הסופר היהודי-אמריקני הלך לעולמו אתמול (שלישי) בגיל 85. הוא מת בבית החולים מוקף בחברים, מסר בטוויטר כותב הביוגרפיה שלו, בלייק ביילי.

רות, אחד הסופרים הגדולים של המאה ה-20, הרבה לעסוק ביהודים וכתיבתו הייחודית הפכה אותו לקול ענק בספרות האמריקנית, כשספריו מזוהים עם הומור גדול, נימה סטירית שנונה, עיסוק מפורט במין ומיניות, מונולוגים של גיבורים העסוקים בחיפוש עצמי, ובחינת אמריקה של אחרי מלחמת העולם השנייה, לרוב כפי שהיא נשקפת מנקודת מבט יהודית.

במהלך השנים פרסם רות כ-30 ספרים, וביניהם את "מבצע שיילוק" (1993), המערבב מציאות ובדיה ובמרכזו ניצבת ההתמודדות בין פיליפ רות, ציוני נלהב המבקר בישראל במהלך משפט דמיאניוק, לבין כפיל הנושא את שמו ומפיץ רעיונות המנוגדים לחלוטין לאמונתו ולרעיונותיו; "כשהיא היתה טובה" (1967); "חיי כגבר" (1974); "נישאתי לקומוניסט" (1998); "הכתם האנושי" (2000); "הקנוניה נגד אמריקה" (2004), שעוקב אחר התמודדותה של משפחת רות עם הגזענות המתמסדת בארה"ב ובתוך כך התבגרותו שלו בתור נער צעיר בניוארק; ו"נמסיס" (2010), ספרו האחרון שלאחריו הודיע כי לא יכתוב עוד.

ב-1997 הוציא את הספר זוכה הפוליצר "פסטורלה אמריקנית", במרזכו סימור לבוב, יהודי אמריקני ממעמד הביניים, שבסיפור חייו, עלייתו ונפילתו, מסורגת ההיסטוריה האמריקנית, על התעצמותה לאחר מלחמת העולם השנייה והתרסקותה עם מלחמת ויאטנם.

מלבד הפוליצר זכה רות בפרסים רבים, בהם פוקנר, איגוד המבקרים האמריקניים ומאן בוקר הבינלאומי, שניתן לו ב-2011 על מפעל חייו.

לינור בר-אל

לינור בר-אל:עוד באותו נושא