בימים אלה של ערכים אוניברסליים אין מנוס אלא להודות: נולדתי פרטיקולרית. ולא זו בלבד, אין לי שום אמון באוניברסלי, ולא ב"אנושות" כמהות.

אנחנו לא כפר גלובלי, אלא שבטים עם אינטרנט, עם דגש של שבטים. העולם יתקבץ לכלל מסר ומטרה משותפת – וגם זה בספק – רק אם תרחף מעלינו חללית מכוכב קלינגון ותאיים להשמיד את כל יושבי הפלנטה, ובעצם אין לי ספק: גם אז לא נתאחד לישות אוניברסלית.

יהיו כאלה שירצו להילחם בקלינגונים, כאלה שירצו להיכנע, כאלה שירצו לסחור, כאלה שירצו להגר לקלינגון, כאלה שירצו להתחתן איתם וכאלה שיסבירו שהקלינגונים סבלו מקולוניאליזם של המערב ולכן הם טיפה תוקפניים, אבל אפשר להבין אותם.

כאדם פרטיקולרי, אין להתפלא על כך שאין לי עניין מיוחד בלקחים אוניברסלים מהשואה. לקחים כאלה הופכים את רצח העם היהודי למקרה קיצון של "שנאת האחר", מה שמחזיר אותי לעובדה שכל פילוסופיית ובעיקר פוליטיקת ה"אחר" היא קשקוש בעיני.

 

חיסול גטו ורשה. גטו של יהודים
חיסול גטו ורשה. גטו של יהודים

 

כשהיטלר תכנן השמדה מסודרת של העם היהודי הוא לא שנא את האחר. הוא שנא יהודים. האמריקאים היו אנטישמים וגזענים לתיאבון. שחורים הופרדו מלבנים, ליהודים היו מכסות במוסדות אקדמיים והם לא התקבלו למועדונים. בהרווארד עסקו באאוגניקה. האמריקאים לא סבלו את "האחר", רק שלא עלה בדעתם להשמיד אותו בפועל.

אין לי עניין בערכים אוניברסליים כי הם לא אומרים כלום. מדובר במנטרה ילדותית: כולם אותו דבר, הכול אותו דבר או צריך להיות אותו דבר, חוץ ממי שמותר לו לא להיות שונה כי הוא האחר הנכון. ויהודים – עליהם חלים כללים אחרים לגמרי.

הניסיון לפרש את השואה דרך ערכים אוניברסליים הוא ניסיון להפקיע מהיהודים את הזוועה הפרטיקולרית שעברו רק מעצם היותם יהודים. ואחרי שנטבחנו בהמונינו אנחנו צריכים לעמוד יפה עם כל העולם ולהפיק לקחים יחד עם כולם, כמו כולם. אותם לקחים בדיוק. גרמניה, אמריקה, ישראל, הולנד, צרפת, אנגליה – לכולם אותו לקח. לכולם אותו חשבון נפש.

ובתור בן אדם פרטיקולרי ושבטי – אני מסרבת. אני לא האחר. אני יהודיה.

 

עירית לינור

עירית לינור

עיתונאית, סופרת, מתרגמת, תסריטאית, במאית ושדרנית רדיו ישראלית. משתתפת קבועה בפאנל התכנית 'הפטריוטים'.


:עוד באותו נושא