הכנסייה היוונית-אורתודוקסית מכרה בעסקת ענק את זכויות הבעלות שלה על אדמות השכונות ורחביה בירושלים לשותפות ‘’ בהובלת משפחת . כך פורסם ב’ערוץ 7′. העסקה נחשפה בעקבות עתירה שהוגשה מטעם הכנסייה לעיריית .  הזכויות שנמכרו כוללות כמעט 600 דונם במערב – עליהם כאלף ומאתיים יחידות דיור, ביניהן חלק ממוזיאון ישראל, תיאטרון החאן ומרכז מורשת מנחם בגין.

מרכז מורשת מנחם בגין. צילום:פלאש 90
מרכז מורשת מנחם בגין, גם הוא על אדמות הכנסייה שנמכרו. צילום: פלאש 90

העסקה בוצעה כבר באוגוסט 2016, אולם במשך תשעה חודשים נשמרה בסוד ופרטיה נחשפים כעת רק בשל עתירה שהגיש בא כוחה של הפטריארכיה נגד עיריית ירושלים בדרישה שזו תואיל להמציא אישור עירייה הנדרש לשם השלמת רישום העסקה בלשכת רישום המקרקעין. משהתמהמה העירייה מלמסור את המסמך במשך תשעה חודשים עתרה הכנסייה בעניין  ובכך חשפה את פרטי העסקה שנחתמה זה מכבר.

בעתירה שהגישה הפטריארכיה לא מצוין סכום העסקה, עם זאת, על פי נתוני רשות המסים, ביום בו בוצעה העסקה דווח לה כי אחת מהחלקות שבבעלות הפטריארכיה נמכרה תמורת 38 מיליון שקל.

פטריארך הכנסייה היוונית אורתודוקסית, תיאופילוס השלישי. צילום: פלאש 90
פטריארך הכנסייה היוונית אורתודוקסית, תיאופילוס השלישי. צילום: פלאש 90

זכויות החכירה שהיו נתונות עד עתה בידי הפטריארכיה הועברו לידי השותפות הישראלית, וזו תעמוד מכאן ואילך ישירות מול הדיירים. עובדה המוציאה למעשה את קק”ל, שחכרה את השטח מהפטריארכיה, מתמונת הבעלות. על פי הסכמי החכירה הקיימים בין הפטריארכיה לקק”ל מאז שנת 1951 השטח המדובר הוחכר למאה שנים. המשמעות היא שבשנת 2051 יצטרכו החוכרים לנהל מו”מ מחודש מול הפטריארכיה על חכירה נוספת. התקופה הקצרה שנותרה עד לתום תקופת החכירה מקשה בשנים האחרונות על הדיירים-החוכרים למכור את הנכס שהם מחזיקים בו.

בשנת 2011 חתם הפטריארך היווני אורתודוקסי, תיאופילוס השלישי, על עסקה בה מכר את זכויות החכירה לשותפות ‘ניות’, הקבוצה שכעת מתברר כי לפני תשעה חודשים רכשה גם את זכויות הבעלות על הקרקעות. מלבד האדמות ברחביה מחזיקה הכנסיה בנכסי נדל”ן רבים אחרים, ביניהם אדמות בעיר העתיקה בירושלים ובאזורים אחרים בעיר, בבית-לחם, וביפו.

 

 

 

מערכת ערוץ 20

מערכת ערוץ 20


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.