משטרת , יחד הסוכנויות הפדרליות בארה"ב, ממשיכה בחקירת בן ה-46 שחשוד כי ביצע את הטבח הרצחני בבית הכנסת '' בעיר פיטסבורג שבפנסילבניה, קטל 11 בני אדם ופצע עשרות אחרים, חמישה מהם במצב אנוש – לא לפני שצעק "כל היהודים חייבים למות".

ציוץ של הרוצח מלפני חודש

 

למרבה הצער, הכתובת – כמו במקרים רבים אחרים – הייתה על הקיר. תוך שהוא עושה שימוש בשם הקוד הנאצי '', באוורס פרש באין מפריע ולאורך חודשים ארוכים את משנתו האנטישמית ברשת החברתית Gab – המקבילה של הימין הקיצוני לטוויטר. כך למשל, צייץ לפני כחודש בחשבון שלו כי הגיעה העת ל"הכין את התנורים על מעלות שוב" – על משקל הביטוי Make America Great Again.

הרוצח רוברט באוורס. צילום מסך

 

המספר 1488 משמש עבור ארגונים ניאו-נאצים וחסידי תורת עליונות הגזע הלבן כקוד זיהוי. המספר 14 מתייחס ל-14 המילים באנגלית שמרכיבות את הסלוגן הנאצי "אנו חייבים להבטיח את המשך קיומנו ואת עתיד ילדינו הלבנים". הספרה 88 מסמלת את הביטוי האנטישמי "הייל היטלר", שכן האות H היא האות השמינית באלפבית הלטיני. כך מסבירים ב'ליגה נגד השמצה' (ה-ADL).

 

בציוץ שפרסם זמן קצר לפני הטבח, כתב באוורס כי HIAS (ארגון יהודי-אמריקאי, שהוקם במטרה לסייע ליהודים נתיני ארצות הברית להשיג רישיונות כניסה עבור קרוביהם שבאירופה) פועל למען הבאת פולשים לארה"ב, שכל מטרתם "להרוג את בני עמנו". לפני שחשבונו נמחק, הספיק להסביר עצמו: "אינני יכול לשבת מנגד, בזמן שבני עמי נטבחים. לעזאזל עם איך שזה ייראה – אני נכנס פנימה".

 

באוורס, המזוהה עם הימין הקיצוני האנטישמי, אף דאג להציג לראווה את כלי הנשק שלו, תחת הכותרת "משפחת הגלוק שלי". חשבונות המדיה החברתית שלו הביעו שנאה תהומית ליהודים. כך למשל כתב כי "אמריקה לא תהיה גדולה שוב כל עוד יש נגע יהודוני ('kike')".

כאמור, הוא נכנס לבית הכנסת באין מפריע כשהוא לבוש בשכפ"ץ, עבר בין האולמות בזמן שבמקום נערכו תפילות וטקס הענקת שם לתינוקת שנולדה, וירה ללא אבחנה בעשרות המשתתפים מנשק חצי אוטומטי ושלושה אקדחים שהיו ברשותו.

מסע הטבח המתוכנן גבה את חייהם של 11 בני אדם (בהם ככל הנראה 3 שוטרים) והשאיר 6 פצועים (בהם 2 פצועים אנוש). בסופו של מסע הירי הסגיר עצמו למשטרה, כשהוא פצוע קל.

ברשת היו שמיהרו לייחס את שיוכו הפוליטי של הרוצח לנשיא טראמפ, אולם פרסומים שהעלה בחודשים האחרונים מוכיחים את ההיפך הגמור. באוורס התנגד לקירבה של טראמפ ליהודים.

לינור בר-אל

לינור בר-אל


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.