הכנסת בחרה במתניהו מרדכי אנגלמן, מועמד הקואליציה, לתפקיד מבקר המדינה הבא. אנגלמן, המכהן כמנכ"ל המועצה להשכלה גבוהה, נבחר בבחירות חשאיות ברוב של 67 חברי כנסת תומכים מול 48 מתנגדים ו-5 נמנעים וגבר על מועמד האופוזיציה האלוף במיל' גיורא רום.

חברי 'ישראל ביתנו' שהתחייבו לתמוך באנגלמן תיעדו את הצבעותיהם.

ראש הממשלה בנימין נתניהו התקשר למבקר המדינה ובירך אותו: ״אנשים התרשמו מהיושרה והמקצועיות שלך. אתה תעשה עבודה נהדרת ואני בטוח שתפעל לטובת המדינה ולטובת אזרחי ישראל – בלי שום שיקול אחר״.

נשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין ברך על מינויו של אנגלמן לתפקיד ואמר: "ברכות מעומק הלב למבקר המדינה הנבחר . מוסד הוא מהמוסדות החשובים והמרכזיים בדמוקרטיה הישראלית וכוחו בעצמאותו. מסמל מחויבות בלתי מתפשרת לשלטון החוק ולביקורת עצמית יעילה ונוקבת, ללא מגור ללא מורא. מתניהו יקר, שא ברכה במשימתך החשובה ותצלח דרכך למען המדינה ואזרחיה."

ח"כ משה גפני מברך את המבקר הנבחר

ככל הנראה שני חברי כנסת מהאופוזיציה הצטרפו לתמיכה באנגלמן. חבר הכנסת יועז הנדל (כחול לבן) הפנה אצבע מאשימה לעבר חברי הכנסת הערבים.

בתגובה חברי סיעת חד"ש-תע"ל תקפו אותו. "חברי חד"ש-תע"ל הצביעו פה אחד למען מועמד האופוזיציה גיורא רום. אנחנו מחויבים להתנגד לשלטון נתניהו ולשומרי הסף מטעמו. כחול לבן צריכה לבחון מי שבר שורות אצלה במקום לתלות אשמה בחברי הכנסת הערבים.
דבריו של יועז הנדל, לפיהם אנו פועלים התיאום עם נתניהו, הם יהירים ומתנשאים, והוא האחרון שיכול להטיף לנו מוסר".

הכירו את המבקר החדש

אנגלמן (53) הוא בוגר האוניברסיטה העברית עם תואר ראשון בהצטיינות בכלכלה וחשבונאות ותואר שני בהצטיינות במנהל עסקים. בצבא שירת בחיל השריון וכיהן בהמשך כמנכ"ל המועצה להשכלה גבוהה, מנהל השלוחה הירושלמית של משרד רואי החשבון פאהן,קנה ושות', סמנכ"ל כספים במכללה להנדסה בירושלים, מנכ"ל מועצת שוהם ומשנה לנשיא ומנכ"ל הטכניון.

על פי חוק יסוד: מבקר המדינה, תפקידו של המבקר הכפוף לכנסת הוא לקיים ביקורת על המשק, הנכסים, הכספים, ההתחייבויות והמינהל של המדינה, של משרדי הממשלה, של כל מפעל, מוסד או תאגיד של המדינה, של הרשויות המקומיות ושל גופים או מוסדות אחרים שהועמדו על פי חוק לביקורתו. בנוסף, מבקר המדינה יבחן את חוקיות הפעולות, טוהר המידות, הניהול התקין, היעילות והחיסכון של הגופים המבוקרים, וכל עניין אחר שיראה בו צורך.​

 

אלירן טל
כתב בדסק המדיני של ערוץ 20

רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.