דף הבית > אקטואליה וחדשות > המאבק להצלת עמונה: הממשלה מקדמת את "המודל הקפריסאי"

המאבק להצלת עמונה: הממשלה מקדמת את "המודל הקפריסאי"

כך הודיע היום (א') ראש הממשלה בנימין נתניהו לשרי הממשלה. כבר עתה הממשלה עמלה על גיוס שופטים מחו"ל שיטלו חלק בטריבונל המיוחד

האם נמצא פתרון שישמור על החוק וגם יימנע פינוי מאחזים?  הבוקר במהלך ישיבת שרי הממשלה ראש הממשלה בנימין נתניהו את השרים כי החליט להקים צוות שידון בהסדרה באמצעות "המודל הקפריסאי". נתניהו הודיע כי הממשלה שכרה את פרופ׳ ג׳ו ווילר וכי הוא החליט להקים צוות בראשות ד"ר רועי שיינדורף ואחז בן-ארי, שמטרתו להביא המלצה להסדרה באמצעות טריבונל (בית משפט) שמתבסס על המודל הקפריסאי.

בפגישה שהוביל רה"מ עם פרופ' ווילר השתתפו גם שר הביטחון אביגדור ליברמן ושרת המשפטים איילת שקד וכמו כן היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט. נתניהו אמר לשרים כי הוא ממשיך במלא המרץ לקדם את פתרון נכסי הנפקדים. פתרון נכסי הנפקדים מקודם כפתרון לסוגיית עמונה ופתרון הטריבונל שמוביל רה"מ מקודם כפתרון לבעיות הסדרה שצפויות להתגלות בהמשך.

על פי ההצעה, הדיונים של אותו טריבונל לא יסתפקו כמו בג"ץ בטענות לזיקה לקרקע מסוימת, אלא ידרשו הוכחות. דרישה זו באה בעקבות טענות של גורמים בהתיישבות על כך שבג"ץ אינו דורש הוכחות לבעלות של ממש על השטח, אלא רק זיקה לקרקע. כך למשל בעמונה, כל הדיונים בבג"ץ נדונו סביב הרישום בטאבו שקיים אצל המנהל האזרחי, לפיו מדובר בקרקעות פרטיות. יש לציין כי הרכב הטריבונל יורכב משופטים מישראל ומחו"ל במטרה לקבל הכרה בינלאומית בסמכותו.

הדובדבן בקצפת עבור ההתיישבות הוא שבכל מקרה הטריבונל לא ידון באפשרות של פינוי, אלא רק בגובה הפיצוי. כך גם אם קרקע פלסטינית פרטית הפכה לישוב יהודי, הבעלים יפוצו והישוב לא יפונה.

בסביבתה של שרת המשפטים איילת שקד אשר קידמה את המהלך, עמלים על התאמת המודל הקפריסאי לישראל, בניסיון להכריע בסוגיית אדמות פרטיות של פלסטינים, בין היתר בסוגיית עמונה. שכירתו של מומחה לדין הבינלאומי, מצביע על חששות הממשלה מהתגובות הצפויות למהלך בעיקר מצד אירופה.

במקביל לחוק ההסדרה שעבר בקריאה טרומית בשבוע שעבר, וצפוי להיות מובא בפני ועדה מיוחדת שתדון בו לקראת הקריאה השניה והשלישית, גורמים בכירים בקואליציה מעריכים כי הפתרון הקפריסאי יוצג כבר בשבוע הקרוב.

אולי יעניין אותך גם

"אני מאשים" – הגרסה הבריטית של הרב יונתן זקס

בצל האנטישמיות הגואה במפלגת הלייבור, הרב הראשי לשעבר של בריטניה, יונתן זקס, נאם בפני חברי הפרלמנט הבריטי: "הסכנה שכל ציביליזציה נצבת בפניה היא אובדן הזיכרון הקולקטיבי"