כתובת הנאצה נגד ריבלין שרוססה לפני כחודש בחצר תלמוד התורה "בוסטון" בבני ברק. צילום: איתי גדסי, רדיו קול חי
כתובת הנאצה נגד ריבלין שרוססה לפני כחודש בחצר תלמוד התורה "בוסטון" בבני ברק. צילום: איתי גדסי, רדיו קול חי

הרוחות סערו הבוקר סביב גרפיטי שנתגלה בבני ברק בבית הספר "בוסטון", בגנות נשיא המדינה ראובן ריבלין. אלא שכעת מתברר שגל הגינויים – שקשר בין הגרפיטי לנאום הנשיא בכנסת – היה מוקדם: העיתונאי איתי גדסי, מפוצץ את הבועה ומגלה לכתובת הנאצה אין כל קשר לנאום הנשיא.

לדברי גדסי, הכתב הפוליטי של רדיו קול חי, כבר לפני חודש הוא צילם את הגרפיטי "ריבלין – צלם בהיכל"  (ביטוי שמובא בתלמוד שהתייחס להכנסת פסל לבית המקדש). הגרפיטי, מגלה גדסי בראיון ל"היום הזה" שישודר הערב ב23:00, פורסם על ידי קיצונים מבני ברק המכונים "סיקריקים" שמחו נגד כניסת ריבלין נשיא "המדינה הציונית" לתוך תלמוד תורה בבני ברק. הנשיא הגיע לתלמוד התורה לפתיחת שנת הלימודים בתלמודי התורה בראש חודש אלול.
אף אחד לא התעניין בגרפיטי שרוסס בחצר בית הספר לפני חודשיים, מספר גדסי, ורק עכשיו תפסו טרמפ על הגרפיטי החדש שרוסס אתמול, למרות שאין שום קשר בין הגרפיטי לנאום הנשיא. את הסיקריקים לא מעניין המאבק בין ריבלין לנתניהו והגנתו של ריבלין על היועמ"ש. הם עסוקים במאבק פנים חרדי נגד הזדהות עם המדינה ונגד דריסת רגל לנשיא, שהיו לו בעבר התבטאויות מעורבות ביחס לציבור החרדי שקוממו את אותם קיצונים.
כתובת הנאצה נגד ריבלין שרוססה לפני כחודש בחצר תלמוד התורה "בוסטון" בבני ברק. צילום: איתי גדסי, רדיו קול חי
כתובת הנאצה נגד ריבלין שרוססה לפני כחודש בחצר תלמוד התורה "בוסטון" בבני ברק. צילום: איתי גדסי, רדיו קול חי
בוסטון הוא תלמוד תורה ותיק ונחשב ל"פתוח" באופן יחסי מכיוון שהוא משלב לימודי ליבה מלאים. מי ששולח את בניו שם באופן מסורתי נחשבים לציבור ליברלי חרדי. אם כי שבשנים האחרונות, עם התגברות התחרות בין המוסדות מלמדים ליבה, המוסד הפך למעט יותר אדוק.
הביקור שעורר סערה
כמידי שנה, גם השנה פתח את שנת הלימודים באחד מתלמודי התורה במגזר החרדי. הנשיא הגיע בראש חודש אלול אל תלמוד תורה בוסטון בבני ברק. הנשיא נפגש עם הנהלת תלמוד התורה בראשות המנהל הרב נתן פוקסברומר, כשלאחר מכן נכנס לכיתה א' שם פגש את התלמידים הצעירים. לביקור הצטרפו גם חבר הכנסת יעקב אשר ומנחם דויטש מפקח במשרד החינוך על החינוך החרדי.
ת״ת בוסטון נפתח לפני כ-25 שנה וחרת על דגלו הצטיינות בלימודי הקודש לצד שילוב לימודי חול. המרכז החינוכי כולל כיתות גן והיה בין ראשוני המרכזים החינוכיים ששילב אבחון מוקדם של בעיות התפתחות לנדרשים לכך. ״אנחנו כאן בזכות התלמידים,״ פתח הרב נתן, והנשיא השיב לו: ״התברכו התלמידים בגדולי המחנכים ואין חשובה ומבורכת כמשימתכם".
בתגובה לפרסום הגרפיטי, גינה יו"ר הכנסת, יולי (יואל) אדלשטיין בחריפות את ההתקפה נגד נשיא המדינה ראובן ריבלין והביע שאט נפש מהכיתוב החמור שרוסס נגדו. אדלשטיין הוסיף כי "השיח הקלוקל שרווח במדינה, מתדרדר מיום ליום ועלול להביא לפגיעה בנפשות ולכן על כולם לגנות מעשים מעין אלה ולפעול נגד תופעות של הסתה ביד קשה וללא רחם".
סגנית שר החוץ ציפי חוטובלי הגיבה וכתבה: "מזועזעת מכתובות הנאצה נגד הנשיא ריבלין ומגנה את אילו שכתבו אותן. צריך להוקיע מתוכנו את אילו שמסיתים לפגיעה בנבחרי ציבור, משמאל ומימין. על המשטרה למצות את הדין עם המסיתים נגד נשיא המדינה ריבלין. על המערכת הפוליטית כולה לגנות תופעות חמורות כאלה. חופש הביטוי מאפשר מרחב גדול של ביקורת, אך הסתה היא עבירה פלילית חמורה שאין כל קשר בינה לבין ביקורת לגיטימית."
יו"ר האופוזיציה ח"כ יצחק הרצוג פרסם תגובה: "‏הנה זה בא: לפני יומיים אמרתי שתכף יכנו את הנשיא ריבלין בוגד. התחלנו בחמוצים ומהר מאד הגענו למשומדים נאצים. הפה שהתיר נדרש מיידית לאסור ולעצור".
יו"ר 'יש עתיד' ח"כ יאיר לפיד הגיב בטוויטר: לכל מי שהסית נגד הנשיא אתמול ״והזדעזע״ היום מכתובות הנאצה נגדו. מה חשבתם שיקרה?
יו"ר סיעת 'יש עתיד' ח"כ עפר שלח, הצטרף גם הוא למגנים: "יש פוליטיקאים, בעיקר באגפים מסויימים בליכוד, שיש להם שיטה: ראשית, מסיתים ומסמנים בוגדים ו״אנשים שפועלים נגד רצון העם״. אחר כך, כשאיזה מופרע מתרגם את דבריהם לכתובת נאצה או לאלימות, הם מביעים זעזוע. אף אחד לא קונה את הצביעות הזו".
שלח אמר עוד, כי "התגובה הפבלובית של גדוד מגיני נתניהו היתה צפויה. לא פחות צפוי הזעזוע המעושה שלהם כשמישהו קורט לנשיא נאצי. ביבי ושלוחיו זורעים רוח רעה בציבוריות שלנו. הם לא יכולים להגיד שהסופה שאנחנו קוצרים אינה מעשה ידיהם".
צבי טסלר

צבי טסלר:עוד באותו נושא