אחרי הסערה, אישר היום את "" הפוטר את פולין מאחריות על הטבח הנורא שנעשה בשטחה ע"י גרמניה הנאצית. מדובר בחותמת להעברתו של הסנאט הפולני את החוק לפני חמישה ימים ברוב של 57 תומכים לעומת 23 מתנגדים. במסגרת החוק, כל אמירה שיש בה מעין רמיזה לכך שלפולנים הייתה אחריות לזוועות הקשות תהווה עבירה פלילית שתישא עמה עונה של עד שלוש שנות . עם זאת, דודה הודיע כי הוא שולח את החוק לדיון בבית המשפט לחוקה. בנוסף, הערכות לגבי אישורו של חוק האוסר שחיטה כשרה בפולין.

נשיא פולין אנדז'יי דודה. צילום: רויטרס

במסיבת עיתונאים שכינס לצורך ההודעה על החוק, אמר הנשיא כי אינו מוכן לקבל את ההאשמות לפיהן לפולין, כמדינה, היה חלק בשואה, כיוון שפולין תחת הכיבוש הנאצי לא הייתה קיימת על המפה. "מי שמייחס לעם או למדינה הפולנית, בפומבי ובניגוד לעובדות, אחריות או שותפות באחריות, לפשעי הנאצים שבוצעו על ידי הרייך השלישי… או לפשעים אחרים נגד השלום, נגד האנושות או פשעי מלחמה, או מקטין באופן בוטה את אחריותם של המבצעים האמיתיים של פשעים אלה, צפוי לקנס או למאסר עד שלוש שנים", לשון החוק.

אישורו של הנשיא מגיע על רקע משבר ביחסים בין ממשלות פולין וישראל בעקבות הסערה סביב החוק, אשר בניסיון לפתור אותו, סוכם כי יוקמו צוותי דיון משותפים אודות החוק. כזכור, אמש (ב') הודיעה הממשלה הפולנית כי ביקורו של שר החינוך נפתלי בנט שתוכנן להמשך השבוע – מבוטל. זאת בעקבות האשמות שהטיח בנט בפולין על מעורבותה בשואה. "פולנים רבים בכל רחבי ארצם הלשינו, הסגירו או השתתפו בעצמם ברצח כ-200,000 בשואה ואף לאחריה", מסר השר בנט לאחר הביטול. "רק כמה אלפי חסידי אומות עולם סיכנו את חייהם למען הצלתם. זו האמת. נעניתי לדיאלוג המבוסס על אמת. ממשלת פולין בחרה לחמוק מאמת זו. שום חקיקת חוק לא תשנה את העבר. כשר החינוך של מדינת היהודים אעמוד זקוף כי אינני רשאי לחמול על כבודם של הנרצחים".

ביקורו בוטל. שר החינוך בנט. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

 

במשרד החוץ חוזרים מסרו בתגובה כי " ממשיכה לפעול מול הרשויות בפולין ומביעה בפניהן את ההסתייגויות הישראליות בהצעת החוק הפולני. רשמה לפניה את העובדה שנשיא פולין הפנה את החוק לבית-הדין החוקתי להבהרות בנושא, ומקווה שבפרק הזמן עד להכרעת המשפט אפשר יהיה להסכים על הכנסת שינויים ותיקונים בחוק. לישראל ולפולין אחריות משותפת לחקור ולשמר את ההיסטוריה של השואה".

"80% מהניצולים, ניצלו בעזרת פולנים", אמר אתמול ראש הממשלה הפולני , והכריז כי החוק מהווה "נקודת מפנה חשובה בהיסטוריה שלנו". עוד אמר ראש הממשלה כי "אנחנו יודעים איזה עם סבלו אחינו היהודיים כי זה קרה על אדמה פולנית, שלא הייתה ברשות הפולנים. אנחנו מסתכלים גם על הדנים, השוויצרים, הצרפתים, הנורבגים. מרביתם שיתפו פעולה עם היטלר. היוצאת מן הכלל הייתה פולין. הצבא שלנו היה היחיד שרצח את אחינו היהודיים. בהכירי עם המצב בפולין, ואיך המלחמה נראתה. אי אפשר היה להינצל על האדמה הזו, ללא עזרה מפולנים. אם 100 אלף או 150 אלף יהודיים ניצלו, זה היה הודות לעזרה שקיבלו מהאוכלוסייה הפולנית, וגם מאוקראינים ובלארוס".

מפגינים בוורשה. צילום: Ruptly:עוד באותו נושא