היום התקיימו בכנסת שורה של אירועים לציון 11 שנים לגירוש מגוש קטיף. במהלך הכנס המרכזי שהתקיים באודיטוריום הכנסת עלה לדבר יו"ר האופוזיציה ח"כ יצחק (בוז'י) הרצוג מהחנה הציוני "אין ספק שהמתיישבים בגוש קטיף היו שיא החלוציות באותה תקופה. בחירתכם באיש נפל על צוואר אחיו -גדולה." אמר הרצוג ״אני הייתי במחנה שתמך במהלך וחושב שהמסקנה היא שלא נכון לצאת חד צדדית. אני חושב שרוב הציבור לא רוצה לחזור לעזה ועדיין על עם ישראל לכבד ולהבין את קורבנכם העמוק ואת הכאב באתי להצדיע לכם״

הרצוג

יו״ר הכנסת, ח״כ יולי אדלשטיין אמר: " העקירה נעשתה שלא מרצון וללא תכלית ראוייה המחירים המשפחתיים הנפשיים והאישיים כבדים מנשוא, היתה ספינת הדגל של ההתיישבות. מי שלא היה חלק מהעקירה לא יבין את גודל הצלקת. אני אומר נוכח הניסיון לא להביא לעקירות נוספות. מהמקום בו מגרשים אנשים מביתם לא יצמח טוב ולא יבוא שלום. העקירה חייבת להיות האחרונה בתולדות ישראל״. בדבריו קרא יו״ר הכנסת אדלשטיין להחיל את הריבונות על מעלה אדומים ולסיים עם התפיסה שויתור על אדמות יביא שלום.

אורי אריאל
השר אריאל. צילום דוברות הכנסת

שר החקלאות ח"כ אורי אריאל: "שנה אחר שנה אנחנו נפגשים בארועים מסוג זה ועדיין לא תמה המלאכה. עדיין רבות המשפחות שלא הצלחנו להביא אל מחוז חפצן, אל המנוחה והנחלה. במבט לאחור לא היתה שום תכלית לאומית לגירוש הזה. במבחן התוצאה זה כשלון של 100%. אני מצדיע להורים ולבני הנוער שלמרות החששות לשבר בקרב אוכלוסיית המתיישבים, הם ממשיכים להתגייס לצבא ולחברה בצורה משמעותית כפי שהיה בעבר. מבחינה רעיונית נשאר עם צמד המילים 'נזכור ונחזור'".

לאחר מכן הועלתה ההצגה 'עת לדעת', המבוססת על פגישתה של המחזאית תמר חלוצי תל אביבית שמאלנית חילונית עם שני סטי שחקנית דתיה. המפגש וההצגה שנולדה בעקבותיו מובילות את השתיים להצגה סוחפת המספרת את הסיפור האנושי, את האבדן שחוותה הדמות עליה מבוססת ההצגה והמשבר האידיאולוגי. ההצגה ממשיכה גם לחיים החדשים לאחר ההתנתקות .

שרת המשפטים איילת שקד: "רשויות אכיפת החוק צריכים לתחקר את אירועי ההתנקות, פגעו בזכויות אדם ובזכויות עצירים".

שקד סיפרה כי במהלך ההתנתקות נכנסה לגוש "בעצם הייתי שב"חית מספר ימים כי רציתי לראות בעיניים מה קורה בהתנקות ומה שראיתי שם זה הטריגר להכנס לפוליטיקה". עוד הוסיפה שקד שלדעתה נהג שרון בדורסנות "תוך כדי פגיעה קשה וחמורה בזכויות אדם המשטרה משרד המשפטים ורשויות אכיפת החוק צריכים לתחקר את האירועים שהיו אז. היו גם פגיעות בזכויות עצורים".

שקד התייחסה גם לאפשרות לחזור לצפון השומרון "אנחנו נמצאים במצב מדיני מורכב. אם הבית היהודי היה בשלטון יכול להיות שהייתי עונה אחרת אבל את השאלה הזו נכון להיום צריך להפנות לליכוד" וסיכמה "התקווה היא מה שלקחתם על עצמכם להפריח את הנגב והשממה".

 

מערכת ערוץ 20

מערכת ערוץ 20


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.