, ועשוי לעסוק גם בסוגיית סמכותה של המדינה לאכוף את חוקיה במתחם האו"ם.

בתנועת רגבים בירכו על ההחלטה. "אנו מברכים על החלטת בית המשפט שדרש מהמדינה להודיע כיצד היא מתכוננת לאכוף את החוק במתחם האו"ם, והאם למגעים הדיפלומטיים נושאים פירות של ממש", אמר עורך הדין אבי סגל בסוף הדיון. "גם סוגיית הפלישה שביצע האו"ם לשטח של 30 דונמים נוספים במתחם, מעבר למה שהקצתה מדינת ישראל, צפויה לעלות לדיון נפרד".

כזכור, במסגרת ההליך המשפטי המוקדם, בו ביקשה רגבים צו שיפוטי לעצירת העבודות, הודתה המדינה כי עבודות הבנייה נעשו ללא אישור ואינן חוקיות. בהודעה מעדכנת שהגישה המדינה לבית המשפט העליון בחודש ספטמבר הוצהר, כי "המדינה איננה מתנערת מאחריותה וסמכויותיה על פי דין בנוגע למתחם בארמון הנציב". המדינה הוסיפה כי בשל החסינות הדיפלומטית של האו"ם משרד החוץ פועל לפתרון הסוגיה באפיקים דיפלומטיים, וכי "פעולה במסלול זה, תביא לתוצאה הרצויה בדרך המהירה והיעילה ביותר".

מערכת ערוץ 20

מערכת ערוץ 20


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.