מאבק ראשי ההתיישבות ביהודה ושומרון נמשך: מחר צפויים ראש הממשלה וראשי הרשויות ביהודה ושומרון להיפגש יחד, זאת על רקע טענות ראשי הרשויות כי כמות אישורי הבנייה שאושרו בוועדת התכנון העליונה במנהל האזרחי אינם מספיקים.

כזכור, ראש המועצה האזורית שומרון קרא לראשי רשויות ביהודה ושומרון להחרים את הכינוס המיוחד שערכה הכנסת לציון חמישים שנה לשחרור יהודה ושומרון. בין השאר, קרא דגן לראשי הרשויות לצאת בזמן שראש הממשלה בנימין נתניהו יישא דברים. הדברים הגיעו לאוזני ראש הממשלה שפנה בתגובה אל דגן וביקש ממנו שלא יפגין בפומבי על עניין ההקפאה.

יוסי דגן בראיון ל"היום הזה", ימים א-ה בשעה 23:00

 על פי מקורות שביקשו לשמור על עילום שם, פנה דגן אל ראשי הרשויות ביו"ש בבקשה להחריף את המחאה מול נתניהו. בסופו של דבר, דקות ספורות לפני שראש הממשלה נשא את נאומו בכנס, נועדו דגן ונתניהו בארבע עיניים, כשהמגעים על הגברת הבנייה ביהודה ושומרון יימשכו. השניים נכנסו לאולם יחד עם יו"ר מועצת יש"ע, אבי רואה.

יש להזכיר כי מרבית ראשי הרשויות ביו"ש יצאו עם הודעות חריפות נגד הממשלה עם פרסום סדר יומה של ועדת התכנון העליונה במנהל האזרחי. ראש המועצה האזורית שלמה נאמן קרא לשרים ולחברי כנסת שלא להשתתף באירוע לציון שחרור יהודה ושומרון שיתקיים בגוש עציון, זאת במחאה על אישורי הבנייה המעטים ועל מכסות הבנייה ליהודים מעבר לקו הירוק.

ועדת התכנון העליונה של המנהל האזרחי היום בנייה של כאלף יחידות דיור, מה שמגביר את הזעם בהתיישבות. אחרי שמונה שנות הקפאה והקפאת תכנון, ציפו ביהודה ושומרון לאישורים בסדרי גודל משמעותיים יותר.

בין השאר אושרו היום כ-800 יחידות דיור באריאל, עוד 200 בכרם רעים שבגוש טלמונים וכן 100 יחידות דיור בהתנחלות החדשה עמיחי, שמיועדת למפוני עמונה. במהלך היום ומחר צפויה הוועדה לאשר עוד כמה תוכניות שמונות בסך הכול כ-2,000 יחידות בשלבי שונים (מתן תוקף, הפקדה ועוד) שקיבלו את הסכמת הדרג המדיני, ולא כולן נמצאות בגושי ההתיישבות.

בשבוע שעבר פורסם בחדשות 2 כי דגן עצמו פנה אל נציגי ממשל טראמפ והזהיר כי אם הנשיא ילחץ על נתניהו יותר מדי בנוגע לבנייה, ממשלתו תיפול.

(עדכון: 20:55)


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.