11:38 16/01/2018
דף הבית > אקטואליה וחדשות > דעות > מאבק הנכים: לאן נעלם הביטוח הלאומי?

מאבק הנכים: לאן נעלם הביטוח הלאומי?

כולנו מפרישים כספים למיסים ולביטוח לאומי מדי חודש, אבל בשעת מבחן אנחנו יודעים שהכסף שנצטרך מביטוח לאומי לא ממש יגיע אלינו

מתוך "לפני כולם", הערב ב-21:00

אבל עוד לפני שניגע בכל ענייני היום. אני רוצה לדבר אתכם על מחאת הנַכים ועל המתווה שמציעה הממשלה שאולי מפחית מחוּמרת הבעיה, אבל לא ממש פותר אותה.  

50 אלף נַכים שסובלים מנכות קשה יקבלו 4000 שקלים בחודש ושאר הנכים יקבלו קצבה שעומדת על 3,200 שקלים, כך מציע המתווה החדש. זה לא ממש סכום שאפשר להתקיים ממנו, נכון? אז מה עושים? מי שיכול – יוצא לעבוד. וכאן מתחילה בעיה נוספת, כי נַכה שמשתכר מעל 2700 שקלים בחודש בעבודה – קצבתו מקוצצת. כלומר, יוצרים כאן מוטיבציה שלילית ליציאה לעבודה כששיעור תעסוקת הנַכים בישראל הוא גם ככה נמוך יחסית ועומד רק על 20 אחוזים.

אבל המאבק הזה צריך לגרום לכולנו, ולא רק לנַכים, לשאול שאלות קשות. כולנו מפרישים כספים למיסים ולביטוח לאומי מדי חודש, אבל בשעת מבחן אנחנו יודעים שהכסף שנצטרך מביטוח לאומי לא ממש יגיע אלינו ושגם אין לנו ממש מה לסמוך על קצבת הזקנה, כי המוסד לביטוח לאומי נמצא בגירעונות של מאות מיליארדים וקופתו צפויה להתרוקן בשנת 2045. כלומר, אנחנו ממש זורקים סתם כסף בכל חודש.
אז אולי הגיע הזמן לחשוב על הפרטת המוסד הזה, או לאמץ דרכים אלטרנטיביות לתפעול הביטוח הלאומי, כמו אלה שאימצו בהונג קונג, סינגפור ואפילו בצ'ילֶה. ואולי הגיע הזמן להבין שהמאבק הזה של הנַכים הוא לא רק שלהם, אלא בעצם של כולנו.

ליטל שמש

ליטל שמש

ליטל שמש

@Litalsun

Israeli Journalist and News Anchor, half Indian 🇮🇳🇮🇳
לתגובות

אולי יעניין אותך גם

שינוי שיטת המינויים, למרות התנגדות היועמ"ש. שרת המשפטים איילת שקד והיועמ"ש לממשלה אביחי מנדלבליט. צילום: פלאש 90

עבר בקריאה ראשונה: השר יהיה מעורב בבחירת היועמ"ש

החוק המאפשר לשר להיות גורם מכריע בבחירת היועץ המשפטי של משרדו עבר בקריאה ראשונה. החוק קובע כי יועמ"ש המשרד ימונה באמצעות ועדת איתור בראשות מנכ"ל המשרד