בצה"ל אומרים כבר חודשים ארוכים כי מצד אחד חסן נסראללה מורתע ולא רוצה להגרר להסלמה ומצד שני הנפיצות על הגבול בצפון עולה מדרגה וכל אירוע חריג עלול להוביל להסלמה.

אחרי שראש הממשלה ושר הביטחון בנימין נתניהו חשף מעל במת האו"ם את נסיון האיראנים וחיזבאללה להקים מפעל לטילים מדוייקים, הלילה (שלישי) צה"ל חושף עם יצאתו למבצע צבאי כי חיזבאללה הצליח לחפור מנהרות טרור בצפון.

כשכוחות גדולים עם כלים הנדסיים פרוסים על הגבול, וערוצי הטלוויזיה ישדרו הערב רוחות מלחמה מהצפון – יש כאן מתכון מושלם להסלמה.

חשיפת פרויקט המנהור של חיזבאללה. צילום: דו"צ

 

ישראל אגב מאוד לא רוצה מלחמה אבל ישראל בצפון לא קובעת, בדיוק כמו ישראל בדרום. לצאת למבצע צבאי לנטרול איום בצד הישראלי זה אחד ולהיכנס לתוך שטח לבנון לנטרול איום זה כבר דבר אחר.

הכדור נמצא בידיים של חסן נסראללה שרק בסוף השבוע האחרון שיגר מסרים לישראל לפיהן אם נתקוף בלבנון הוא יתקוף את משרדו של איזנקוט בקריה בתל אביב. נסראללה אולי ידע שצה"ל נערך לפגוע בפרוייקט יקר מאוד שלו והבוקר הוא מוחק את החיוך מעל פניו.

עשר שנים חייך נסראללה כששמע את צה"ל ואת שרי הביטחון מזלזלים בדיווחי התושבים על חפירת מנהרות. "זו אדמה הררית" – גרסו הקצינים שנשאלו האם יש דבר כזה מנהרות של חיזבאללה, "שלחנו צוות לבדוק ואז התברר שמדובר בסוס שרוקע בתוך אורווה" – אמר שר הביטחון לשעבר משה יעלון כשנשאל על האיום התת קרקעי בצפון.

צה"ל מתמודד עם המנהרות – צריך לסמוך עליו

האמת צריכה להיאמר: צה"ל הכיר את התלונות, בדק ולא מצא כלום. למה? כי לא הייתה לו את הטכנולוגיה ואת המודיעין. כשאין מודיעין – אז כנראה שזה לא נכון, זה מה שהוביל את ראשי צה"ל. רק כשהתחברה תמונה מודיעינית נלקח הדבר ברצינות.

אז עכשיו נפרסים בצפון ומטפלים באיום, כמה מאיים? עדיין לא ברור. ושוב, צריך להכניס את הדבר לפרופורציה. חיזבאללה לא צריך מחילות טרור בצפון כדי לאיים או לפגוע בישראל. יש לארגון מחסנים מלאים ב"כל טוב" והם מהווים איום הרבה יותר גדול מהמנהרות שצה"ל פועל כעת לסכלן.

הימים הקרובים מתוחים יהיו מאוד. חיזבאללה יכריע לאן פנינו. צה"ל יודע לנהל את האירוע הזה בשום שכל, ולמרות שלא ידע שנים רבות על המנהרות הללו ולמרות שלא ידע איך להתמודד איתן ולאתר אותן, הוא כרגע מתמודד עם האיום וצריך לסמוך עליו.
מערכת ערוץ 20

מערכת ערוץ 20