השבוע – ז' בטבת התשכ"ט (28/12/1968) – לפני 50 שנה יצאה מדינת ישראל למבצע 'תשורה', כתגובה לחטיפת מטוס אל על לאלג'יר בדרכו מרומא לישראל ולהתקפת מחבלים ברברית על מטוס אל על בנמל התעופה באתונה, שגבתה את חייו של אזרח ישראלי ופצעה דיילת.

ההתקפות על מטוסי אל על והעובדה שמדינת ישראל נאלצה לשחרר מחבלים בתמורה לשחרור החטופים הישראלים באלג'יר, הובילו את ראש הממשלה דאז, לוי אשכול, להוציא לפועל את 'מבצע תשורה'.

המבצע הוטל על כוח משותף של סיירת מטכ"ל וצנחנים, בפיקודו של אל"מ רפאל (רפול) איתן, אז קצין צנחנים ראשי ולימים רמטכ"ל. מטרת המבצע היתה לפגוע במטוסים ערביים ב'חאלדה', נמל התעופה הבינלאומי של ביירות, ובכך להרתיע את המחבלים ואת ממשלת לבנון, אשר משטחה פעלו המחבלים.

'מבצע תשורה'. צילום: באדיבות ארכיון צה"ל

 

ביום המבצע, בשעת לילה מוקדמת, המריאו הכוחות במסוקים לביירות. דקות ספורות לאחר נחיתת הכוח, חסם אחד המסוקים את הדרך הראשית אל שדה התעופה וצוות המסוק השליך ממנו 95 רימוני עשן ו-20 נרות עשן שיצרו מיסוך בצידו המזרחי והצפוני של שדה התעופה.

בנוסף, הטיל צוות המסוק מסמרים ושקיות ג'לי על הכבישים המובילים לשדה התעופה. אש שנורתה ממסוק אחר השמידה משאית של צבא לבנון שדהרה לעבר הכוחות הקרקעיים, וסיכנה את מהלך המבצע.

כוחות הקרקע שנחתו בשדה התעופה בביירות נשאו על גבם תרמילי גב גדולים, עם הרבה מאוד חומרי נפץ. הם פנו לעבר המטוסים המבוקשים תוך שהם נעזרים בתרשימים של סמלי חברות התעופה הערביות.

כצפוי, חלק מהנוסעים כבר היו ישובים בפנים לפני ההמראה. לכולם הוסבר באדיבות כי עליהם לעזוב את השדה, ולאלה שהתעקשו או לא הבינו הוסבר בתקיפות ואף נורו יריות אזהרה.

'מבצע תשורה'. צילום: באדיבות ארכיון צה"ל

 

האגדה על רפול

הפיצוצים שבאו לאחר מכן לא הותירו מקום לספק.

באתר 'חיל האוויר' מצוין כי במהלך המבצע הושמדו 14 מטוסי סילון אזרחיים ערביים שהיו בבעלות שלוש חברות לבנוניות: "מידל איסט אירליינס" (M.E.A), "ליבניז אינטרנשיונל אירווייס" (L.I.A) ו"טרנס-מדיטרניאן אירליינס" (T.M.A). ערכם של מטוסים אלה נאמד אז על למעלה מ-40 מיליון דולר.

המכה שהונחתה על לבנון היתה קשה.

הפעולה הנועזת והראוותנית הכתה את העולם בתדהמה. מדינות רבות גינו את ישראל על פעולתה, במיוחד צרפת. הנשיא שארל דה-גול, שזעם על הפגיעה בלבנון, בת חסותה המסורתית של ארצו, הטיל בעקבות המבצע אמברגו על הסיוע הצבאי הצרפתי לישראל.

סביב 'מבצע תשורה' נרקמו אגדות רבות. המפורסמת שבהן טוענת כי במהלך המבצע נכנס מפקד הכוח, אל"מ רפאל איתן, אל מזנון בית הנתיבות, התיישב, הזמין קפה, שתה, שילם בשטר כסף ישראלי ונעלם מהמקום.
לינור בר-אל

לינור בר-אל