הציבור שהגיע היום לכיכר פריז בחיפה היה בהלם, כאשר אל מול עיניו התגלה כלוב ענק שהוצב במרכז הכיכר המלווה בשלט המזמין אותם להיכנס לתוכו.

מדובר במיצג לא שגרתי של ארגון "" מבית רשת , במסגרתו הוצב הכלוב בכיכר העיר ולצידו הזמנה לעוברים ושבים להיכנס ולחוות במשך שלוש דקות את עולמן של ומסורבות גט אשר כלואות במשך שנים בכלא נישואיהן מבלי לדעת מתי ישתחררו.

מטרת המיצג להעלות את המודעות לעובדה, שכיום עדיין ישנן, לצערנו, בחברה הישראלית עגונות ומסורבות גט רבות הנלחמות על חרותן. כמו כן, הכלוב, שהוקם כאמור ע"י ארגון "יד לאישה" מבית רשת אור תורה סטון, הוצב במקום גם במטרה לספר לנשים בכל אזור הצפון על פתיחת סניף חדש של "יד לאישה" שיסייע למסורבות גט באזור הצפון.

הסניף החדש מצטרף לשלושת הסניפים הקיימים של "יד לאישה" בירושלים, תל אביב ובאר שבע, בהם טוענות רבניות, עורכות דין ועובדות סוציאליות מייצגות בבית הדין ומסייעות לכ-150 נשים מסורבות גט ועגונות מידי שנה, ונותנות ייעוץ חינם לכ-700 נשים בתהליכי הגירושין. בחודשים האחרונים הצליח הארגון גם להביא את החופש ל 5 נשים מאזור הצפון שהיו מסורבות גט במשך שנים.

את הסניף הצפוני תנהל הטוענת הרבנית עו"ד תהילה כהן, אשר מסבירה את חשיבות פתיחת הסניף: "אני מאחלת לכל אישה לחיות חיי נישואין מאושרים. אך לצערנו לפעמים הנישואין עולים על שרטון ודווקא אז יכול להיות מצב של בעל אשר מחליט לענות את אשתו ולהתעלל בה, לאו דווקא פיזית אלא נפשית. בכך שהוא כולא אותה בכלא הנישואין הוא מונע ממנה את האפשרות לצאת לחירות ולחיים חדשים. תפקידנו הוא לעשות כל שניתן כדי לעזור לנשים הללו ולאפשר להן לקבל את הגט המיוחל, כמה שיותר מהר".

א', מסורבת גט מזה 3 שנים, ואחת העגונות שנכחה במיצג אמרה: "בשנתיים האחרונות הייתי עסוקה בלגדל את הילדים, בלעבוד כדי לפרנס אותם כי אני לא מקבלת מזונות, ובלנסות להשיג משמורת. לא היה לי זמן לדאוג לעצמי, לחיים שלי. לא נחשפתי ולא סיפרתי, אבל עכשיו הגיע הזמן. יכולתי לבחור לשקוע ובחרתי להקים את עצמי ולהמשיך לחיות. אם יש סיכוי אפילו הקטן ביותר שהבחירה שלי היא מה שתיתן את הכוח לנשים אחרות שנמצאות במעגל הזה, לקום ולהילחם על חירותן, הצלחתי".

פנינה עומר, מנכ"לית ארגון "יד לאישה" מבית רשת אור תורה סטון, הסבירה על המיצג: "הביקור בכלוב מדמה את חווית השבי של העגונות, ומבטא את זעקתן ומצוקתן של נשים הנמצאות בכלא העגינות מזה שנים רבות. יש לנו אחריות ציבורית שלא להשאירן לבדן במערכה. לצערנו המספרים גדולים מאוד, והתופעה גדולה ורווחת, היום יש בשורה חדשה לתושבות הצפון – יש לכן כתובת וסניף במיוחד בשבילכן. אל תהססו".

כל אישה שצריכה עזרה מוזמנת לפנות ל"יד לאישה" ולקבל סיוע 1800200380

ארגון 'יד לאישה' מבית רשת אור תורה סטון, הוקם לפני 21 שנה על ידי רשת אור תורה סטון במטרה לאפשר לכל אישה עגונה או מסורבת גט להתגרש בכבוד ולהשתחרר מכבלי נישואין בהם אין לה חפץ. מאז הפך לארגון הגדול ביותר בעולם הפועל למען שחרור עגונות ומסורבות גט, והוא מעניק לנשים לווי משפטי בבתי הדין הרבניים תוך מציאת פתרונות הלכתיים, לצד ליווי רגשי בעזרת עובדות סוציאליות ומאמנות אישיות, זאת עד להשגת הגט המיוחל ושחרורן מכבלי עגינותן. במהלך שנות פעילותו, סייעו הטוענות הרבניות ועורכות הדין של הארגון למאות לקוחות לזכות בחירותן, וכיום הן ממשיכות ופועלות ללא לאות בייצוגן של עוד מאות לקוחות הממתינות לגט המיוחל. במקביל, מקיים הארגון פעילויות להעלאת המודעות הציבורית לתופעה, כמו מסע 'אשת המדבר' שבמסגרתו צועדות מדי שנה כ-250 נשים מכל העולם, 22 ק"מ בערבה, בסימן המאבק למען עצמאותן של העגונות ומסורבות הגט בישראל.

ארגון "יד לאישה" הוא חלק מרשת אור תורה סטון, לה מוסדות חינוכיים, תכניות ומיזמים חברתיים, הפועלים ברחבי הארץ והעולם כבר למעלה משלושה עשורים. תחת הנהגתו של נשיא הרשת הרב ד"ר כתריאל ברנדר, הרשת ממשיכה להתפתח ולהרחיב את חזונו הייחודי של המייסד, הנשיא בדימוס וראש הישיבה, הרב ד"ר שלמה ריסקין, להצמיח מנהיגות רוחנית אורתודוקסית, רלוונטית ומקרבת, המעצבת קהילות יהודיות, מודרניות וציוניות, במגמה לתיקון עולם.

אורן רפאל

אורן רפאל

עורך תוכן בכיר | orenre@gmail.com
אורן רפאל

רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.