מפלגת העבודה על כל שותפותיה לא יכולה להיכנס לממשלת נתניהו, גם אם רוב חבריה ירצו בכך. בנימין נתניהו הוא ראש הממשלה הליכודי שהכי נוח לחמאס, הוא אינו מתנגד לשיחות עם אבו-מאזן ולמסירת חבלי מולדת זה לדעתו פשוט לא אפשרי, אך אם היה אפשרי הוא היה רוצה בכך, עמדת שמאל קלאסית. הוא אינו יוזם התחלות בניה ביהודה ושומרון. אפילו יריב אופניהיימר יכול להתראיין לערוץ 20 ולשחרר חיוך ולא להיראות מודאג כפי שהיה רגיל בתקופתו של השר אורי אריאל במשרד השיכון. אין כל התחלה של רפורמות בשדה מערכת המשפט ובג"ץ. גם לא בעתיד הנראה לעין, אמנם איילת שקד בתפקיד שרת המשפטים אך האצבעות של כולנו חוסמות כל חקיקה בנושא. גם עמדתו של ראש הממשלה ושל מרבית חברי הקבינט שלו לגבי משטר הטרור של החמאס בעזה מוצאת חן אפילו בעייני שלי יחימוביץ. גם על הגישה הפייסנית של משרד הביטחון מתאימה מאוד למחנה הציוני.

נתניהו והרצוג. אין מחנה משותף. פלאש 90
נתניהו והרצוג. אין מחנה משותף. פלאש 90

אם כך מדוע לא תשב מפלגת העבודה בממשלת נתניהו? מרבית חברי הכנסת של מפלגת העבודה לא יכולים מבחינה ציבורית לשבת בממשלת נתניהו. הם בנו את הקריירה הפוליטית שלהם כהפיכת נתניהו ל"אוייב שלהם". לאדם מושחת, מנותק, פאשיסט, חזיר קפיטליסטי וכו' וכו' . התוויות האלה אף על פי שלא רווחות בציבור הכללי, מאוד חילחלו לציבור המצביעים של מפלגת העבודה. כיצד יסבירו כזאת חבירה עם גורם שטני כמו נתניהו ?!

אם מפלגת העבודה בכל זאת תצליח להעביר כניסה לממשלת נתניהו. זה יגרום לפיצול המפלגה באופן וודאי. איך ישבו סתיו שפיר, מירב מיכאלי, זוהר בהלול ויוסי יונה עם חברי הליכוד ? זה יקרע את המפלגה באופן בלתי נמנע מחברי מפלגת העבודה המחזיקים בדעות קיצוניות. אולי זה מה שנתניהו למעשה זומם לפצל את מפגלת העבודה, לפצל אותה פעמיים פעם מהתנועה שהוא לכאורה לא מוכן להכניס את ליבני לממשלה ופעם מסניף מרצ היושב באגף השמאלי של המפלגה.

גם ליברמן לא ממש "רץ" להיכנס לממשלת נתניהו וגם אינו נראה מודאג מכניסתו של הרצוג. ייתכן שזה מה שליברמן רוצה כניסה של מפלגת העבודה כדי שיוכל לבקר את נתניהו מימין ביתר שאת ואת תפקודו ההססני ולזכות במנדטים של מאוכזבי הליכוד. ליברמן באופן אופרטוניסטי מוכן לשבת ביציע ולצפות בכישלונו של נתניהו כדי להיות חכם בדיעבד אחר כך. איזו מן התנהגות פוליטית איומה היא זאת , כך לא מתנהג מנהיג לעתיד. כך מתנהג פוליטיקאי קטן שלא יאריך ימים. כשמוצגת אצל ליברמן ברירת טובת המדינה או טובת ממשלת נתניהו הוא מעדיף ששתיהם יפגעו ולא ששתיהם "יעשו חיל".

 

20 News

20 News