החללית הישראלית הראשונה 'בראשית' לא צלחה את הנחיתה על הירח הלילה (ה') והתרסקה, אך שאריותיה הגיעו אליו. זאת לאחר שעשתה מסלול של 6.5 מליון קילומטרים ולאחר 8 שנים של ציפייה.

סלפי בצילמה 'בראשית' תוך כדי הנחיתה

 

"ייתכן ויש לנו בעיה במנוע הראשי, המצב נראה לא טוב", הוכרז בחדר הבקרה של חברת SpaceIL והתעשייה האווירית כאשר 'בראשית' החלה לאבד גובה. לאחר מכן תוקנה הבעיה, אך החללית איבדה גובה רב. "תמונת המצב לא טובה", הוכרז. אולם לבסוף, החללית לא נחתה עליו ברכות כפי הצפוי. "היה לנו כשל בנחיתה", הסבירו באכזבה.

החללית הישראלית 'בראשית'. תמונה: SpaceIL

 

"אני לא מצטער לרגע שניסינו", אמר יוזם הפרויקט מוריס קאהן למהנדסים המאוכזבים בחדר הבקרה. "יש לנו במה להתגאות. ישראל הגיעה לירח ודגל ישראל על הירח, המסע של בראשית לא הסתיים. אני מצפה מהדור הבא של ישראל שישלים את המשימה עבורנו". נציין כי בפרויקט המיוחד הושקעו בסך הכל 300 מליון שקלים, זאת לעומת מליארדים שהשקיעו המעצמות לפנינו.

היוזם, מוריס קאהן

 

התעשייה האווירית מסרה כי היא "גאה להיות שותפה של SpaceIL במיזם המדהים שהביא אותנו לירח. נמשיך להוביל את מדינת ישראל להישגים ולמחוזות שטרם הגענו אליהם. אפקט בראשית שנוצר ימשיך להוביל את ילדי ישראל לחלום על בראשית 2.0!".

התמונה האחרונה שצילמה בראשית לפני ההתרסקות

 

"עצם הניסיון הוא הישג כביר ואני חושב שאתם רואים לפי כל מחיאות הכפיים הללו, שאנחנו באמת המדינה הרביעית שהגיעה לזה", אמר ראש הממשלה בנימין נתניהו בחדר הבקרה. הוא הבטיח כי ישראל תמשיך לנסות: "אנחנו נהיה המדינה הרביעית שגם נוחתת על הירח אם נתמיד בזה. מבחינתי הנשר נחת, מדינת ישראל ממריאה – בפעם הבאה עוד יותר טוב. חללית ישראלית תנחת על הירח שלמה. בעוד שלוש שנים חללית תנחת על הירח – אבל שלמה".

"חללית ישראלית תנחת על הירח שלמה בעוד שנתיים-שלוש". רה"מ בחדר הבקרה יחד עם היוזם קהאן
הירח מנקודת המבט של 'בראשית', זמן קצר לפני ההתרסקות. צילום: SpaceIL

 

החללית, ששוגרה מפלורידה ב-22 בפברואר, לא הייתה מאוישת והיא פרי יוזמתם של שלושה צעירים ישראלים. מלבד ראש הממשלה, אל חדר הבקרה הגיע גם שגריר ארה"ב בישראל, דיויד פרידמן.

נשיא המדינה אמר לאחר מכן כי "אנחנו מלאי הערכה לאנשים הנפלאים שהביאו חללית לירח – נכון, לא כמו שקיווינו, אבל עוד נצליח. זה הישג גדול מאוד שפשוט עוד לא השלמנו".

לדברי יו"ר הכנסת יולי (יואל) אדלשטיין, "כבוד ענק למוריס קאהן, אנשי spaceIL והתעשייה האווירית על הפרויקט האדיר הזה. נכון, עוד נשאר לאן לשאוף ובהחלט עוד נגיע גם בנחיתה רכה. זהו ‫הישג גדול לישראל".

ילדים מאוכזבים בירושלים. צילום: הדס פרוש, פלאש 90

 

"הייתה לנו גאווה ענקית וטגדיה ענקית בניסיון הראשון. עכשיו יש לנו שמחה ללא גבולות", אמר ראש הממשלה מוקדם יותר הערב. "זהו צעד ענק למדינת ישראל", אמר והכריז כי הוא שוקל להשקיע בתוכנית חלל שיש לה "השלכות אדירות למדינת ישראל ולאנושות".

היוזם, מוריס קהאן

 

"אני מרגיש את החום והתמיכה של כולם, בארץ ובכל העולם", אומר הערב יוזם הפרויקט ההתנדבותי, מוריס קהאן. "כשהתחלנו את הפרויקט הזה לא חלמנו שזה יגיע למימדים שזה יגיע. הפרויקט הזה יעשה את שלו, זה ידחוף את הנוער, את התעשייה האווירית לחלל".

"אני מקווה שעכשיו נרגיש יותר בטוחים בעצמנו", המשיך ואמר. "אני מרגיש היום גאווה גדולה", הוסיף והודה לכל השותפים למסע.

חדר הבקרה. צילום: אלון רון
חדר הבקרה. צילום: אלון רון

 

טרם הנחיתה נעה החללית במסלול אליפטי סביב הירח במהירות של כ-1,700 מטר לשנייה יחסית לפני הקרקע. הנחיתה עצמה החלה במרחק 800 ק"מ מהאתר ובגובה של 25 ק"מ.

ברחבי הארץ קוימו אירועי צפייה בנחיתת החללית שישלבו פעילויות לילדים. ראש הממשלה בנימין נתניהו ורעייתו שרה ישתתפו באירוע הצפייה בנחיתת החללית הישראלית מחדר הבקרה של התעשייה האווירית ביהוד.

מצפים לנחיתה. אנשים בירושלים מסתכלים על הירח דרך טלסקופ בזמן שהחללית בראשית עושה את דרכה לנחיתה עליו. צילום: נועם רבקים פנטון, פלאש 90

 

בראשות שדות התעופה הכינו מחווה יפה ופרסמו את פרטי הנחיתה בלוח ההמראות והנחיתות.

לוח הנחיתות בנתנ"ג. צילום: רשות שדות התעופה

 

עם המראתה של 'בראשית', חיבר הרב גדעון בנימין "תפילת הדרך" מיוחדת לשלומה:

"יהי רצון מלפניך ה' אלוקינו ואלוקי אבותינו, שתשלח ברכה והצלחה בכל מעשי ידינו.
שתוליך את חלליתנו לשלום ותסמכֶהָ לשלום, ותצילה מכל מיני תקלות, ונזכה לראותה מגיעה לירח לשלום.
ותחזירה לשמחה ולשלום. כי ה' יתן חכמה מפיו דעת ותבונה.
כי א-ל שומע תפילה ותחנון אתה. ברוך אתה שומע תפילה"

סלפי עם כדור הארץ שצילמה החללית 'בראשית'. צילום: SpaceIL
החללית הישראלית 'בראשית' ברגע השיגור. צילום מסךמערכת ערוץ 20

מערכת ערוץ 20