גנץ ואלשיך. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

 

מבקר המדינה יוסף שפירא מפרסם היום (ד') דוח שבו ביקורת קשה על חוזה ההתקשרות על סך 50 מיליון שקלים בין משטרת ישראל תחת רנ"צ רוני אלשיך לבין חברת 'המימד החמישי' בראשות בני גנץ. התקשרות זו, ללא מכרז ושקיפות וללא דיווח לציבור, כאשר נציגי המימד החמישי יושבים בדיוני המשטרה, מעלה חשד למעשים פליליים.

החוזה "זוכה" לביקורת כבדה על הצורה, הגודל וההסתרה באופן שבו הוא נערך. המפכ"ל לשעבר דודי כהן היה היועץ של 'המימד החמישי' שתיווך את העסקה עם אלשיך. נשיא החברה דאז, רם בן ברק, הוא מועמד 'כחול לבן' לכנסת הממוקם במקום ה-26 ברשימה.

"טעם לפגם". מתוך דוח המבקר

 

הליכוד: "יש להורות על חקירה מיידית של בני גנץ"

כזכור, הליכוד פנה כבר בחודש שעבר ליועץ המשפטי לממשלה בדרישה לפתוח מיידית בחקירה פלילית נגד בני גנץ. לדברי המפלגה, "הממצאים החמורים העולים מדו"ח מבקר המדינה ומעלים חשד שגנץ התקשר באופן לא-חוקי עם המפכ"ל לשעבר רוני אלשיך בניסיון לקחת במרמה 50 מיליון שקלים מכספי הציבור לחברת 'המימד החמישי' בראשותו".

 

"לפי דו"ח המבקר, החברה של גנץ שיקרה לוועדת המכרזים, גנץ ואלשיך פעלו בחוסר שקיפות, החברה של גנץ גרמה למשטרה הפסד של 4 מיליון שקלים, הפסד שהיה צומח ל-50 מיליון שקלים לולא גנץ פשט את הרגל עוד קודם לכן", הוסיפו בליכוד וקבעו: "יש להורות על חקירה מיידית של בני גנץ".

במשרד לביטחון פנים מסרו בתגובה: "המשרד רואה בחומרה רבה את ממצאי המבקר המעלים ליקויים וכשלים חמורים בהליכי הרכש המשטרתי עד כדי חשש למעשים פליליים".

ממשטרת ישראל נמסר בתגובה:

"מידי שנה משטרת ישראל מנהלת 13,000 הזמנות רכש לערך בהיקף של 2.5 מיליארד ₪ , כלל הליכי הרכש מבוצעים כחוק בהתאם לאמות מידה מקצועיות וצרכי הארגון, ובאופן שנועד להבטיח כי המוצרים והשירותים יעמדו בסטנדרטים הנדרשים ויתאימו לפעילות המבצעית של המשטרה.
משטרת ישראל מקיימת תהליכי פיקוח ובקרה באופן תדיר, במסגרתם כבר נבחנו ואומצו ע"י המשטרה חלק ניכר מההערות שעלו בדו"ח המבקר, עוד בטרם פרסומו. דו״ח הביקורת מעלה סוגיות חשובות ומרכזיות אשר רובן ככולן מצויות על סדר יומה של המשטרה וזוכות לקשב ארגוני רב מזה תקופה ארוכה.
נציין כי משטרת ישראל למדה את דו"ח מבקר המדינה ותפעל ליישום יתר הנושאים העולים בו.

"באשר להתקשרות בנושא בינה מלאכותית (חברה א' המוזכרת בדו"ח): בניגוד לנטען מדובר בהתקשרות על סך 4 מיליון ש״ח בלבד. ההחלטה לאמץ טכנולוגיות של בינה מלאכותית התגבשה במשטרה בהסתכלות לטווח הארוך, נוכח המציאות הטכנולוגית המתהווה ועל מנת לתת כלים למ"י להתמודד עם אתגרים אלה ולמלא את תפקידיה כגוף אכיפה וחקירה. ההחלטה לצאת לפיילוט נועדה לבחון הצדקת הקמת פלטפורמת בינה מלאכותית במשטרת ישראל ובכל מקרה לא ניתנה כל התחייבות ולא בוצעה כל התקשרות מעבר לפיילוט זה. הפיילוט נדרש כדי לדייק את הדרישה המבצעית שתאפשר קיומו של הליך תחרותי.

"ההחלטה על פטור ממכרז לצורך ביצוע הפיילוט, התקבלה על ידי ועדת המכרזים ואושרה בוועדת הפטור המשרדית של משטרת ישראל. הפיילוט בוצע במתקן משטרתי שהוקמה בו תשתית יעודית לטובת הפיילוט. כלל נציגי החברה שעסקו בפיילוט עברו בדיקות בטחון מידע נדרשות, החברה הקימה את הפלטפורמה על שרתי המשטרה בלבד וכל המידע שעלה נמחק מיד עם סיום הפיילוט. אנו בטוחים כי תוצריו של הפיילוט שממומשים בימים אלו בתוך המשטרה, ישדרגו בעתיד באופן משמעותי את היכולת הטכנולוגית של המשטרה לממש את ייעודה, ויהוו כלי נוסף במאבק בפשיעה על כלל גווניה".
שמעון ריקלין

שמעון ריקלין