No Tag To Print

נתניהו וכץ במסיבת עיתונאים על מתווה הנכים, 3 ינואר 2018. צילום: הלל מאיר/TPS

הכנסת אישרה את החוק להעלאת קצבאות הנכות

במסגרת החוק – הצמדת שכר הנכים לממוצע והעלאת הקצבאות ב-4 פעימות. מחר: החוק יעלה לדיון בוועדת העבודה והרווחה להכנה לקריאה שניה ושלישית. נתניהו: "מהלך שישנה את סדרי עולמנו"

הפגנת נכים. צילום: פלאש 90
הפגנת נכים. צילום: פלאש 90

 

מליאת הכנסת אישרה היום (ד') בקריאה ראשונה את הצעת חוק הביטוח הלאומי להגדלת קצבת הנכות. 90 ח"כים תמכו ללא מתנגדים והצעה תועבר לוועדת העבודה והרווחה שכבר מחר תחל בהכנתה לקריאה שנייה ושלישית.

בהצעת החוק מוצע להגדיל את קצבת הנכות הכללית בסכום של כ-340 ש"ח החל מיום 1.1.2018 ובסכום נוסף של כ-161 ש"ח נוספים החל מיום 1.7.2018. ההגדלה תינתן במלואה גם לזכאים לקצבה שנמצאים במוסדות במימון ציבורי. כמו כן, מוצע להגדיל את קצבת השירותים המיוחדים לנכים בסכום של כ-200 ש"ח החל מיום 1.1.2018. נכים שעברו בעבר לקבל קצבת אזרח ותיק יהיו זכאים לתוספת בסכום של כ-170 ש"ח החל מיום 1.1.2018 ולתוספת של כ-80 ש"ח נוספים החל מיום 1.7.2018.

עוד מוצע להגדיל את הסכום שאינו מובא בחשבון לחישוב הכנסת הנכה לצורך בחינת הזכאות לגמלה לסכום של כ-3,400 ש"ח החל מיום 1.1.2018 וכ-3,500 ש"ח החל מיום 1.7.2018. בנוסף מוצע כי קצבאות נכות כללית, שירותים מיוחדים וילד נכה המשולמות החל משנת 2022 יעודכנו לפי הצמדה לשכר הממוצע במשק. עוד מוצע כי ועדה ציבורית תמליץ על הגדלה נוספת של שיעור הקצבאות בשנים 2020 ו-2021 בכפוף למגבלת עלות כוללת.

רה"מ בנימין נתניהו בישיבת הממשלה, ינואר 2018. צילום: אוהד צוויגנברג, פלאש 90
רה"מ בנימין נתניהו. צילום: אוהד צוויגנברג, פלאש 90

 

ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר בתחילת הדיון: "זה מהלך שמשנה את סדרי עולמנו, עשרות שנים ציבור בעלי המוגבלויות במדינה חיכה לתוספת משמעותי כזו. נפגשתי איתם ושמעתי דברים קורעי לב שנכנסים ללב. יש פה צדק חברתי קלאסי פשוטו כמשמעו. לעזור לאנשים שזקוקים לעזרה ואינם יכולים מיידית לעזור לעצמם. יש כאן תיקון עולם, תיקון עולמינו. התנאי לצדק חברתי הוא צמיחה כלכלית, אין דרך אחרת".

"אין רגישות חברתית בלי מדיניות כלכלית, אין מדיניות כלכלית של צמיחה ללא מדיניות שוק חופשי, אין. השוני הגדול שאנחנו רואים בכלכלות העולם, ובייחוד בכלכלתה של סין, זה פתיחת דרגות גדולות מאוד של חופש כלכלי. לא השתנה שם, לא השתנו הסיסמאות של צדק חברתי, מה שהשתנה זה היכולת להוציא מאות מיליוני אנשים מעוני מרוד ע"י פתיחת השווקים. זה מה שאנחנו עשינו כאן במדינה בפתיחת הכלכלה הישראלית כי הצמיחה היא המתכון והיא הבסיס לצדק החברתי. הדברים הללו של יכולת להעניק את הפירות החברתיים, תלויים בצמיחה הכלכלית, והצמיחה הכלכלית תלויה בהמשך המדיניות  שמטפחת יזמות, מטפחת תחרות, מטפחת שוק חופשי".

יו"ר האופוזיציה יצחק הרצוג הגיב: "מדינה מתוקנת לוקחת אחריות כלפי אזרחיה כמחויבות בסיסית, לא צריך כל היום להגיד תודה. זה צריך להיות דבר נתון וברור שהמדינה מושיטה יד ודואגת לרשת ביטחון בסיסית לאלה שהגורל התאכזר אליהם, ובוודאי בונה רשת ביטחון בסיסית שנוגעת לחינוך, בריאות, רווחה, ביטחון אישי, סעד ועוד ועוד נושאים".

נתניהו וכץ במסיבת עיתונאים על מתווה הנכים, 3 ינואר 2018. צילום: הלל מאיר/TPS
השר כץ במסיבת עיתונאים על מתווה הנכים. צילום: הלל מאיר/TPS

 

שר העבודה והרווחה חיים כץ: "זה שלב נוסף בדרך להביא את קצבת הנכות לשכר מינימום. אני רוצה להודות למנהיגי ציבור הנכים שהובילו את המאבק ונתנו לב ונשמה, ויצרו את מתווה הנכים. הפיכת מתווה להסכם זו תורה. עברתי הרבה הסכמים, יצרתי הרבה חוזים כאלה, הסכמים קיבוציים, ושם בהפיכה מכתוב לחוק או מהסכמה להסכם, שם אתה צריך לשים את עיניך כי שם אתה יכול או לזכות בכול או לאבד את הכול".

ח"כ קארין אלהרר: "אני הייתי מציעה לכל המעורבים שקושרים לעצמם כתרים כרגע – אל תעופו על עצמכם. הפעימה הראשונה והשנייה משמעותן עלייה של 500 שקלים. אם מישהו חושב שזה התיקון ההיסטורי – בסדר, מברכים על התיקון, אבל עם זה יהיה להם הון? עם זה יוכלו לחיות בכבוד? עם זה העלינו מעל קו העוני? בואו, תהיו צנועים. הבאתם תיקון, ואני מברכת אתכם, אבל אל תחשבו שתיקנתם עולם. הצעת החוק היא הצעה שרחוקה מלהיות הצעה מושלמת".

ח"כ אילן גילאון: "המלחמה המתמשכת שלנו על העלאת קצבת הנכות היא לא רק המלחמה של הנכים, זאת מלחמת השחרור של כל מי שנפגע מהחלוקה הלא צודקת של המשאבים ומסדרי העדיפויות העקומים של הממשלה. אני אתמוך בכל חוק ולא אכפת לי מי יקבל את הקרדיט כל עוד הוא מקיים לפחות את הסכם הפשרה שנחתם בהסתדרות ככתבו וכלשונו. לצורך כך אגיש הסתייגויות בהמשך הדיון בוועדת העבודה והרווחה כדי לוודא שעקרונות ההסכם יבוטאו בחקיקה: העלאת הקצבה ל-4,500 ש"ח לפחות, הצמדה לשכר הממוצע במשק מהיום הראשון, חוק אחד שכולל מקסימום ארבע פעימות ומעלה את הקצבה בסופו של דבר לפחות לסכום הנ"ל, העלאת הדיסרגרד ל- 5,300 ש"ח, כל הקשישים הנכים יזכו בקצבה הגדולה מבין השתיים כמו בעבר."

It is not Android