No Tag To Print

אנשי המשלחת הישראלית אמריקאית לאמירויות. צילום: תומר נאובורג, פלאש 90

מה משותף ליוסי כהן, ג'ארד קושנר ורבים ממובילי הסכם השלום?

כאשר בוחנים את אנשי המפתח שקידמו את הסכם השלום ההיסטורי עם איחוד האמירויות, מתברר כי ישנו גורם מרכזי המשותף לכל האנשים שפעלו מאחורי הקלעים

הרבה כבר נכתב על הסכם השלום ההיסטורי שייחתם היום (ג') בבית הלבן. "בפעם הראשונה בתולדות המדינה חתמתי על הסכם שלום מתוך עוצמה – שלום תמורת שלום", כתב נתניהו בדף הפייסבוק שלו.
אך ישנו עוד דבר מעניין שתופס את העין בהסכם המיוחד. כאשר מסתכלים על הדמויות שמאחורי הקלעים קידמו את ההסכם, מתברר שאנשי המפתח, הן מהצד האמריקאי והן מהצד הישראלי, הם יהודים שומרי מצוות או מסורתיים.

אין ספק שגם זה חלק משינוי אופי הקשר שבין ישראל לארה"ב, שהתרחש בשנים האחרונות. בעוד שהנשיא הקודם אובמה היה קרוב לאנשי הקהילה הרפורמית, אנשיו של טראמפ הם אורתודוכסים.
אך האם לעובדה זו יש השפעה על תוכן ההסכם? קשה לקבוע. זוהי רשימת קברניטי ההסכם, את המסקנות יסיק כל אחד בעצמו.

 גארד קושנר בהענקת ספר תורה לשליט בחריין

גארד קושנר – החתן היהודי

חתנו של הנשיא טראמפ, הוא ללא ספק מדמויות המפתח החשובות מאחורי ההסכם, ובכלל מהאנשים הקרובים לנשיא טראמפ. ב-2017 מונה לאחד משני היועצים הבכירים של הנשיא. קושנר עמד בראש המשלחת הישראלית אמריקאית לאבו דאבי.
ג'ארד, או בשמו העברי יואל חיים, מנהל אורח חיים יהודי אורתודוכסי, ויחד עם אשתו איוונקה טראמפ, שולח את ילדיו לבית ספר יהודי. לפני יומיים התפרסם כי המתנה אותה בחר להעניק למלך בחריין, היא לא אחרת מספר תורה כשר.

ג'ארד קושנר. צילום תומר נאובורג, פלאש 90.
יוסי כהן – יורש העצר?

שמו של ראש המוסד יוסי כהן, מוזכר לא פעם כמי שיוכל להיות מחליפו של ראש הממשלה נתניהו בבוא העת. לפני כחודש פורסם כי הוא הגיע לאבו דאבי כדי לקדם את ההסכם. כהן היה גם ככל הנראה זה שליווה את נתניהו בביקורו החשאי לפני כשנה באמירויות.
אף שכהן, בוגר ישיבת הסדר, אינו חובש כיפה ביומיום, אך הוא מקפיד להגיע מדי שבת לבית הכנסת ומקיים אורח חיים מסורתי.

מתנגדי המשטר באיראן מפגינים מחוץ לשגרירות האיראנית בלונדון. צילום: רויטרס
ראש המוסד, יוסי כהן. צילום: עמוס בן-גרשום, לע"מ
רון דרמר – שגריר סרוג

מאז 2013 משמש דרמר כשגריר ישראל בארה"ב. דרמר נחשב לגורם מרכזי מאוד בניהולו של ההסכם, והוא יהיה הנציג, שיחתום על ההסכם מטעם ישראל. דרמר חובש כיפה סרוגה, ושומר תורה ומצוות.

רון דרמר. צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

מאיר בן שבת – בדרכו של אברהם אבינו 

ראש המל"ל שעמד בראש המשלחת הישראלית לאבו דאבי ואף נאם שם בערבית, הוא כנראה האיש הקרוב ביותר לנתניהו בכל מה שקשור להסכם השלום, וכנראה גם בעוד נושאים. בנאומו באיחוד האמירויות ציין כי: "לא סתם אנחנו קוראים להסכם הזה 'הסכם אברהם', יש סיבה טובה לכך. אברהם אבינו נשא חזון חדשני, יצא נגד האמונות שרווחו בימיו וייסד את האמונה באל אחד, שהבטיח להיות מקור הברכה לכולנו"
בן שבת הוא דתי שומר תורה ומצוות ואף נמצא בקשרים משפחתיים עם הרב דרוקמן, מרבני הציונות הדתית.

Nissim Dana portrait.jpg
מאיר בן שבת. צילום: עמוס בן גרשום, לע"מ

אבי ברקוביץ – בחור הישיבה של טראמפ

ברקוביץ הצעיר נחשב למינוי מפתיע של הנשיא כאשר מונה לשליח הבית הלבן למזרח התיכון. את התפקיד הוא ממלא במקומו של ג'ייסון גרינבלט, שומר תורה ומצוות גם הוא אגב. ברקוביץ הוא שותף מלא לכל צעדיו של קושנר, ומאנשי המפתח בארה"ב לכל מה שקשור למזרח התיכון.
בצעירותו למד ברקוביץ בישיבת 'קול תורה' בירושלים, וגם היום הוא מנהל אורח חיים חרדי.

אבי ברקוביץ במשלחת לאמירויות. צילום: תומר נאובורג, פלאש 90

דיוויד פרידמן – השגריר מהכותל

השגריר הראשון שמינה הנשיא טראמפ, היה שגריר ארה"ב בישראל דייוויד פרידמן. פרידמן, איש ימין מובהק, הוא מהאנשים שעמדו מאחורי ניסוח ההסכם ההיסטורי בין ישראל לאמירויות. 
פרידמן מגדיר עצמו כיהודי אורתודוכסי, ובעת שהגיע לישראל, לראשונה במסגרת תפקידו, נסע ישירות לכותל המערבי, שכנראה זכור לו עוד מהבר מצווה שחגג שם.

תקיעת שופר במלון המשלחת הישראלית לאבו דאבי

אז עד כמה תפסה מקום בתהליך ההסכם השקפת העולם היהודית דתית? אין לדעת. בין ישיבת עבודה אחת לשנייה, כנראה שמניין לתפילה לא היה קשה למצוא.