4:33 21/11/2017
מבזקים
דף הבית > אקטואליה וחדשות > ועידת העבודה הצביעה בעד שינויי גבאי

ועידת העבודה הצביעה בעד שינויי גבאי

מפלגת העבודה הצביעה בעד דרישות היו"ר החדש לשליטה בתקציב ושריון מועמדים ברשימה. גבאי תקף את הממשלה: "קואליציית ה'סלפי'"

כחודשיים לאחר שהדהים את מפלגת העבודה וניצח בבחירות לראשות המפלגה, אבי גבאי עושה זאת שוב. הערב (ה') התכנסה בגני התערוכה בתל אביב ועידת מפלגת העבודה להצבעה על הצעת יו"ר המפלגה, להכניס תיקונים לחוקת המפלגה אשר יקנו לו סמכויות רבות יותר מאשר היו לקודמיו בתפקיד. גבאי ביקש – וקיבל – את השליטה וההכרעות לפתחו, או במילים אחרות, להיות האיש שעל פי יישק דבר במפלגה.

בנאומו, אמר גבאי: "את קמפיין הבחירות שלנו התחלנו. אל תתרגשו מהקיצוניים שאתם רואים בפייסבוק. זה לא עם ישראל. זה המיעוט של המיעוט. אזרחים קמים כל בוקר מחדש ומגלים כמה עמוק הרקבון השלטוני בישראל. בכל יום אנחנו נחשפים לעוד טפח של שחיתות".

אבי גבאי. צילום: לירן לוי, ערוץ 20
אבי גבאי. צילום: לירן לוי, ערוץ 20

גבאי הוסיף ותקף את הממשלה על כך שאינה פועלת לקדם את יעדיה, אלא יוצרת דה לגיטימציה כלפי השמאל: "אין ארוחות חינם. לשחיתות יש מחיר ואנחנו משלמים את זה במיסים, בפקקי תנועה בלתי נסבלים ובכבודנו הלאומי. כשאנשים שקרובים לראש הממשלה הם עדי מדינה זה פגיעה בכבודה של מדינת ישראל. הקואליציה הזאת מייצרת פחד, הסתה ופילוג. אני קורא להם קואליציית הסלפי שמקדישה את סדר היום שלה לצילומים. אם יש בעיה בדרום תא נלך לשם ונצטלם, אם יש בעיה עם משפחתו של אברה מנגיסטו אז גם ילכו ויצטלמו. מבחינתם שלטון מפא"י עדיין אשם בהכול".

פרץ: "אצביע בעד אשכנזי או גנץ  – גם על חשבוני"

מי שהתנגד לשינויים הוא המפסיד בבחירות לראשות המפלגה, עמיר פרץ: "אתה רוצה ארבעה שינויים. הבעיה היא שהקו שמפריד בין דמוקרטי ללא דמוקרטי הוא האם השיריון היא עיוור או ידוע? אם מחר תבוא תביא את אשכנזי(הרמטכ"ל לשעבר, גבי אשכנזי – ל"ר) או גנץ (הרמטכ"ל לשעבר בני גנץ – ל"ר) ותאמר אלו האנשים שאני רוצה אני אצביע בעד – גם אם זה יהיה על חשבוני".

מרכז העבודה מצביע. צילום: לירן לוי, ערוץ 20
מרכז העבודה מצביע. צילום: לירן לוי, ערוץ 20

"אני רוצה להזהיר את אבי גבאי מפני היועצים החדשים. יש יועצים חדשים מזן חדש: קוראי להם: היועצים המצייצים. אני מכיר אחד כזה. יועץ מצייץ שהיה יו"ר מפלגה. אני העברתי לו מפלגה עם 19 מנדטים", הוסיף פרץ.

"ארגז כלים לניצחון"

התכנית שהתווה אבי גבאי "ארגז כלים לניצחון", הוצגה לחברי המפלגה לפני כשלושה שבועות ועוררה ביקורת רבה, מה שהביא אותו להתפשר בסוגיית המזכ"ל, לדוגמה: גבאי ביקש לבטל את שריונו האוטומטי של מזכ"ל המפלגה כמספר 7 ברשימה לכנסת, דבר ממנו נהנו המזכ"לים שכיהנו עד היום. ערן חרמוני, המזכ"ל החדש עמד על הרגליים האחוריות ולבסוף הושגה פשרה ולפיה החל מהבחירות לכנסת ה-22 יוצב המזכ"ל במקום ה -11 ברשימה.

פשרה נוספת שהושגה טרם הוועידה: גבאי ביקש את הסמכויות לידיו בכל הנוגע בהתנהלות הסיעה בכנסת, מה שיאפשר לו למנות את ראשי הוועדות מטעם הסיעה וכן את הנציגים בוועדות הכנסת. בקשתו זכתה להתנגדות, ולבסוף הוסכם בפשרה כי יוקם גוף ביניים שייבחר על ידי חברי הכנסת ויכונה "הנהלת הסיעה", שיקבל החלטה משותפת על זהות בעלי התפקידים.

גבאי ולבני בישיבת הסיעה. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90
גבאי ולבני בישיבת הסיעה. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

בנוסף, ביקש גבאי להעביר לידיו את ניהול התקציב המפלגתי ולשריין ארבעה מקומות ברשימת המפלגה לכנסת. שני מקומות בעשירייה הראשונה ושני מקומות בעשירייה השנייה, למי שתהה לא מדובר בשריונים עבור חברי "התנועה" של ציפי לבני. נושא האיחוד יוכרע בהמשך ומקור בכיר במפלגה אומר לנו היום "יש קליק טוב בין לבני לגבאי אבל שאלת ההליכה המשותפת לבחירות טרם הוכרעה".

בכיר אחר אומר לנו היום "גבאי שומר מקומות לאנשים כמו:  אהוד ברק, בני גנץ, בוגי יעלון וגבי אשכנזי בתקווה שאלו יצטרפו למפלגה. כרגע זה בגדר חלום מתוק של גבאי ורחוק מאוד מיישום ממשי. הוועידה צפויה לאשרר היום את בקשותיו של גבאי. בכירים במפלגה אומרים: "הוועידה תיתן לו את הצ'אנס הראשוני אבל הוא יצטרך להביא קבלות". אחרי שיעבור הערב את הוועידה מצפים לגבאי לא מעט מהמורות, ביניהן מינוי יו"ר סיעה במקום מרב מיכאלי ומינוי יו"ר ועדת ביקורת המדינה.

לירן לוי

לירן לוי

כתב משפט ופלילים באתר ערוץ 20 ובתכנית "לפני כולם"
לירן לוי
לתגובות

אולי יעניין אותך גם

ןםלפ

"המשטרה היא משרתת נרצעת של התקשורת הישראלית"

המשטרה תחל בבדיקה על הפצת תמונות הנשיא ריבלין עם כאפייה ברשתות החברתיות בעקבות סירובו לחנון את אזריה. מה חושבים על כך הפטריוטים? צפו