לאחר דחיות חוזרות ונשנות, הגיבה המדינה לבקשת צו הביניים בעתירה שהגישה תנועת כנגד הבניה הבלתי חוקית שביצע האו"ם בארמון הנציב.

המדינה מודה לראשונה כי פעילות הבניה הנרחבת במקום, הכוללות עבודות לשימור המבנים ההיסטוריים במתחם, כמו גם הקמת מבנים בלתי חוקיים נוספים במתחם, בוצעו ללא . "דיני התכנון והבניה של מדינת חלים על המתחם, ועל העבודות מושא העתירה, והאו"ם מצופה לפעול בהתאם לעקרונות דיני התכנון והבנייה הרלוונטיים".

מבנה בניין האו"ם. צילום: תנועת רגבים
מבנה בניין האו"ם. צילום: תנועת רגבים

 

כזכור, בעתירה שהגישה תנועת רגבים לבית המשפט המחוזי בירושלים לפני כחודשיים נחשף, כי האו"ם ביצע מספר רב של עבירות בניה במהלך השנה האחרונה, במתחם הרשום בטאבו על שמה של מדינת ישראל, ולכאורה אף פלש במהלך השנים לשטח גדול של אדמות מדינה.

המדינה הביעה את התנגדותה להוצאת צו ביניים שיאסור על המשך העבודות במתחם, מאחר והאו"ם נהנה מחסינות מפני תביעה לדין ופעילות משפטית כנגדו. המדינה ציינה כי "במידה וקיימות מחלוקות בין מדינת ישראל לאו"ם בנושא זה, יש להביאה לפתרון בערוצים דיפלומטיים", ופירטה את המגעים שקיים משרד החוץ במהלך השבועות האחרונים עם גורמי האו"ם הרלוונטיים בישראל ובניו-יורק.

בהמשך התגובה נכתב, כי בכוונת הממשלה להקים צוות שרים שמטרתו לבחון את מדיניות הממשלה בנושא, ובמקביל תיבחן אפשרות השימוש במקרים המתאימים בכלים נוספים מול הבניה המתבצעת במקום, כולל נקיטת צעדים כנגד גורמים ישראליים המעורבים בעבודות הבניה. בהקשר זה הודיעה המדינה כי איננה מתנגדת לבקשתה של תנועת רגבים לצרף כמשיבות לעתירה, את חברות הבניה הישראליות המעורבות בפעילות הבניה הבלתי חוקית.

"בנוסף על כל אלה, פועלת המדינה בערוצים הדיפלומטיים במטרה להביא גם להסדרת נושא הבינוי על כל היבטיו, לרבות קביעת מתווה עם האו"ם גם בנוגע לבינוי הקיים, ולבינוי העתידי, ככל שייעשה על ידי האו"ם. נציגי האו"ם הביעו נכונות להמשיך דיאלוג זה לטובת הסדרת הנושא".

בתנועת רגבים הגיבו לעמדת המדינה: "העבודות הבלתי חוקיות צריכות להיפסק לאלתר, ולו גם באמצעות צו נגד החברות הישראליות המבצעות בפועל את עבירות הבניה תוך דריסת החוק", אומר עו"ד אבי סגל מתנועת רגבים. "הטענה כאילו לאו"ם ישנה חסינות מוחלטת המאפשרת לו לבנות ככל העולה על רוחו בנכסי מדינת ישראל ובניגוד לחוקי הבניה, איננה מתקבלת על הדעת. חסינותו היא רק למילוי תפקידיו הדיפלומטיים, לא לעבירות ולשוד קרקע מן המדינה המארחת אותו חינם באדמתה ונכסיה".

ניר מועלם

ניר מועלם

עורך חדשות, ערוץ 20.
ניר מועלם

רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.