No Tag To Print

יהודה שרבאני, 'אם תרצו'

הכתובת תמיד הייתה על הקיר | דעה

ההתקפה האלימה בחווה סמוכה לישוב כוכב השחר – דוגמא נוספת לשותפות הגלויה והסמויה בין פעילי השמאל הקיצוני ופורעים תושבי הרשות הפלסטינית

ההתקפה האלימה שהתרחשה השבוע בחווה סמוכה לישוב כוכב השחר, היא לא אירוע בודד ולא נקודתי. זוהי עוד דוגמא נוספת לשותפות הגלויה והסמויה בין פעילי השמאל הקיצוני (ישראלים שלעיתים מלווים עם תיירים מחו"ל) ופורעים תושבי הרשות הפלסטינית. סופו של האירוע אמנם מגיע לעיתים קרובות לידיעת הציבור אבל חשוב להבין שהעלילה יותר מסובכת מהתוצאה הסופית.

בשנים האחרונות אירעו מאות מקרים בהם הוטרדו חיילים ואזרחים ישראלים בשטח ובזמן פעילות מבצעית. בחברון ובבנימין. בירושלים ובבקעת הירדן ובשומרון, חלק גדול של אותם עוכרים הפועלים נגד החיילים שלנו, עושים זאת במימון של קרנות וממשלות זרות. במסווה של פעילות למען "זכויות אדם" וכך למעשה התפתחה בישראל תופעה של תיירות סכסוך והטרדה בשטח של כוחות בטחון ומתיישבים שרובם עוסקים בחקלאות מקומית.

האירוע שהתרחש ביום שלישי האחרון באזור כוכב השחר, הוא לצערנו דפוס פעולה מוכר וידוע בקואליציה המסוכנת הזו בין אנרכיסטים ישראלים-אירופים לבין הפורעים הערבים. הפעם הקורבן שלהם היה מספר חקלאים באזור בנימין. במהלך ההתקפה נדקרו שני החקלאים על ידי המון ערבי משולהב שהגיע לשטחי הישראלים בגיבוי אנשי שמאל קיצוני. עד כאן מדובר באירועים המוכרים.

אולם בעלילה זו כמו לכל סיפור גם באירוע שמסתיים באלימות וניסיון רצח, יש לו התחלה פחות מדממת ושקטה ובעיקר מאחורי מצלמה והכפשות.

לעיתים קרובות תחילתו של אירועי הטרדות והצקות כלפי חיילים ומתיישבים הוא הטיזר שבדרך כלל אינו מדווח והוא למעשה הגורם שמצית את האש שסופה ניסיון פגיעה במתיישבים היהודים. בבוקר של האירוע המדובר למשל, הגיע פעיל השמאל הקיצוני אריק אשרמן, שכיום עובד בארגון "תורת צדק" (עמותה שרוב המימון שלה מגיע מהתאגיד הפוליטי הזר "הקרן לישראל חדשה"), סמוך לישוב כוכב השחר ומצלם רועה צאן ישראלי. אשרמן לכאורה איננו מבצע שום פעולה אלימה אקטיבית אלא עוסק רק בתיעוד, מעקב וחשיפה של הפעילות החקלאית של רועה הצאן הישראלי. אולם בפועל ככל הנראה מה שקורה שהמידע והצילומים של אשרמן עושים את דרכם לשותפים הערבים. וכך באופן "מפתיע", באותו הערב, הגיעו למקום עשרות ערבים מותססים ומשולהבים כדי לפגע ברכוש ובנפש יחד עם אותו אשרמן וחבריו האנרכיסטים ששהו בבוקר באותו האזור.

זאת לא הפעם הראשונה שאנו רואים ועדים לדפוס פעילות שכזה. בביקורים הרבים שלי בחוות ביו"ש אני נתקל לא פעם באשרמן, ובגיא הירשפלד (פעיל שמאל קיצוני נוסף שגם כן מקבל משכורת מארגון "תורת צדק" וכיום מבלה את רוב בזמנו במאהל המחאה מחוץ למעון ראש הממשלה בירושלים) ואחרים שמגיעים למספר חוות חקלאיות של מתיישבים יהודים, על פניו אך ורק לשם ליווי של רועי צאן בדואים אולם למעשה יוצרים בכוונת מכוון פרובוקציות שמטרתן להפר את הסדר הציבורי ולהתסיס את השטח. ברגע שההפרה מתרחשת אז אשרמן וחבריו ממשיכים למטרה הבאה שלהן והיא לנסות לתעד ולצלם את כוחות הביטחון והחקלאים הישראלים שכביכול הם הגורמים לפרובוקציות המתוכננות וזאת על מנת להפיץ את התיעוד ברשתות החברתיות ולגרום בכך לדה-לגיטימציה נגד חיילי צה"ל, ופגיעה ביכולת שלהם לבצע את משימתם.

אולם זוהי לא התפנית היחידה בסיפור, בשטח אנו נוהגים לדבר ולשוחח גם עם הרועים הבדואים, הם מצידם מספרים לנו לא פעם, שהם דווקא מתנגדים לפעילות של אשרמן והירשפלד. אחד הרועים אמר לנו בין היתר כי מבחינתנו עדיף לו שאשרמן והירשפלד בכלל לא יגיעו והוא מסתדר עם החקלאים היהודים והצבא, בהמשך הוא גם אמר לי ש"הוא אמר (מתייחס לגיא הירשפלד) , שהוא יביא לי כבשים וכסף, ושיקר לי, גיא ואריק אומרים שאין להם כסף ואז מגיעים עם מכונית חדשה". מכאן שלא רק שהאנרכיסטים פוגעים בחקלאים הישראלים, גם הרועים הבדואים סובלים מהרצון שלהם ללבות את הסכסוך.

עלינו אזרחי ישראל ומתיישבי יהודה ושומרון, שהתיישבות ושמירת החוק חשובה לנו, חייבים להבין שהחזרת השקט לגזרה והמשך פיתוח ההתיישבות תלוי רק בנו. עלינו לקחת יוזמה ולמנוע מפעילי השמאל הקיצוני להשיג את יעדיהם. במידה ואתם מזהים אנרכיסטים בשטח, אל תהססו, עדכנו את כוחות הביטחון ובמקביל הפעילו את המצלמה בטלפון שלכם ותתחילו לתעד את פעילות האנרכיסטים. הקרב של היום הוא לא באמצעות הנשק אלא על ידי המצלמה, והקרב על התודעה יקבע ברשתות החברתיות. החובה שלנו היא לתעד, לצלם, להילחם בחזרה ולהחזיר את האנרכיסטים הביתה.

יהודה שרבאני, רכז השטח של תנועת "אם תרצו".