יו"ר מפלגת "גיל" לשעבר, איש קהילת המודיעין רפי איתן הלך היום (שבת) לעולמו בגיל 92. בכנסת ה-17 הוא כיהן כשר לענייני גמלאים ולענייני ירושלים.

לפני קום המדינה התנדב איתן לפלמ"ח ושירת כקצין סיור. הוא נפצע בפעולה לקליטת מעפילים ונפגע אנושות ביכולת השמיעה שלו.

רפי איתן ז"ל. צילום: הדס פרוש. פלאש 90

 

בשנות ה-80 כיהן כראש ארגון המודיעין לק"ם. בזמן כהונתו גויס היהודי האמריקני ג'ונתן פולארד. לאחר חשיפתו של פולארד התפטר מתפקידו ומונה ע"י אריאל שרון ליו"ר חברת כימיקלים לישראל.

ראש הממשלה בנימין נתניהו ספד לו: "רעייתי שרה ואני אבלים יחד עם ישראל כולו על פטירתו של יקיר האומה רפי איתן ז"ל. רפי היה מגיבורי שירותי הביון של מדינת ישראל באינספור פעולות למען ביטחון ישראל. הוא נטל חלק בלכידתו של הצורר הנאצי אדולף אייכמן והבאתו למשפט צדק בישראל בירושלים".

עוד אמר נתניהו: "במהלך השנים נטל חלק בחיים הציבוריים, היה שר בממשלת ישראל ופעל להחזרת הרכוש היהודי שנלקח בשואה". נתניהו התייחס ליחסים האישיים עם איתן ואמר:" הוא היה ידיד אישי קרוב של משפחתנו. לא היה שני לו בחוכמה, בשנינות ובמחויבות אין קץ לעם ישראל ולמדינתנו. אנו מבכים את לכתו".

רפי איתן בזמן שכיהן כיו"ר מפלגת 'גיל'. צילום: פלאש 90

 

יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין ספד לו: "בשם כנסת ישראל אני מצר על פטירתו של חבר הכנסת לשעבר, איש המודיעין רפי איתן. מחויבותו ותרומתו לתקומת ישראל, ביטחון המדינה ובפרט למבצע לכידתו של הפושע הנאצי אייכמן ייזכרו לנצח בהיסטוריה של עם ישראל. יהי זכרו ברוך".

עם צאת השבת אמר נשיא המדינה, ראובן (רובי) ריבלין בעקבות מותו של איתן: "הלך מאיתנו לוחם אמיץ שתרומתו לביטחון מדינת ישראל עוד תילמד דורות רבים"/ עוד ספד לו הנשיא "רפי היה לוחם בנשמתו, דבק במשימה ובאמת שלו. אנו מרכינים היום ראש לזכרו ונפרדים ממנו בעצב וברגשי תודה והערכה עמוקים על כל פועלו למען העם והמדינה".

יו"ר מפלגת העבודה, אבי גבאי התייחס לפטירתו של איתן וצייץ בחשבון הטוויטר שלו: "‏רפי איתן היה מהאבות המייסדים של קהיליית המודיעין בישראל". עוד אמר גבאי על רפי איתן כי הוא: "תרם לביטחון של כל אחד ואחת מאזרחי ישראל לאורך עשרות שנים, במבצעים שעל חלקם אסור לספר עד היום. לא התרברב, פשוט עשה. יהי זכרו ברוך".
אלירן טל
כתב בדסק המדיני של ערוץ 20