צילום: מתוך טוויטר
חברי הקהילה היהודית – "" בשרלוטסוויל , מספרים על על הפחד והאלימות מהם סבלו במהלך השבוע האחרון בעקבות הפגנות הניאו-נאצים בעיר: "צעדו ברחוב, שבו מתגוררים בעיקר יהודים, קראו קריאות בסגנון "זיג הייל", והניפו דגלים עם ", מתארים בקהילה את התנהגות הלאומני-הלבנים באזור בו הם גרים.
מפגינים מתעמתים בשרלוטסוויל וירג'יניה, ארה"ב. צילום: רויטרס
מפגינים מתעמתים בשרלוטסוויל וירג'יניה, ארה"ב. צילום: רויטרס
לפי תיאורם של אנשי הקהילה, בשבת בבוקר במהלך תפילת השחרית, עמדו מחוץ לבית הכנסת כמה צעירים לבושים במדי צבא כשהם אוחזים רובים. לפי העדות, המפגינים הגיעו לשם כי זיהו שמדובר בבית כנסת וסירבו לעזוב את המקום גם לאחר שהמאבטח החמוש של בית הכנסת ביקש מהם להתרחק.
כוחות ההצלה מטפלים בפצועי הדריסה בעימותים בשרלוטסוויל וירג'יניה, ארה"ב. צילום: רויטרס
כוחות ההצלה מטפלים בפצועי הדריסה בעימותים בשרלוטסוויל וירג'יניה, ארה"ב. צילום: רויטרס
"חששנו שאותם קיצוניים ינסו גם לשרוף את בית הכנסת אחרי התפילה", סיפר אחד מראשי הקהילה, "ולכן באופן חריג הוצאנו את ספרי התורה והעברנו אותם למקום בטוח יותר".
כאשר הסתימה התפילה, נדרשו עשרות המתפללים לצאת קבוצות-קבוצות מדלת אחורית כדי לא להיתקל במפגינים האנטישמיים.
את טקס ההבדלה באותה שבת תכננו אנשי הקהילה לערוך בביתו של אחד מהם, אולם גם אירוע זה בוטל לאחר שהמשטרה סירבה לאבטח את הבית.
ראש קהילת "בית ישראל" אלן צימרמן סיכם בבלוג שלו את האירועים הקשים שעברה קהילתו:" אנחנו נחזור לשיגרה. יש לנו לחגוג עם שני נערי בר מצווה שעולים לתורה ובקרוב יגיעו ראש השנה וכיפור. נצא מזה מחוזקים. ואנחנו מעודדים בעיקר מהרבה אנשים זרים, לא יהודים, שבאו אלינו מאז שבת והציעו לנו עזרה".
האלימות המדוברת פרצה בעיר ביום שבת האחרון לאחר שקבוצת לאומנים גזענים התכנסה במקום בעצרת תחת הכותרת "אחדו את הימין", במחאה על הכוונה להסיר את פסלו של רוברט אי. לי – מפקד תומכי-העבדות בזמן מלחמת האזרחים האמריקאית. במהלך האירוע בשבת דרס צעיר בן 20 מאוהיו בשם למוות אישה אחת ופצע 19 אחרים, שהפגינו נגד העצרת.
אלירן טל
כתב בדסק המדיני של ערוץ 20

רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.