פה אחד: שאמורה לשים קץ להשתוללות ולפסילת החוקים מצד שופטי בית המשפט העליון, אושרה בוועדת השרים לענייני חקיקה. בירך ואמר כי "זהו יום גדול לדמוקרטיה הישראלית. נחזק את המשילות ונעצים את אמון הציבור". 

השר בנט. צילום: ישראל סלם, לע"מ

לאחר משבר קואליציוני וניסיונות דחייה, פיסקת ההתגברות ברוב 61 עברה פה אחד בוועדת השרים לחקיקה. "זהו יום גדול לדמוקרטיה הישראלית", בירך השר בנט. "נחזק את המשילות של הממשלה, ונעצים את אמון הציבור בבית המשפט. אני מודה לחבריי בממשלה על התמיכה בחוקים".

שר החינוך נפתלי בנט ושרת המשפטים איילת שקד: "הממשלה היום התחילה בבניית חומת ההפרדה בין שלוש הרשויות. התערבות בג"ץ בחקיקה ובהחלטות ממשלה חרגה מזמן מהנורמה המקובלת. פסקת ההתגברות תחזיר את אמון הציבור בבית המשפט העליון ותשיב את תפקידיהן המקוריות של הרשויות: הכנסת מחוקקת, הממשלה מבצעת, בית המשפט מפרש. אל לה לרשות להתערב בחברתה. יש לזכור כי הכנסת, כמייצגת את העם, היא הריבון כמו בכל דמוקרטיה מתוקנת".

גם השר אופיר אקוניס הצביע לפני זמן קצר בעד פסקת ההתגברות: ״פסקת ההתגברות היא צו השעה. האקטיביזם השיפוטי טשטש את עקרון הפרדת הרשויות בישראל ב-20 השנים האחרונות וביתר שאת בעשור האחרון. במעשיה, מבטלת הרשות השופטת את הכנסת, שהיא הריבון, ואת הממשלה. חיוניותה של פסקת ההתגברות איננה מוטלת בספק, אם רוצים לשמור על עקרונות היסוד של הדמוקרטיה הישראלית. לא רק שפסקת ההתגברות איננה סכנה לדמוקרטיה – נהפוך הוא, היא רק תחזק אותה״

נתניהו ואקוניס. צילום: הלל מאיר, TPS

עוד קודם לכן ראש הממשלה בנימין נתניהו התייחס בישיבת שרי הליכוד לבקשת הדחייה של ההצבעה על פסקת ההתגברות: "הדרך הנכונה להעביר את פסקת ההתגברות היא באמצעות גיוס כל מרכיבי הקואליציה. רצינו לדחות בשבוע כדי להשיג הסכמה ולהביא את החוק בתמיכת הקואליציה כולה".

לאחר שבמפלגת הבית היהודי דחו את בקשת הדחייה של נתניהו, יו"ר המפלגה שר החינוך נפתלי בנט אמר בראיון ל'ישראל היום' כי "פסקת ההתגברות היא החוק החשוב ביותר מזה 25 שנה", והוסיף כי "מאז המהפכה החוקתית של אהרון ברק, בג"ץ הפך עצמו למושל־העל. רק השבוע הוא דן בשיטות הפעולה של צלפי צה"ל מול עזה, ולאחרונה הוא דן האם ראש הממשלה רשאי להדליק משואה. זה אבסורד".

"הגיע הזמן שהממשלה תחזור למשול, והשופטים יחזרו לשפוט. רק באמצעות חוק זה נוכל להוציא את המסתננים הבלתי חוקיים. שאר ההסכמים מול האו"ם ומול מדינות שונות מתפוררים במהירות ולא ניתן לסמוך עליהם", כך בנט.

אלירן טל
כתב בדסק המדיני של ערוץ 20

רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.