1. גן החיות התנכ"י חוגג 25 שנים וכולם נהנים – ירושלים

צילום:גן החיות התנכ"י

 

גן החיות התנ"כי חוגג 25 שנה, ומציע למבקרים קיץ מלא בחגיגות ואירועים מיוחדים, עם הופעות מוזיקה חיה, תערוכות מיוחדות, סיורי קיץ חדשים ועוד שלל פעילויות שימתינו למבקרים בעיקר בשעות אחה"צ, הערב ואפילו הלילה.

בשעות אחה"צ יוכלו המבקרים להצטרף לשני סיורים חדשים שיתקיימו השנה לראשונה. בראשון – "וטרינרים צעירים", יצאו המבקרים לסיור מרתק במרפאת הגן ובדרך יגלו כיצד מטפלים בנחשים ארסיים וכיצד מחסנים את הפינגווינים. במרפאת הגן, בה נערכים הניתוחים והטיפולים,יגלו המבקרים את נפלאות הווטרינריה – מניתוח תמונות רנטגן ועד החייאות וטיפולים לבעלי החיים, מהצב ועד הפיל.

 

מתוך תערוכת "מטפלים, בעלי חיים ומה שביניהם". צילום: צוריאל פנש

 

במהלך הקיץ יתקיימו המופעים "שרים בגן" ו-"קונצרט בין ערביים" של סימפונט רעננה בגן החיות התנכ"י, הכוללים יצירות קלאסיות מוכרות ואהובות לכל המשפחה. כמו כן, יוכלו המבקרים לצפות בלא פחות מ-3 תערוכות חדשות – תערוכת "היחמורים חוזרים להרי ירושלים", תערוכת "ילדות בגן החיות" ותערוכת "מטפלים, בעלי חיים ומה שביניהם". בנוסף, אורחי הגן לאורך השנים מוזמנים להעביר תמונות שצולמו בגן החיות ב-25 השנים האחרונות. הזוכים במקומות הראשונים יזכו בכרטיסי טיסה לאירופה, מצלמה מקצועית ומנוי משפחתי לגן החיות.

2. עומדים על הראש: יוגה משפחתית לאור השקיעה – שדה בוקר

קיץ בצריף בן גוריון. צילום: חנן אפשטיין

 

עמידה על הראש היא כבר כמעט בגדר חובה כשמבקרים בצריף בן-גוריון בשדה בוקר, בעיקר אל מול הפסל המפורסם המציג את ראש הממשלה הראשון של ישראל עושה זאת בעצמו, ממש כפי שהיה עושה מדי יום. אבל בקיץ הקרוב, מדריכי יוגה מקצועיים יראו למבקרים עוד תרגילים רבים שאפשר לתרגל באתר.

בימי חמישי, בתאריכים 26/7-24/8 יפתח צריף בן-גוריון במיוחד בין השעות 17:30-19:30 לתרגול יוגה משפחתי. יחד עם הבריזה הנעימה של תחילת הערב, והשמש שיורדת אט אט אל מול נופי המדבר, זו התפאורה המושלמת לתרגול יוגה קליל, שבו ממש ניתן לדמיין לרגע גם את בן-גוריון מתרגל במזרון ליד.

בן גוריון וחדר הסודות. צילום: חנן אפשטיין

 

בנוסף, המבקרים באתר יוכלו להיכנס לחדר הסודות של בן-גוריון, ולנסות לגלות מחדש דברים שהחביא ראש הממשלה הראשון של ישראל.  מה הסתיר דוד בן-גוריון מעיני הציבור? אילו סודות מדינה הוחבאו בחדרו הסודי? והאם כל האמת תצא אל האור הקיץ?

בחדר (הבנוי כחדר בריחה) מחכים חומרים מתקופת הקמת המדינה: מסמכים, מכתבים, תמונות והקלטות הקשורות בימיה הראשונים של המדינה ובבן-גוריון עצמו. המשתתפים יצטרכו לענות על חידות, לפתוח מנעולים, ולשתף פעולה עד למציאת תיבת אוצר ופיענוח החידה האחרונה. לאחר פיצוח הקוד האחרון בחדר יתגלה למשתתפים אוצר היסטורי מרגש.

חדר הסודות יפעל מידי יום שישי החל מה-27 ביולי ועד ה-25 באוגוסט בשעות 11:00,12:00,13:00 וההשתתפות מותנת בהרשמה מראש על בסיס מקום פנוי, ובתשלום נוסף.

שעות פתיחה: ראשון עד חמישי 8:30-16:00, שישי וערבי חג 8:30-14:00.  יש להגיע עד שעה לפני הסגירה. מחיר כניסה: 15 ₪ לילד (עד גיל 18) 20 ₪ למבוגר.

 

3. ארבעת יסודות הטבע בפארק נאות קדומים – יער בן שמן

קיץ בנאות קדומים. צילום: אלדד מאסטרו

 

ארבעת יסודות הטבע יגיעו הקיץ לפארק נאות קדומים לסדרת סיורים מרתקים בנופי התנ"ך. הסיורים יתקיימו מדי יום חמישי בשעות אחה"צ. בעקבות האדמה יתקיים מפגש עם הקדרית, שתחשוף את נפלאות ה"חומר" ותדגים עבודה על אובניים ואת השלבים ביצירת כלים. בהמשך מתנסים ביצירה ובפיסול בחומר בשילוב חומרים מן הטבע, רואים בתים של בעלי חיים אשר בונים את ביתם מאדמה ומתנסים בבנייה בבוץ.

יחד עם הרוח מטיילים בעקבות צמחי הבושם שחום הקיץ משחרר את ריחם לאוויר הפתוח. מכינים שקית צמחי בושם או קטורת טבעית, מכירים את רוחות השמיים באמצעות משחק משעשע, מכינים פעמוני רוח מחומרים מן הטבע ומנסים יחד לפענח מה מספרות הציפורים במעופן.

הסיור השלישי מתמקד בנוזל החיים  – המים. בסיור זורמים בין מקורות מים שונים ומתקנים חקלאים קדומים הפועלים בכוח המים כגון: טחנת קמח, גלגל אנטיליה ובור מים, שם רואים את השפעת המים על אבן. מתנסים בהעלאת מים ונשיאתם בעול (אסל ודליים) ובונים מכשיר פשוט מחפצים ממוחזרים וחומרים מהטבע, בעזרתם מעבירים את המים תהליך טיהור וניקוי.

קיץ בנאות קדומים. צילום: רעות דרור

 

הסיור האחרון יעסוק באש. השליטה באש הייתה אחד מההישגים הגדולים הראשונים של האנושות. ביום בו גילה האדם את האש השתנו חייו ללא היכר; ניתנה לו היכולת לחמם ולהאיר את ביתו, לבשל את מזונו, להגן על עצמו ועוד. בסיור מכירים חומרי בעירה מהטבע ומתנסים בשיטות הדלקת אש בעולם הקדום. פוגשים בנפח ברזל שהאש היא מקור האנרגיה שלו ליצירת כלים מברזל, ולסיום, יוצרים עששית מחומרים ממוחזרים.

תאריכי הסיורים:

"אמא אדמה" – 5.7.2018, כ"ב בתמוז | 2.8.2018, כ"א באב

"עושים רוח" 12.7.2018, כ"ט בתמוז | 9.8.2018, כ"ח באב

"עולם המים" – 19.7.2018, ז' באב | 16.8.2018, ה' באלול

"כוח האש" – 26.7.2018, י"ד באב | 23.8.2018, י"ב באלול

הסיורים יחלו בימי חמישי בשעה 17:00 וימשכו כשעתיים וחצי. ההשתתפות בהרשמה מראש בלבד

עלות למשתתף: 40 ₪ (תשלום מגיל 4 ומעלה)

 

4. תערוכת "ביננו" במוזיאון ישראל – ירושלים

פרצוף אנושי מסתתר מאחורי אימוג'י מחייך. מדרכה יפואית הופכת לסלון ביתי. ארוחת ערב משפחתית מתרחשת בטלפונים סלולריים. תערוכה חדשה לכל המשפחה במוזיאון ישראל בודקת: מה טיבו של הקשר האנושי במציאות המודרנית? אילו מפגשים מותירים בנו את החותם העמוק ביותר? והאם ריבוי קשרים וירטואליים הופך אותנו לבודדים פחות?

צילום: לורה לכמן

 

אז אם אתם שוחרי אומנות ואוהבים קצת לשטוף את העיניים, התערוכה תיפתח החל מה-27.6.2018 במוזיאון ישראל שבירושלים. כבר בכניסה לתערוכה מתרחש מפגש מפתיע עם מבקרים אחרים, ולאחריו מתחיל מסע מרתק בין חיבורים אנושיים; ציורים, תצלומים, וידאו ועבודות אינטראקטיביות המשתפות את הקהל, של אמנים מובילים מישראל ומחו"ל. היצירות השונות בוחנות את המפגשים שלנו עם הזולת: מהמפגש עם האדם הקרוב ביותר ועד למפגשים וירטואליים, חד-פעמיים וחוצי-יבשות.

 

5. אמת המים המוארת ליד שער שכם – ירושלים

 

אטרקציה חדשה בטיילת הדקלים בשער שכם: אמת המים המוארת בטיילת הדקלים שמחוץ לשער שכם. המקום נחנך לאחרונה כחלק מתהליך ריענון המרחב הציבורי בעיר העתיקה. טיילת הדקלים בקרבת שער שכם הינה מקום מפגש ופעילויות לתושבי העיר העתיקה וסביבותיה, טיילת שוקקת לתיירים ומבקרים, מתחם פעילויות פנאי ותרבות על רקע הנוף המונומנטלי של חומת ירושלים. הטיילת הינה חלק מגן לאומי "סובב חומות" הכולל את רצועת הצמחייה סביב חומות העיר העתיקה (כ-4 ק"מ היקפי).

6. קיץ חם במוזיאון נחום גוטמן לאומנות – נווה צדק, תל אביב

צילום: דורי עינת

מוזיאון נחום גוטמן לאמנות יערוך בחודשי חופשת הקיץ מגוון פעילויות מיוחדות למבוגרים וילדים. הפעילויות יתקיימו בהשראת התערוכה 'נופים נעלמים ומפות נסתרות' המציינת 120 שנה להולדת נחום גוטמן ו-20 שנה להקמת המוזיאון. בין הפעילויות אשר יתקיימו במוזיאון במהלך שעות היום ובשעות הערב יהיו סיורים למשפחות, סדנאות לילדים ולמבוגרים, שיחי גלריה והדרכות פתוחות לקהל הרחב בתערוכה החדשה.

הפעילויות יתקיימו בהנחיית צוות המדריכות של המוזיאון ובהשתתפות אמנים ומרצים אורחים. הסדנאות יעסקו בנושאים הקשורים לעונת הקיץ והחופש הגדול, וישלבו תכנים מהתערוכה החדשה.

צילום: נועה שטינר

 

ביום שני, ה-23.7.18, תתקיים במוזיאון בין השעות 11:00-13:00 סדנת יצירה לילדים בשם 'שפת הים בצלחת', בה יכינו המשתתפים צלחת תלייה תלת-ממדית בהשראת ציוריו של נחום גוטמן. הסדנא מיועדות לגילאי 6-10. עלות לילד – 45 ₪ ו-15 ₪ למבוגר מלווה.

בתערוכה "נופים נסתרים ומפות נעלמות", מוצגות עבודות של נחום גוטמן שטרם הוצגו בציבור, ונחשפים פרטים חדשים על יצירתו ועל מקומה של שכונת נווה שאנן בביוגרפיה שלו. התערוכה מעוצבת ברוח עכשווית ובשפה ויזואלית מעודכנת ומפגישה בין עיצוב עכשווי לקלאסיקה של נחום גוטמן. לצורך התערוכה שוחזרו תצלומי אוויר גרמניים בני מאה שנה, הוצאו ממחסני מרכז מיפוי ישראל מפות מנדטוריות, נערכו סרטוני וידאו בהשראת יצירותיו של גוטמן, ורחפנים נשלחו לצלם את תל-אביב ממבט על. האמן הצעיר דוד דובשני, אייר עבור התערוכה סדרת איורים בהשארת הסיפור "תחרות שחייה" (שכתב בנימין תמוז), המתאר את קץ תקופת בתי הבאר שגוטמן הרבה לצייר.

שעות פתיחת המוזיאון: יום א': סגור, ב'-ה': 10:00-16:00, ו': 10:00-14:00

מחירי כניסה למוזיאון: הכניסה לילדים עד גיל 18 ללא תשלום. מבוגר: 24 ₪ // גמלאי: 12 ₪ // סטודנט: 12 ₪ // תושב ת"א: 18 ₪ . * ביום ו' הכניסה ב-50% הנחה. 

מוזיאון נחום גוטמן לאמנות, שמעון רוקח 21 נווה צדק ת"א   | טלפון: 03-5161970

 

7. סופ"ש סגול: בעקבות פריחת הלוונדר בגולן

צילום: רינה נגילה

למרות החורף השחון שעבר על הגולן, הלוונדר של דן אסרף ממושב כנף, פורח במלוא תפארתו. המטיילים יגיעו לשדה הלוונדר הגדול, שם דן חקלאי יסביר על תהליך הגידול של הלוונדר, כיצד הוא הופך לשמן במזקקה הביתית שלו, ועל הכוורות הפזורות בשדה והדבורים העומלות על הדבש. ניתן לרכוש במקום שמנים אתריים בייצור כחול-לבן-גולן, שקיות ריח ונוי, חליטת לוונדר לתה, דבש טבעי מפרחי לוונדר.

צילום: רינה נגילה

 

הכניסה למקום הינה ללא עלות וניתן להגיע בימי חמישי 14:00-18:00 ובבקרי שישי החל מהשעה 9:00, בתיאום מראש בלבד –  050-5871515 (דן).

צילום: רינה נגילה

 

ואם אתם מחפשים כבר לעשות יום טיול שלם, כדאי לכם לבקר בדיר עזיז (מעיין כנף) – במתחם שלוש בריכות האוגרות את מי המעיין, הנובע במקום וניתן לתצפת משם על נופו המרהיב של נחל כנף. במסגרת הנגשת אתרי תיירות, מועצה אזורית גולן, ביצעה לאחרונה עבודות תשתית בהם שופץ המעיין והונגש לבעלי מוגבלויות. בית הכנסת העתיק באתר עבר גם הוא סדרת חפירות ושיקום. דרכי הגעה: מכביש סובב כנרת (כביש 92) עולים בצומת מעלה גמלא (כביש 869) מזרחה ולאחר 9 ק"מ פונים ימינה למושב כנף. כ-100 מטר לפני שער המושב פונים שמאלה בדרך עפר וממשיכים כ-2 קילומטר עד לחניה המסודרת במקום. הכניסה ללא עלות.

צילום: רינה נגילה

 

8.  סדנאות סבתא – סדנת תכשיטים לסבתות ונכדים

כולנו מחפשים תעסוקה לילדים לחופש הגדול, אבל לא כולנו זקוקים לקייטנות יקרות וארוכות, אלא לרעיונות נחמדים ויצירתיים לפעילויות וזמן איכות שניתן לעשות יחד איתם בכדי ליצור זמן איכות- בחינם  או בתשלום, ואם יש אלמנט חינוכי של תרומה לקהילה- מה טוב.
צילום: יח"צ
סטודיו "עדיים מכל הלב" מפעיל בחודשי הקיץ את "סדנאות סבתא". מדובר על סדנאות מיוחדות ליצירת תכשיטים אליהן מגיעות הסבתות עם הנכדים (ומכאן שמן או אימהות עם הילדים ובהן לומדים טכניקות שונות ליצירת תכשיטים. יש סדנאות למתחילים ויש כאלו למתקדמים. יחדיו יוצרים ממגוון רחב של חומרים ובסוף הסדנא כל משתתף יוצא עם תכשיט מוכן! הסדנאות, כמו כל הפעילות של הסטודיו הינן בתשלום, אך ללא כוונות רווח, שכן כל ההכנסות
הינן קודש ליצירת מקומות פרנסה ותעסוקה בסטודיו לאנשים הנמצאים בשלבים שונים של הליך שיקום נפשי.
צילום: יח"צ

 

משך הסדנא הינו בין שעה וחצי לשעתיים לכל מפגש, כאשר אין מינימום או הגבלה לכמות המפגשים שניתן להזמין. המחיר הינו 115 ש"י לאדם עובד (ילד או מבוגר) בסדנת בסיס ועד 180 ₪ לאדם בסדנא מתקדמת. כמו כן, תינתן 40% הנחה החל מילד שלישי. הסדנאות מתאימות לילדים מגיל 6 והילך ובתיאום מראש. הסדנאות מתאימות גם לקבוצות של מספר דורות במשפחה, ועדי עובדים, מסיבת רווקות, ימי הולדת וסדנאות אישיות.

סטודיו עדיים מכל הלב, יוסף ספיר 1 רמת גן. 077-3007155:עוד באותו נושא