שרת המשפטים איילת שקד והשר לביטחון הפנים גלעד ארדן נפגשו הבוקר (ב') עם ראשי פייסבוק העולמית וסיכמו על שיתוף פעולה להסרת תכני הסתה לטרור מהרשת. בפגישה השתתפו סגן נשיא פייסבוק לענייני מדיניות, ג'ואל קפלן, מנהלת מדיניות פייסבוק, מוניקה ביקרט, מנהלת קשרי ממשל ותקשורת בפייסבוק ישראל, ג'ורדנה קוטלר, ראש תחום סייבר בפרקליטות המדינה חיים ויסמונסקי, וראש יחידת הסייבר במשטרת ישראל סגן ניצב מאיר חיון.

צפו בדיון בנושא שנערך בתוכנית הפטריוטים

הצוותים הישראלים, שיובלו בידי משרדי המשפטים, ביטחון הפנים והמטה לביטחון לאומי, ובין חברת פייסבוק. זאת, מתוך הכרה שלפייסבוק קיימת יכולת, אחריות ורצון לסייע במיגור הסתה לטרור מהרשת. כזכור, גל הטרור האחרון שפקד את ישראל התאפיין במחבלים רבים שהודו בחקירתם שהושפעו מההסתה בפייסבוק, טוויטר, יוטיוב ופלטפורמות אחרות.

בפגישה סיכמו הצדדים על הידוק שיתוף הפעולה בין חברת פייסבוק לצוותים הישראלים.

שקד וארדן. חזית משותפת
שקד וארדן. חזית משותפת

"ישראל בחזית המאבק בטרור"

שרת המשפטים איילת שקד: "ישראל נמצאת בחזית במאבק בטרור, וכך גם במלחמה בהסתה ברשת. דווקא בשבוע שמציינים את יום 11/9, האירוע ששינה את פניה של ארצות הברית, ברור כי קיים אינטרס משותף בין כל הגורמים שמסוגלים להילחם בטרור. מטה פייסבוק העולמי יושב בארצות הברית וראשיו גדלו על המוסר האמריקאי. התרשמתי שקיימת הבנה לצורך בשיתוף פעולה. בעיניי פייסבוק ויתר הרשתות החברתיות מסוגלות לעשות יותר במלחמה נגד ההסתה".

השר לביטחון הפנים ארדן: ״לפייסבוק ולחברות האינטרנט יש אחריות לתכנים שמתפרסמים אצלן אשר מעודדים טרור והסתה ועליהן לפעול באופן אקטיבי כדי לנטרם ולהסירם. בגל הטרור האחרון הוכח שהרשת הפכה לבית גידול לטרור ועלינו להילחם יחדיו כדי למנוע זאת, אך החברות חייבות ויכולות לעשות הרבה יותר".

השרים מקווים שהחברה תפעיל את יכולתה לנטר את תכני ההסתה העולים לרשת החברתית ובכך להימנע מנתיב החקיקה. השניים ידרשו מראשי פייסבוק להסיר מהרשת החברתית מילים כמו "אינתיפאדה", "דקירות", "נאצים" ו"שהידים", בנימוק שהן מעודדות טרור.

יש לציין כי בפייסבוק מודאגים מהאפשרות של חקיקה ומהאפשרות שזו תועתק למדינות אחרות. לכן ברשת החברתית מוסרים תכנים לפי קוד אתי שפייסבוק קבעה בעצמה. בין השאר מדובר על קריאות עידוד לבצע רצח, חטיפות ופשעים אחרים, דברי שבח למבצעי פיגועים.

לצד זאת, ברשת החברתית זוכים באחרונה לביקורת רבה על הסרת תכנים ביקורתיים והסתרת מאבקים ציבוריים, בין השאר של ארגון השמאל "באים לבנקאים".

על אף מדיניות פייסבוק, ניתן למצוא ברשת תכתובות הקוראות בצורה ברורה לגולשים להפוך לשהידים, סרטוני הדרכה הכוללים הוראות מדויקות כיצד יש לבצע פיגועי דקירה, סרטונים של אימאמים במסגדים המסיתים לרצח ולטרור ועוד.

על פי הצעת החוק הממשלתית היועץ המשפטי לממשלה יוכל לבקש מבית־המשפט המחוזי להורות על הסרת תכנים מסיתים מהרשת. בנוסף, בית־משפט מחוזי לעניינים מנהליים יהיה רשאי, לבקשת המדינה, להוציא צו המורה לחברות אינטרנט כמו פייסבוק או גוגל להסיר תוכן המהווה עבירה פלילית ויש בו סיכון ממשי לביטחונו של אדם, לביטחון הציבור או לביטחון המדינה.

נוסח החוק קובע כי בית־המשפט יהיה רשאי לתת את הצו במעמד צד אחד, והמדינה תהיה רשאית לבקש מבית־המשפט להציג מידע חסוי שלא בנוכחות ספקיות התוכן ובלי לגלות להן את תוכנו.