אסור לנו לעבור לסדר היום אחרי שגוף תקשורת מהגדולים במדינה הולך ומכפיש מתים שבחייהם היו סמל לגבורה ולאהבה אמיתית של הארץ הזאת. בנותיו של זאבי ז"ל  התראיינו במהדורות החדשות של יום שישי. מצדה זאבי אצל אילה חסון ואחותה ערבה זאבי אצל דני קושמרו שמסביבו עדת הפרשנים העוקצניים של אולפן שישי.

כשצפיתי בשתי האחיות רציתי לחבק אותן. נשים באמצע חייהן מרגישות שאביהן נרצח שוב. נשים שצלחו את הראיון הלא פשוט בצורה מעוררת כבוד, שהרי אינן מרואיינות מנוסות ובוודאי לא בנושא כל כך כואב ורגיש. "באתי בשביל אמא שלי", אמרה מצדה לאילה חסון כשנשאלה מדוע הסכימה לבוא. מאחר ובאופן רגיל אינה נוהגת להתראיין למרות עיסוקה (מעצבת אופנה ידועה), סיפרה כי: "אמי ביקשה ממני שאעשה זאת לפני מותה , שאתן לה את המתנה הזאת ואבוא להגן על אבא".

זה היה מצמרר. לזכותה של חסון, יאמר שהיא גילתה אמפתיה. לא כך הפרשן אור הלר, שלפתע התערב ואמר הנשים הללו שהתראיינו בעובדה מצולקות עד היום ממה שאביהן עשה להן. היה מבחיל לראות איך הוא אמר תוקף את מצדה, כאילו יש לו איזה תיעוד מצולם של האונס שהתרחש לכאורה לפני חמישים שנה.

 

זאבי. גיבור ישראל. צילום: פלאש 90
זאבי. גיבור ישראל. צילום: פלאש 90

 

באולפן שישי שלפו ציפורניים, ובצורה גרועה הרבה יותר. קושמרו חזר פעם אחר פעם על אותה השאלה אל ערבה זאבי: "האם את טוענת שהנשים משקרות?", שאל. הוא יצר את התחושה שהוא מנסה להכניס מילים לפיה בכוח, על אף שהיא עצמה לא אמרה שאותן נשים שיקרו, אלא הדגישה שהיא לא יכולה להזים או לאשר את הסיפורים הללו.

גם רוני דניאל לא נהג בהגינות, כאשר במהלך הראיון סיפר כי הידיעות על מעללי זאבי המנוח הגיע אליו כבר לפני שנים. אמנם היא ענתה לו בצורה מרשימה, אך עצם המשפט היה סר טעם מיותר מתגרה וחסר רגישות במעמד השברירי ממילא של עצם קיום הראיון.

הראיונות ששודרו הועלו מיד לרשתות החברתיות. במהרה התברר כי על אף התנשאות התקשורת, עם ישראל אינו טיפש. המשפחה זכתה לתמיכה כמעט גורפת מעם ישראל כשרק מעטים סברו שהתחקיר נכון וניבלו את פיהם בהתאם לרמה המתבקשת של כתיבתם הפוגענית.

עם ישראל כבר שבע מהתעללות התקשורת והשמאל הרדיקלי, לא צריך להיות גאון גדול בכדי להבין שמישהו פה כנראה מושך בחוטים ולא רוצה שמורשת גנדי תמשיך לקבל מימון ציבורי. גנדי ייצג בחייו את הימין ואת אהבת הארץ.

מצדה זאבי סיכמה את התחקיר בצורה מצוינת: "מה שהיה בעובדה הוא לא תחקיר, אלא סרט של אנשים שסיפרו איזשהו סיפור. תחקיר אמיתי חייב להביא את קולו של הצד השני , מה שלא היה כאן וגם לא יהיה לעולם".

משפחת זאבי עם ישראל אתכם לא נשאיר אתכם לבד בחלום הבלהות הזה, נזכור תמיד את תרומתו הענקית של גנדי לארץ הזאת – למקום היקר הזה של כולנו.

ליאת כרמון

ליאת כרמון