ביבי. המלך, הקוסם, השרלטן או הדיקטטור. איך שלא תקראו לו, דבר אחד בטוח – נתניהו הוא הפוליטיקאי המוכשר בארץ. כבר עשור שהוא משחק ביד רמה בתיאטרון הבובות שנקרא ׳הכנסת׳, וברור שהוא המפעיל ולא אחת הבובות.

 

ימין או שמאל? צילום: פלאש 90
ימין או שמאל? צילום: פלאש 90

בימים האלה נתניהו מנהל מו"מ עם השמאל ועכשיו נודע לנו שגם עם הימין – ליברמן. במה הקוסם יבחר? איך תיראה מערכה ב' של ההצגה? המבחן האמיתי של נתניהו מתחיל עכשיו. ימין או שמאל.

נתניהו רוצה להרחיב את הקואליציה שלו. קודם כל כי יש לו המון תיקים בלי שר. אבלל בעיקר כי אף פעם לא נעים לעבוד בקואליציה מינימאלית, שבה כל אחד יכול להפיל כל חוק.

לנתניהו יש סיבות טובות מאוד ובעיקר חלון הזדמנויות נהדר – הוא יכול בלי למצמץ להדיח את יעלון מתפקיד שר הבטחון בעקבות הסכסוך המתוקשר; בוז׳י מת להיכנס לקואלציה (אפילו במחיר של להתפצל בעבודה, ללכת עם לבני ולהשאיר את שלי); והוא רוצה לשפר את התדמית שלו – או לשמאל או לימין. רק לא להישאר ניטרלי.

הרי נתניהו חוטף משני הכיוונים- מימין הוא לא היה תקיף מידי בחצי שנת הפיגועים האחרונה, ומשמאל הוא לא מנסה אפילו קצת להגיע להסדר מדיני. קירח מכאן ומכאן. הוא צריך למתג את עצמו מחדש.

מעבר לבוז׳י, גם ליברמן קורץ לממשלה. ליברמן לא שווה כלום באופוזיציה של זועבי-שפיר-חנין. הוא שווה המון בתור שר ימני עם דעות ימניות מובהקות. עוד יתרון שליברמן מביא  הוא השארת הממשלה כממשלת ימין, אבל יותר ליבראלית מבחינה דתית, עם כחלון וליברמן שביחד שווים שליש קואליציה ויהוו איזון לבית היהודי ולחרדים, שהם השליש השני.

וזה בדיוק המבחן של נתניהו. אם הוא ייקח את בוז׳י והמחנה הציוני הוא ימשיך למשול בלי איום, בנט יפרוש מהקואליציה, והנה ביבי הקלאסי. מצד שני, הוא יכול לרוץ על תכנית ליברמן, להגדיל את ממשלת הימין שלו, להשאיר את הבית היהודי מרוצים ואותו מרוצה (שקד-נתניהו, עם כל הריחוק, בעלי אותה מטרה משותפת- להמעיט את הכוח ההזוי שביהמ"ש העליון השיג), וכמובן- לא לאכזב 30 מנדטים שהצביעו ליכוד כדי לא לקבל בוז׳י, שהם מיליון איש.

הימים האלה הם המבחן האמיתי – נתניהו ימין או שמאל.
20 News

20 News